Ćwiczenia na poprawę nastroju

Utrzymanie dobrej kondycji wydaje się dużo łatwiejsze latem. Słońce, ciepło – po prostu chce się żyć pełną parą. A zimą… W ponure, mroźne poranki marzymy, aby jak najdłużej poleżeć pod ciepłą kołdrą. Sama myśl o bieganiu po oblodzonych chodnikach przyprawia o gęsią skórkę.

Ćwiczenia na poprawę nastroju

Utrzymanie dobrej kondycji wydaje się dużo łatwiejsze latem. Słońce, ciepło – po prostu chce się żyć pełną parą. A zimą… W ponure, mroźne poranki marzymy, aby jak najdłużej poleżeć pod ciepłą kołdrą. Sama myśl o bieganiu po oblodzonych chodnikach przyprawia o gęsią skórkę.

Częściej niż latem bywasz przybita, zniechęcona, na nic nie masz ochoty? A może nadmiar zadań sprawia, że nie potrafisz pohamować gniewu i irytacji? Przyjrzyj się naszym propozycjom. Bez względu na to czy jesteś zestresowana, zaniepokojona, czy rozgniewana, znajdziesz trening, który pozwoli ci szybko wrócić do równowagi. Nawet dla niezdecydowanych mamy przykłady skutecznych ćwiczeń!
Każdy rodzaj aktywności fizycznej w specyficzny i konkretny sposób oddziałuje w danej chwili na nastrój. Może go pogłębić lub zmienić. Oczywiście niezależnie od tego ruch ogólnie poprawia samopoczucie. W wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego w organizmie wydzielają się substancje podobne do morfiny, które pobudzają ośrodki przyjemności w mózgu (endorfiny). Być może zamiast ćwiczyć w domu chętniej wybrałabyś się na narty. Taka przyjemność jednak kosztuje i rzadko trwa dłużej niż dwa tygodnie. A o kondycję, fizyczną i psychiczną, trzeba dbać cały rok.

Namawiamy: dopasuj rodzaj ćwiczeń do swojego temperamentu i aktualnego nastroju, a regularne treningi staną się przyjemnością, zamiast uciążliwym obowiązkiem. W ten sposób nie tylko odzyskasz dobry humor i radość życia, ale także poprawisz sylwetkę. Mimo zimna i braku słońca, poczujesz się jak nastolatka. Popędzisz z dzieckiem na sanki, stoczysz z mężem bitwę na śnieżki.

Najlepszy trening dla zestresowanych
Rodzaj ćwiczenia:Joga
Korzyści: rozwija duchowo, przywraca energię

Joga to cały skomplikowany system filozoficzny. Składa się on z pięciu „ścieżek”, wśród których wyróżniamy m.in. hatha-jogę, czyli ćwiczenia oddziałujące na ciało. Ale nawet te ćwiczenia mogą być różne – od dynamicznych po statyczne i spokojne. Jeśli chcesz pozbyć się stresu i wyciszyć, wybierz łagodną, relaksacyjną odmianę jogi. W doborze odpowiedniego stylu pomoże ci instruktor.
Co ci da? Joga jest obecnie bardzo modna. Nic dziwnego. Coraz więcej osób żyje w ciągłym stresie,
a ten typ ćwiczeń pomaga przywrócić spokój i równowagę duchową. Poza psychologicznymi przynosi ona również korzyści zdrowotne – obniża ciśnienie, zwalnia tętno, pozwala zachować prawidłową postawę, zmniejsza bóle stawów i kręgosłupa, a nawet poprawia trawinie. Niektóre badania wykazały, że może ona też przynosić ulgę osobom cierpiącym na migreny.
Dzięki jodze zwiększysz elastyczność całego ciała i nabierzesz kondycji. Nie spodziewaj się jednak bardzo dużego zużycia energii – średnio w ciągu godziny spalisz około 240 kcal.
Jak ćwiczyć? Zajęcia jogi odbywają się zazwyczaj 2 razy w tygodniu, ale można też ćwiczyć częściej. Nie jest potrzebny specjalny sprzęt ani strój – wystarczy wygodny dres. Ćwiczy się zazwyczaj boso. Maty powinny być dostępne w klubie. Niektórych prostych pozycji można się nauczyć samemu.
Gdzie trenować? W każdym dużym mieście znajdują się tzw. akademie jogi. Zajęcia tego typu prowadzone są również w większości klubów fitness.

Najlepszy trening dla niespokojnych
Rodzaj ćwiczenia: Tai-chi
Korzyści: relaksuje, obniża ciśnienie

Tai-chi często określa się jako medytację w ruchu, choć jest ono sztuką walki. Charakterystyczne dla tej gimnastyki są łagodne, powolne ruchy, inspirowane zwinnością zwierząt. Tradycyjnie ćwiczenia te wykonuje się na dworze, wśród zieleni, co pozwala czerpać energię z przyrody. Ale można też trenować w klubie lub w domu.
Wbrew mniemaniom tai-chi wcale nie jest zajęciem dla starszych osób. Na kursy uczęszcza dużo zapracowanych młodych ludzi, którzy chcą lepiej radzić sobie z najróżniejszymi problemami w codziennym życiu.
Co ci da? Przede wszystkim pozytywnie wpłynie na emocje – pomoże się wyciszyć i „wsłuchać w siebie”. Dzięki niespiesznym ruchom i związanemu z nimi skupieniu można z dystansem spojrzeć na codzienne problemy.
Badania wykazały, że regularne uprawianie tai-chi usprawnia pracę układu krążenia. Ponadto można dzięki niemu poprawić sylwetkę oraz wzmocnić mięśnie, zwłaszcza nóg. Ćwiczenia te stymulują centralny system nerwowy, obniżają ciśnienie, zmniejszają uczucie niepokoju. Uczą też prawidłowego oddychania i kontroli swojego ciała.
Jak ćwiczyć? Najlepiej codziennie, choćby po 10 minut. Wtedy efekt wyciszenia i odprężenia będzie naprawdę trwały. Trening polega na ćwiczeniu tzw. formy, czyli wykonywaniu różnych ruchów w określonej kolejności. Wykonanie najkrótszej formy zajmuje właśnie około 10 minut. Wystarczą wygodny strój i miękkie buty, np. tenisówki. Można też ćwiczyć boso.
Gdzie trenować? Naukę tai-chi warto zacząć na kursie, bo trening jest dość skomplikowany. O zajęcia najlepiej dowiadywać się w szkołach wschodnich sztuk walki i ośrodkach medycyny naturalnej.

Najlepszy trening dla gniewnych
Rodzaj ćwiczenia: Aero boxing
Korzyści: rozładowuje emocje

Aero boxing – połączenie kick boxingu z AEROBIKIEM to sekwencje ciosów i wykopów, wykonywanych w rytm muzyki. Aero boxing działa tak, jak kick boxing, ale jest bezpieczniejszy. Nie grozi urazami, nie wymusza kontaktu fizycznego z innymi.
Co ci da? Aero boxing pomaga spalać kalorie (ok. 365 w ciągu 45 minut), wyrabia mięśnie, poprawia kondycję i elastyczność. Wzmaga czujność, zwiększa siłę i polepsza koordynację ruchów. Po treningu poczujesz się zrelaksowana i wyciszona.
Jak ćwiczyć? Specjaliści zalecają najwyżej 3 treningi w tygodniu, ponieważ jest to sport wymagający dużego wysiłku.
Potrzebne będzie obuwie do aerobiku i wygodny strój.
Gdzie trenować? Takie zajęcia prowadzi się we wszystkich dużych klubach.

Najlepszy trening dla niezdecydowanych
Rodzaj ćwiczenia: Szybki marsz
Korzyści: pobudza, dodaje energii

MARSZ JEST IDEALNYM ĆWICZENIEM DLA WSZYSTKICH, ale trzeba go dobrze wykonywać. Trzykrotnie mniej obciąża kolana niż bieg, a jednocześnie wymaga wystarczająco dużo wysiłku, by spowodować przyrost masy mięśniowej i kostnej. Jeśli nic ci się nie chce albo jeszcze nie wiesz, jaki sport chciałabyś uprawiać, wybierz marsz. Ten typ ćwiczeń najłatwiej włączyć do codziennego rozkładu dnia.
Co ci da? Dzięki szybkiemu marszowi (7,2 km/h) możesz spalić więcej kalorii, niż biegając – około 500 kcal w 30 minut. Dla porównania – jogging po płaskim terenie to wydatek energetyczny równy 430 kcal. Spacery wzmacniają i wyszczuplają nogi, od łydek po pośladki. poza tym, jak każda forma aktywności fizycznej, zwiększają wydzielanie endorfin i dzięki temu poprawiają nastrój i likwidują stres.

Jak ćwiczyć? Najpierw wykonaj krótką rozgrzewkę, potem zacznij maszerować, stopniowo przyspieszając, aż poczujesz, że wygodniej byłoby ci biec. Wtedy trochę zwolnij i utrzymuj równe tempo, robiąc długie kroki i wymachując ugiętymi ramionami. Dobre wyniki przynosi też wolniejszy marsz po pagórkowatym terenie. Spaceruj 3 razy w tygodniu po 20 minut, chyba że chodzisz wolniej – wtedy wydłuż trening do 30 minut.
Gdzie trenować? Zimą najlepiej w siłowni. W każdym klubie fitness powinno być kilka elektrycznych bieżni, które można programować na różne sposoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest