Ciekawostki kulturystyczne

Sprężystość zależy od rodzaju ścięgien. Podczas gdy ścięgna mogą być sprężyste w jednej części ciała, w drugiej może im zupełnie brakować sprężystości. Granica sprężystości ścięgien zależy od ich powierzchni, długości i ogólnej elastyczności więzadeł. które wyściełają każde ze ścięgien, oraz elastyczności otaczających mięśni.

Zimne ma mniej kalorii

Najnowsze badania wykazują, że spożywanie tylko jednego gorącego posiłku dziennie przyczynia się do redukcji wagi. Porcja mięsa na zimno dostarczy mniej kalorii niż taka sama prosto z patelni.
Zimną potrawę organizm musi ogrzać do temperatury ciała, na co zużywa więcej energii. Dobrze jest też spać w chłodniejszym pomieszczeniu (18 – 19 stopni Celsjusza), to zmusi organizm do wydatkowania energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Warto nawet spać przy uchylonym oknie, dokładnie się przykrywając. Wtedy bez najmniejszego wysiłku z naszej strony chudnie się we śnie.

Człowiek sprężyna

Sprężystość zależy od rodzaju ścięgien. Podczas gdy ścięgna mogą być sprężyste w jednej części ciała, w drugiej może im zupełnie brakować sprężystości. Granica sprężystości ścięgien zależy od ich powierzchni, długości i ogólnej elastyczności więzadeł. które wyściełają każde ze ścięgien, oraz elastyczności otaczających mięśni.
Dobra wiadomość to ta, że niezależnie od tego, jak słabo sprężysty jesteś, możesz poprawić swoją sprężystość w każdym wieku. Jeśli chodzi o podnoszenie ciężarów, może oznaczać to zupełnie inny kształt ciała i poziom kondycji. W przypadku podnoszenia ciężarów, wykorzystuje się głównie rozciąganie statyczne (izometryczne)

Nie ćwicz po jedzeniu

Intensywne ćwiczenia prowadzone bezpośrednio po posiłkach powodują zaburzenia czynności trawiennych, które mogą się utrwalać, doprowadzając nawet do poważnych schorzeń (np. choroby wrzodowej).
Nie wolno też rozpoczynać intensywnego wysiłku fizycznego w okresie tzw. odnowy, gdy organizm uzupełnia zapasy glikogenu w wątrobie i mięśniach, gdyż musiałby się on wówczas przestawić na oddawanie nie w pełni jeszcze uzupełnionych zapasów. Moment ten jest szczególnie niekorzystny dla ustroju, ponieważ następuje wtedy gwałtowne obniżenie zawartości glukozy we krwi, czego objawem jest wyraźny spadek wydolności. Stąd też zawsze należy wystrzegać się intensywnych ćwiczeń bezpośrednio po posiłkach !

Niepełne powtórzenia też są dobre

Pomimo że w większości ćwiczeń kulturystycznych zaleca się wykonywanie pełnego zakresu ruchu, nie oznacza to, że powtórzenia częściowe nie przydają się w żadnym treningu. Stosowanie powtórzeń niepełnych w niewielkiej części treningu na każdą grupę mięśniową może rozwinąć siłę ścięgien i więzadeł. A im silniejsze one będą, tym większy ciężar będziesz mógł dźwigać z poczuciem, że na pewno nie naderwiesz ścięgna.

Regularne godziny snu

Pora udawania się na spoczynek oraz budzenia powinna być taka sama każdego dnia, także w dni wolne od pracy. Większość ekspertów zajmujących się snem uważa, że długie wylegiwanie się w łóżku w sobotę lub w niedzielę przynosi więcej szkód niż pożytku. Rytm organizmu, wyznaczamy przez czas zasypiania i pobudki, zostaje zaburzony i przez to wieczorem czujemy się bardziej zmęczeni niz zwykle.

Bicepsy bez oszukiwania

Podczas wykonywania uginania bicepsów stojąc, łatwo o oszustwo. Często mamy tendencję do tego, by pomagać sobie poprzez ruch całym ciałem. Aby w pełni wykorzystać aktywność podczas tego ćwiczenia, połóż się na brzuchu na ławce skośnej. Możesz zmniejszyć obciążenie o jakieś 5 kilogramów w każdym ręku. Mocno przyciskaj klatkę piersiową do ławeczki. Powoli wykonuj uginanie prawą ręką, a następnie lewą. Zrób 3 serie po 10 powtórzeń na każde ramię. Pochylenie w przód sprawia, że musisz włożyć w ten ruch więcej wysiłku, a ponadto nie możesz sobie w żaden sposób ułatwić jego wykonania tak, jak w pozycji stojącej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest