Ciekawostki: Ćwiczenia podtrzymują wytwarzanie hormonów

Nadesłany przez: Hadesdnia 23.10.2016, 2:50:00 3038 odsłon Większość gerontologów (naukowców zajmujących się procesami starzenia) chętnie zgodzi się ze stwierdzeniem, że najbliżej prawdziwego źródła młodości znajdują się regularne, rozsądnie wykonywane ćwiczenia fizyczne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wytwarzania hormonów.

Procesy starzenia charakteryzują się tym, że następuje stopniowy spadek wydzielania różnych istotnych dla organizmu hormonów, co powodu­je zachodzenie szeregu procesów degeneracyjnych. Badania wskazują jednak, że odpowiednie ćwiczenia podtrzymują szczytowy poziom hormonów i odsuwają w czasie wiele fizycznych objawów związanych ze starzeniem się.

Nowe badanie opublikowane w piśmie "Metabolism" wykazuje, że ćwiczenia mogą przywrócić poziom testo­steronu nawet w przypadku mężczyzn, którzy wcześniej nie ćwiczyli. Po ćwiczeniach na rowerze stacjonarnym poziom testosteronu u mężczyzn w wieku 66-76 lat zwiększył się średnio o 39%. Ilość globulin transportujących hormony płciowe (SHBGj. które przenoszą 50% te­stosteronu krążącego we krwi, również zwiększyła się. Jest to bardzo istotne, ponieważ SHBG zapobiega rozpadowi testosteronu w wątrobie.

Ponieważ testosteron jest ważnym hormonem anabolicznym mięśni, badanie to wykazuje, ze postępy w rozwijaniu mięśni mogą być utrzymywane pomimo zaawansowanego wieku. Podtrzymywanie poziomu testosteronu korzystnie działa również na budowę kości oraz podnosi libido.