Reklamy

Reklama

Menu użytkownika

Wybierz kategorię artykułów

Sprawdź swoją wiedzę

Szukaj w serwisie

Ankieta
Jakich treningów poszukujesz?
Treningów na masę
Treningów na rzeźbę
Treningów na siłę
Treningów ogólnorozwojowych
Dla początkujących
Dla średniozaawansowanych
Dla zaawansowanych
Treningów dla kobiet
 
Głosów łącznie: 45
Ankieta zakończy się 17.03.2018, 0:00
Wyniki ankiet?

Reklamy

Polecam

Polecam strony

http://www.sfd.pl/sklep/prdir.aspx?pid=20
Reklamy


Ćwiczenia aerobowe - jak długo i jak często?

Nadesłany przez Hades dnia 22.01.2006, 12:00:00 (70009 odsłon) Więcej wiadomości tego samego autora
Podczas gdy w przypadku treningów anaerobowych kluczowa jest intensywność, przy ćwiczeniach aerobowych liczy się czas ich trwania. Co prawda nie jest trudno podwyższyć puls do pożądanego poziomu, ale sztuką jest utrzymanie go na...
Ćwiczenia aerobowe – jak długo i jak często?

Podczas gdy w przypadku treningów anaerobowych kluczowa jest intensywność, przy ćwiczeniach aerobowych liczy się czas ich trwania. Co prawda nie jest trudno podwyższyć puls do pożądanego poziomu, ale sztuką jest utrzymanie go na tym poziomie przez pewien minimalny czas. Dlatego też większość ćwiczeń z ciężarami jest formą trenowania anaerobowego, a nie aerobowego. Układ oddechowy po prostu nie jest w stanie dostarczać wystarczającej ilości tlenu tak, by przenieść nacisk ze spalania ATP i glikogenu na spalanie tłuszczu.

Nie istnieje próg, powyżej którego trening staje się aerobowy, ale powinno się podnieść tempo pracy serca do pożądanego poziomu i utrzymać je przez co najmniej 20 minut. Kulturyści nie powinni jednak zmuszać serca do tak intensywnej pracy przez dłużej niż 40 minut. Co prawda przesadzony jest argument, ze po dłuższym czasie organizm dla pozyskania energii „spala” mięśnie – chyba ze trening kondycyjny pchnie się do ekstremum, jak na przykład bieg maratończyka – to jednak kulturyści osiągają po 40 minutach poziom, na którym maleją osiągane przyrosty mięśni. Była amerykańska mistrzyni aerobiku i zawodowiec fitnesu IFBB MaDonna Grimes twierdzi, ze idealny czas trwania sesji aerobiku wynosi 30 minut. Łącznie z rozgrzewką, studzeniem mięśni i dodatkowymi ćwiczeniami na mięśnie brzucha zajęcia aerobiku zwykle trwają u niej 60-75 minut.

Poziom intensywności trenowania aerobiku zależy od celów, jakie chcesz osiągnąć. Początkujący, którzy pragną jedynie poprawić swą kondycję i sprawność, powinni na początku ćwiczyć w okolicy dolnej granicy pożądanego tempa bicia serca – powiedzmy 60-70% maksymalnego pulsu. Ci zaś, których interesuje podwyższenie sprawności sportowej, powinni zwiększyć intensywność i osiągać puls wynoszący ok. 85% maksymalnego. Tak jak przy treningach siłowych, najlepiej zaczynać od poziomu odpowiadającemu twojej aktualnej kondycji i stopniowo zwiększać intensywność treningów.

Z jaką częstotliwością uprawiać aerobik? I znów nie ma tu jednoznacznej reguły, choć MaDonna zleca cztery 30-minutowe sesje w tygodniu dla utrzymania dobrej ogólnej kondycji fizycznej. Kulturyści, którym zależy na zwiększeniu masy, mogą zredukować tę liczbę do trzech na tydzień. Zapewni to znaczne korzyści płynące z aerobiku bez uszczuplania ciężko wypracowanych mięśni.
Ocena: 7.00 (2 głosów) - Oceń tę wiadomość -
Udostępnij ten artykuł swoim znajomym:
Opublikuj na Facebooku Opublikuj na Twitterze

 
Komentarze są własnością ich autorów. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Napisz komentarz
Zasady komentowania*
Komentarze zawsze są zatwierdzane.
Tytuł*
Nazwa*
Email*
Witryna WWW*
Wiadomość*
Kod potwierdzenia*
3 + 6 = ?  
Wpisz wynik wyrażenia
Możesz spróbować tylko: 10 razy© Kulturystyka.ORG.pl 2004-2017 Kopiowanie dozwolone po podaniu aktywnego linku do danego materialu.