Bieganie a masa

Dlaczego zbyt wiele biegania powoduje utratę mięśni? Zajęcia aerobowe na początku wykorzystują głównie zgromadzony w mięśniach i wątrobie glikogen…

Kulturyści biegaja po to ,żeby zredukować tkankę tłuszczową i prezentować szczuplejszą,twardszą sylwetkę.Skupienie się na kulturystycznym celu jest istotne. Jeżeli z natury lubisz bardzo współzawodniczyć, może będziesz musiał się ograniczać: chociaż poprawa sprawności i zdrowia jest zwiazana ze zwiekszeniem treningu,nie chcesz chyba dojść do punktu,kiedy zaczniesz tracić mieśnie. Zwracaj uwagę na zmienne,jak intensywność,częstotliwość i czas biegania.

Jeśli będziesz chciał biegać odpowiednio szybko(intensywność),odpowiednio długo(czas trwania) i odpowiednią ilość razy(częstotliwość)-musisz wiedzieć,jakie jest niezbędne minimum,aby uruchomić proces spalania tłuszczu oraz jakie jest właściwe maximum,poza którym musiałbyś zacząć szukać mięśni,które kiedyś miałeś.

Dlaczego zbyt wiele biegania powoduje utratę mięśni? Zajęcia aerobowe na początku wykorzystują głównie zgromadzony w mięśniach i wątrobie glikogen(produkt uboczny metabolizmu węglowodanów),potem,mniej więcej po 20 minutach,tłuszcz staje się podstawowym źródłem energii. Przy zwiekszaniu prędkości,odległości lub długości zwiekszy się również utrata wagi,ponieważ zaczniesz sięgać również do białek,jako źródeł energii.

Jednakże inna zmienna jest prawdopodobnie bardziej istotna. Nasze mięśnie zbudowane są głównie z dwóch rodzajów włókien,szybko- i wolnokurczliwych.

Włókna szybkokurczliwe to te, które rosną jak szalone, kiedy wyciskamy żelazo;włókna wolnokurczliwe są wykorzystywane głównie podczas ćwiczeń aerobowych. Co jest rzeczywiście niesamowite i jednocześnie problematyczne dla kulturysty, to fakt, że kiedy zwiększa się trening aerobowy, włókna szybkokurczliwe zaczynają przejmować cechy włókien wolnokurczliwych. Po prostu stają się bardziej aerobowe i mniejsze.Jasne więc,że musisz zachować równowagę,ale nie musisz odrzucać biegania.”]

Wskazówki dla biegajacych kulturystów:

1.Kup dobre buty do biegania. Nie żałuj pieniędzy na jakość. Dobra para butów zapobiegnie dyskomfortowi stóp i stawów skokowych oraz kontuzjom.Możesz zakładać dwie pary skarpetek,co zmniejszy prawdopodobieństwo pęcherzy.

2.Unikaj przetrenowania. Kulturysta musi myśleć o regeneracji. Jeśli w krótkim czasie będziesz intensywnie biegać i podnosić duże ciężary,narażasz sie na kontuzję.Ogranicz albo jedno,albo drugie.(właśnie tutaj kłania się kosz lub piłeczka z kumplami wieczorkiem po treningu-to maja osobista uwaga,jednak jak sądzę nie mniej cenna,niż te zawarte w artkule)

3.Zwracaj uwagę na trening nóg. Rozgrzewka to podstawa. Jeśli trenujesz łydki lub tylne mięśnie ud do nieudanej próby i jeszcze się nie zregenerowałeś,zrezygnuj z biegania. Możesz wtedy łatwo odnieść kontuzję lub naciągnąć mięsień. Daj sobie co najmniej dwa dni na odpoczynek po ostrym treningu nóg.Możesz jednak trochę pobiegać z małą intensywnością.

4.Pij dużo płynów. Jest to szczególnie istotne,kidy biegasz na słońcu. Pij zarówno przed,w trakcie,jak i po bieganiu.Pamiętaj jeśli czujesz pragnienie,już jesteś częściowo odwodniony,co może negatywnie wpłynąć nie tylko na twoje wyniki,ale i na zdrowie.”]

żródło: szymiec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest