Bromantan

Bromantan działanie

Bromantan to ciekawy związek, który zainteresował członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl-u), zwłaszcza tych, którzy odpowiadali za wykrywanie środków dopingujących.

Stosowany od kilkudziesięciu lat przez rosyjskich sportowców, Bromantan stał się ostatnio przedmiotem kontrowersji. Tuż przed igrzyskami olimpijskimi w 96 roku zaczęto wykrywać nieznaną substancję w próbkach moczu pobranych od niektórych sportowców. Jak łatwo można sobie wyobrazić, wśród członków MKOl-u wywołało to pewnego rodzaju panikę. Olimpiada w Atlancie zbliżała się nieubłaganie, a nikt nie miał pojęcia czym jest wykrywany związek. Członkowie MKOl-u zdawali sobie sprawę z możliwości wybuchu skandalu, gdyby cała sprawa dotarła do mediów.

Wybawienie od nieuniknionej katastrofy nastąpiło dosłownie na miesiąc przed igrzyskami. Wtedy właśnie zidentyfikowano tajemniczy związek jako 2-adamantyl-parabromyl-analinę, czyli właśnie Bromantan. Jednak identyfikacja leku to była dopiero połowa sukcesu. Teraz należało zastanowić się jak zdyskwalifikować stosujących go zawodników, gdyż jak dotąd Bromantan nie był środkiem niedozwolonym. Rozgorzała wtedy intensywna debata, aż wreszcie niezawisły sąd zdecydował, że ze względu na wykrycie go jedynie u znikomej części zawodników oraz na brak wystarczających dowodów naukowych nie zostaną oni zdyskwalifikowani.

Lek ten wynaleziono w Moskiewskim Instytucie Farmakologicznym i początkowo był on stosowany w wojsku, gdyż przypuszczalnie posiadał własności termoprotekcyjne, dzięki czemu zwiększał wytrzymałość organizmu na stres związany z nadmiernym upałem. Ponadto prawdopodobnie działał psychostymulująco i, zdaniem rosyjskich lekarzy, pobudzał układ immunologiczny.

Cała dostępna literatura na temat Bromantanu jest napisana w języku rosyjskim, stąd na świecie niewiele wiadomo na temat jego mechanizmu działania. Przypuszczalnie jego właściwości psychostymulujące związane są z oddziaływaniem na mózgowy metabolizm noradrenaliny, dopaminy i serotoniny.

Niezwykle ciekawe jest to, że Bromantan może maskować stosowanie testosteronu.

I prawdopodobnie właśnie dlatego jest stosowany przez zawodników. Zdaniem dr Mauro DiPasąuale Bromantan tak zaburza stosunek testosteronu do epitestosteronu, że umożliwia to podawanie dodatkowego testosteronu i mimo to nie zostanie on wykryty testem antydopingowym. Jeśli ta hipoteza okaże się być słuszna, Bromantan poważnie podda w wątpliwość przydatność obecnych testów antydopingowych.

Stosowanie Bromantanu jest obecnie poważnym naruszeniem polityki antydopingowej MKOl-u i karane jest zawieszeniem zawodnika na okres czterech lat za pierwszorazowe wykroczenie.

Natomiast jeśli chodzi o kulturystykę Bromantan nie wykazuje jakiegokolwiek wpływu na przyrost masy mięśni szkieletowych. Jedyne co w nim może zainteresować kulturystów to jego działanie psychostymulujące i rzekoma zdolność do maskowania używania testosteronu (jeśli bierze się udział w zawodach, przed którymi trzeba się poddać testom antydopingowym). A zatem, dopóki Bromantan nie jest jeszcze dokładnie przebadany, nie wygląda na to, by mógł być pomocny w treningu kulturystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest