Brzuch kaloryfer

„Kaloryfer” – brzuch będący zaprzeczeniem „tatusiowego” – stanowi dla wielu bywalców siłowni główny cel. Warto wiedzieć, jakich zasad przestrzegać, by wyrobić sobie to świadectwo utraconych litrów potu…. i tłuszczyku.

• Nawet najbardziej wyszukane i intensywne ćwiczenia mięśni brzucha nie są w stanie zastąpić odpowiednio zbilansowanej diety – super rzeźba pozostanie ukryta pod tłuszczowa pierzynką i z „kaloryferka” nici.

• Trening mięśni brzucha nie jest sam dla siebie rozgrzewką – powinien być poprzedzony rozgrzewką (nie tylko ćwiczenia aerobowe, ale też rozgrzewające dolne partie grzbietu – skłony, skręty tułowia i bioder).

• Należy pamiętać o nieprzesadzeniu z treningami brzucha; potrzebuje on odpowiednich okresów regeneracyjnych – mało intensywny trening – 2 dni, średnio intensywny – 3 dni, o wysokiej intensywności – 4 dni.

• W treningu mięśni prostych brzucha powinno się w pierwszej kolejności wykonywać ćwiczenia ukierunkowane na rozwój dolnych rejonów – są one słabsze.

• Podczas ćwiczenia nie skracaj ruchu – daje to uczucie intensywności, ale w rezultacie prowadzi do skracania mięśni; ten negatywny nawyk trzeba niwelować ćwiczeniami rozciągającymi.

• Zbyt zamaszyście wykonywane ćwiczenia powodują rozluźnienie mięśni w najważniejszej fazie ruchu.

Najpopularniejsze ćwiczenia:
• Skłony w leżeniu na płasko – kładziemy się na materacu lub ławce; nogi ugięte, ręce nad głową, tułów unosimy w górę; pierwsza do góry unosi się głowa, potem barki, a na końcu reszta tułowia (zaangażowane mięśnie płaski i skośne).

• Skłony w leżeniu z głową w dół – wykonać jak w ćwiczeniu poprzednim; pozycja wyjściowa głową w dół na ławce skośnej (mięśnie płaskie i skośne).

• Unoszenie nóg w leżeniu na ławce skośnej – kładziemy się na ławce skośnej głową do góry, ramiona za głową (trzymamy jakiś punkt oparcia np. ławkę, drążek), tułów przylega do podłoża; unosimy nogi do klatki jednocześnie zginając je lekko w kolanach (mięśnie proste i skośne).

• Unoszenie kolan w leżeniu na płasko – kładziemy się na ławce lub materacu płasko, nogi wyprostowane, ramiona uniesione do góry nad głową; podciągamy kolana do klatki piersiowej (mięśnie proste).

• Unoszenie nóg w zwisie na drążku – chwytamy drążek prosty nachwytem lub podchwytem; unosimy nogi jak najwyżej do brody; tempo ruchu umiarkowane, bez zrywów; im mniejsze ugięcie nóg w kolanach, tym większy stopień trudności ćwiczenia (mięśnie proste, skośne i zębate przednie).

2 komentarze do “Brzuch kaloryfer

  1. mam 16 lat tez chce byc kulturysta te opisy bardzo mi pomogly cwicze juz kilka dni ale jeszce nei mam kaloryferka ale bardzo ladnie pisana stronka polecam i pozdrawiam Kamil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest