Ćwiczenia na rozciąganie cz.1

Rozciąganie jest bardzo ważną czynnością, która powinna mieć miejsce przed każdym treningiem czy większym wysiłkiem. Nie należy wykonywać żadnego większego wysiłku bez uprzedniego wykonania prostych ćwiczeń na rozciąganie.

W tym artykule przedstawię wam pierwszą część przykładowych ćwiczeń rozciągających, które przygotują was do wzmożonego wysiłku fizycznego. Ćwiczenia rozciągające zalecane też są dla osób, które mają pracę tzw. ?za biurkiem?, aby co nieco rozruszały swoje mięśnie.

Trenujesz? Koniecznie nie zapominaj o rozgrzewce, na którą składają się przede wszystkim ćwiczenia rozciągające. Masz pracę ?za biurkiem? ? Nie zapomnij, że twoje ciało potrzebuje ruchu, a na częste bóle szyi czy kręgosłupa pomogą wykonywane przynajmniej raz dziennie podczas przerwy śniadaniowej ćwiczenia na rozciąganie. W tym artykule przedstawię wam propozycje ćwiczeń na rozciąganie różnych partii ciała.

Ćwiczenie 1
Rozciąganie gruszkowate ? to ćwiczenie rozciągające rozpoczynamy od przybrania pozycji ?na czworakach?. Następnie pochylamy się całym ciałem i wspieramy się na przedramieniach, a dłonie pewnie pokładamy na podłożu. Lewe kolano podciągamy trochę do przodu, tak by dotykało łokci. Prawą zaś nogę wyciągamy do tyłu i prostujemy ją. Potem wracamy do pozycji wejściowej i powtarzamy to ćwiczenia na drugą nogę i tak kilka razy.

Ćwiczenie 2
Kolano do klatki piersiowej ? kładziemy się na podłodze na plecach, ręce pokładamy wzdłuż ciała, głowę trzymamy na podłodze. Teraz podnosimy jedną nogę, zginamy ją w kolanie i przyciągamy ją do klatki piersiowej. Potem znów odkładamy ją na podłoże i powtarzamy to samo z drugą nogą.

Ćwiczenie 3
Kolana do klatki piersiowej ? znów kładziemy się na podłodze w tej samej pozycji, co powyżej. Tym razem zamiast jednej nogi podciągamy obie jednocześnie do klatki piersiowej i przytrzymujemy je tak przez chwilę by poczuć jak mięśnie bioder się rozciągają.

Ćwiczenie 4
Wymachy głową ? były ćwiczenia na rozciąganie dolnej partii ciała teraz zajmijmy się szyją i karkiem. Wymachy głową to proste ćwiczenie, które zaleca się wszystkim tym, którzy pracują przy biurku. Polega ono na tym, że przechylamy głowę na boki, dotykając raz prawym raz lewym uchem ramienia. Następnie przechylamy głowę to przodu i brodą dotykamy klatki piersiowej. Potem odchylamy głowę do tyłu. Przy każdym odchyleniu głowę należy przez moment tak przytrzymać, bo tylko wtedy osiągniemy zamierzony efekt. Całe ćwiczenie powinno wykonywać się bardzo powoli, powtarzając je kilkakrotnie.

Ćwiczenie 5
Zaplecenie ? to ćwiczenie rozciągające, które chętnie powtarzają dzieci. Jest to ćwiczenie na rozciąganie mięśni barków. Polega ono na tym, że prawą ręką chwytamy się lewej łopatki, a lewa ręka mocno odpycha łokieć do tyłu. Następnie tak samo wykonujemy to ćwiczenie na drugą rękę.

Ćwiczenie 6
Kręcenie biodrami ? kto by pomyślał, że zalotne kręcenie biodrami może być ćwiczeniem na rozciąganie, a jednak. Przy tym ćwiczeniu rozciągamy mięśnie pasa. Wykonujemy je trzymając ręce na biodrach, a następnie zdecydowanie odwracamy się za siebie raz w jedną, raz w drugą stronę.
Zobacz również inne artykuły na temat rozciągania:
Rozciąganie mięśni bicepsów
Rozciąganie mięśni łydek
Rozciąganie mięśni pośladkowych
Rozciąganie mięśni ud
Rozciąganie mięśni klatki piersiowej
Rozciąganie mięśni tricepsów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest