Czy bezpłodność jest ryzykiem zawodowym u osób stosujących sterydy?

Gdy mężczyzna używa syntetycznych postaci testosteronu (wszystkie sterydy anaboliczne są pochodnymi testosteronu), podwzgórze hamuje endogenną produkcję tego hormonu w organizmie.

Efektem ubocznym tego mechanizmu, widocznym nawet po zastosowaniu konserwatywnych czy terapeutycznych dawek testosteronu jest nagły spadek ilości spermy, co ma miejsce po około dwóch tygodniach. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia poważnie zastanawia się nad zastosowaniem testosteronu jako męskiego środka antykoncepcyjnego.

Produkcja spermy zostaje wznowiona po zaprzestaniu wstrzykiwania testosteronu i zazwyczaj wraca do normalnego poziomu, gdy organizm całkowicie oczyści się ze sztucznego hormonu. Powrót produkcji spermy do normy zależy jednakże ostatecznie od czasu podawania testosteronu i osobniczych właściwości organizmu. Sportowcy powszechnie używają dawek 10-40 razy większych od zalecanych dawek terapeutycznych. To teoretycznie stwarza ryzyko działań ubocznych związanych z długo czasowym zahamowaniem produkcji testosteronu. Jako objawy to zanik jąder, impotencja i bardzo często niepłodność.

Przypadek

Dotyczył on 31 – letniego sportowca z sześcioletnim wywiadem bezpłodności spowodowanej niską liczbą plemników. Przez pięć lat robił on ośmiotygodniowe cykle sterydów anabolicznych. W badaniu stwierdzono zanik jąder, nisko poziom folikuliny (FSH), niski poziom hormonu luteinizującego (LH) i niski poziom testosteronu. Zalecono natychmiastowe odstawienie sterydów.

Po roku liczba i ruchomość plemników uległa poprawie. Poziomy FSH i LH wróciły do normy, natomiast poziom testosteronu był nieco poniżej normy. Po półtora roku od odstawienia sterydów liczba plemników wróciła do normy, ale poziom testosteronu nadal nie. Mimo to, jego żona zaszła w ciążę w 20 miesięcy po odstawieniu sterydów.

Przypadek 2

23 – letni mężczyzna z rozpoznaną bezpłodnością wskutek braku plemników w spermie. Stężenia FSH i LH były poniżej normy, natomiast poziom testosteronu pozostawał w granicach normy, prawdopodobnie wskutek sterydów anabolicznych, które brał w czasie badania.
Został on ponownie zbadany w sześć miesięcy po odstawieniu sterydów. Wartości FSH i LH nadal były poniżej normy, ale tym razem poziom testosteronu był prawie niewykrywalny. Jednak dwa miesiące później poziom testosteronu wrócił do normy, a jakość spermy uległa poprawie. Niestety w tym momencie przerwał on terapię i powrócił do stosowania sterydów.

Używanie sterydów nie równa się całkowitej bezpłodności. Jednakże im dłużej mężczyzna stosuje sterydy, tym większe jest ryzyko wystąpienia stałych problemów z płodnością spowodowanych całkowitym zanikiem gonadotropowym komórek w przysadce mózgowej. Jeśli komórki te nie powrócą do swej normalnej formy, mężczyźni stosujący steroidy mogą zostać skazani na dożywotnie zastrzyki testosteronu w celu rozwiązania problemów z produkcją spermy.

1 komentarz do “Czy bezpłodność jest ryzykiem zawodowym u osób stosujących sterydy?

  1. mój chłopak dostał za dużą dawkę sterydów co doprowadziło go do bezpłodności,ok.pół roku temu robił badania,nie bierze już sterydów ale chodząc na siłownie wypija odżywki i te różne wszystkie proszki,czy jest możliwe żebym mogła z nim być teraz w ciąży??? 🙄 🙄 😮

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest