Callanetics – sekret zgrabnej sylwetki

Jeśli z jakichś powodów nie możemy korzystać z aerobiku, siłowni, czy innych modnych sposobów, poprzestańmy na wykonywaniu ćwiczeń relaksowo – usprawniających we własnych czterech ścianach. Ze swej strony chętnie służymy radą i pomocą.

Moda na tę formę ruchu zrodziła się w Ameryce ponad 10 lat temu. Inicjatorką atrakcyjnego systemu ćwiczeą wyszczuplających i gwarantujących dobrą formę jest Callan Pincney. Callanetics spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko Amerykanek, ale też szybko rozprzestrzenił się w innych krajach. W Polsce wielką zwolenniczką jego uprawiania stała się np. znana z programów telewizyjnych Maryla Bojarska. Przybliżając callanetics, jego propagatorzy podkreślają, że podnosi on wydolność całego organizmu, ujędrnia ciało, a przede wszystkim, dobrze robi na poprawę sylwetki.

Callanetics bardzo wyraźnie ożywił dyskusję nad stale aktualnym problemem, jaki wpływ na człowieka ma jego figura. Wiadomo nie od dziś, że nasz obraz fizyczny w dużej mierze kształtuje poczucie własnej wartości, postawę życiową, zachowanie się, a także na sposób wyrażania własnych myśli i uczuć. Osoby zadowolone ze swego wyglądu aprobują siebie, są aktywniejsze życiowo i mają znacznie mniej problemów psychicznych niż te dręczone świadomością, że są otyłe, ociężałe, niezgrabne. Refleksja nad wartością własnego ciała, jego sprawnością i prezencją legła też u podstaw pracy autorki omawianego programu ćwiczeą. Warto więc przypomnieć: Callan Pincney urodziła się z deformacją stawów biodrowych, co wyraźnie rzutowało na kształt Jej pleców (mocno zaokrąglone) i koślawość nóg. Aby poprawić sylwetkę, Callan postanowiła uprawiać sport i po głębokim, wnikliwym przemyśleniu ułożyła program bardzo prostych, ale skutecznych ćwiczeą, które sprzyjają korekcji sylwetki, zarówno od strony zdrowotnej, Jak i estetycznej. Dzięki pełnej determinacji i systematycznemu uprawianiu ćwiczeą Callan – mimo, że już przekroczyła pięćdziesiątkę – ma imponująco zgrabną figurę i żywy temperament, nacechowany aktywnością, radością i optymizmem. Służąc przykładem, przyciągnęła do tych ćwiczeą wiele kobiet. Wielką entuzjastką callanetics stała się m. in. księżna Yorku Sarah, która dzięki niemu i odpowiedniej diecie szybko uporała się z nadwagą, co łatwo zauważyć na wcześniejszych i obecnych zdjęciach.

Trzeba tu zaznaczyć, że program tych ćwiczeą jest dosyć intensywny. Dla porównania podaje się, że jedna godzina callanetics daje organizmowi tyle, co kilka godzin gimnastyki klasycznej lub około 20 godzin uprawiania aerobicu. W początkowym okresie zaleca się tygodniowo dwie godziny ćwiczeą poświęconych głównie walce z nadwagą. Potem, gdy waga już się unormuje i sylwetka poprawi, możemy ćwiczyć godzinę w tygodniu, by w koącu ograniczyć się do kwadransa ćwiczeą, ale codziennie, w domu. Po to jednak, by zapoznać się z całym programem koniecznie trzeba przejść odpowiedni kurs.

Ćwicząc samodzielnie, należy bowiem ściśle stosować się do założeą metodyczno – programowych. Na cały program składają się ćwiczenia wyszczuplające i ujędrniające ramiona, korygujące talię, brzuch i pośladki, wzmacniające mięśnie nóg i pleców oraz całego ciała. Przed przystąpieniem do ćwiczeą callanetics trzeba przygotować organizm do tego intensywnego wysiłku. W ćwiczeniach przygotowawczych zwracamy uwagę na korekcję sylwetki. W tym celu stajemy przed lustrem, prostujemy plecy, lekko unosimy głowę, aby nie tworzył się podbródek. Ręce układamy na barkach lub unosimy, równolegle, w górę, ściągamy maksymalnie łopatki i swobodnie oddychając, przez kilka minut stoimy wyprostowane. Ta prosta i łatwa korekcja może stać się dobrą zachętą do większego wysiłku nad usprawnieniem własnego ciała i kształtowaniem eleganckiej sylwetki.

Oto propozycje kilku prostych ćwiczeą CALLANETICS:

1. Siedząc, oprzyj ręce o oparcie krzesła i postaraj się na krótką chwilę unieść całe ciało w górę. Plecy są wyprostowane, nogi oparte na podłodze. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie ramion, grzbietu i tułowia. Możemy je powtórzyć kilka razy, wydłużając powoli jego czas wykonywania.

2. Na poprawę talii, bardzo skutecznie wpływają skłony w bok, w lewą i prawą stronę na zmianę. Jedną rękę unosimy nad głowę, a przeciwną dotykamy uda.
3. W callanetics dużą uwagę zwraca się też na wzmocnienie mięśni brzucha. W tym celu kładziemy się na plecach, nogi uginamy w kolanach i unosimy górną część tułowia, równocześnie rozluźniamy ramiona. Pozostaąmy chwilę w tej pozycji, nie zapominajmy jednak o swobodnym oddychaniu. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, a z czasem wykonujemy je wielokrotnie.

źródło: Fit.pl

2 komentarze do “Callanetics – sekret zgrabnej sylwetki

  1. mały bład w opisie ćwiczenia 😀 ćwiczenie dotyczy ławeczki poziomej a opis dotyczy skośnej :trening:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest