Czy dieta musi być droga?

Wielu z nas chce zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy i mniej kaloryczny. Powodów może być kilka – od chęci zrzucenia kilku kilogramów po poprawę zdrowia, urody czy jakości snu. Często jednak dieta wydaje nam się droga – duże ilości warzyw z ekologicznych upraw, wymyślne superfoods z odległych regionów świata czy dania zamawiane w restauracjach mogą kosztować sporo. Jednak by zdrowo się odżywiać nie musimy opierać się tylko na nich. W sklepach możemy znaleźć bardzo zdrowe i zarazem niedrogie produkty, które mogą zdominować naszą dietę. A więc czy dieta musi być droga? Nie! Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na tanią i zdrową dietę.

Planowanie posiłków

Bardzo istotne jest to, co kupujemy. Jednak równie istotne są ilości kupowanego przez nas jedzenia. Marnujemy ogromne ilości produktów spożywczych – psują nam się one w lodówkach lub tracą termin przydatności do spożycia, gdyż nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego, co kupimy, w odpowiednim czasie. Wraz z zepsutym czy przeterminowanym jedzeniem wyrzucamy do kosza swoje pieniądze. Możemy tego uniknąć odpowiednio planując posiłki. Mając jasny plan na kilka dni do przodu jesteśmy w stanie kupić tylko to, co będzie nam potrzebne. Dodatkowo pomoże nam to wytrwać na diecie, gdyż nie będziemy mieć w domu pod ręką niezdrowych produktów, a jedynie te dozwolone i zalecane w naszym zdrowym jadłospisie. Mając zaplanowane dania na kilka dni do przodu, możemy stworzyć listę zakupów i będąc z nią w sklepie, wkładać do wózka jedynie potrzebne produkty, w odpowiednich ilościach.

Kolejnym problemem jest fakt, że często na szybko sięgamy po niezdrowe przekąski, gdyż nie mamy pod ręką nic innego, przygotowanego wcześniej. Takie podjadanie nie tylko zwiększa ilość zjadanych przez nas kalorii w ciągu dnia, lecz również kosztuje nas więcej, gdyż gotowe przekąski zwykle są droższe niż te, które możemy przygotować samodzielnie wcześniej.

Sezonowe warzywa i owoce

Co warto zawrzeć w swoim jadłospisie by był on zdrowy, lecz zarazem nie rujnował naszego portfela? Owoce i warzywa. Jednak by nie kosztowały nas one dużo, musimy wybierać produkty lokalne, na które aktualnie jest sezon. W końcu jabłka to nasze dobro narodowe a zarazem pyszna, zdrowa i niedroga przekąska!

Od razu na myśl nasuwa się, że lato będzie idealna porą na dietę, lecz co z zimą? Zimą również są owoce sezonowe, chociażby mandarynki, które dla wielu osób są symbolem tego okresu. Warto dodatkowo używać warzyw i owoców w postaci mrożonej, które poza sezonem są tańsze i łatwiej dostępne.

Kasze

Kasze są produktem tanim, sycącym i zdrowym. Na półkach sklepów znajdziemy ich różnorodne odmiany i rodzaje. Powinny one stanowić podstawę naszej zdrowej i taniej diety. Nie musimy się ograniczać do spożywania ich jedynie w postaci dodatku do mięsa czy innego dania głównego. Kasze mogą być podstawą wielu pysznych dań a nawet słodkich wypieków. Warto poszukać na stronach internetowych ciekawych inspiracji na ich wykorzystanie.

Nabiał

Mleko i produkty z niego wytworzone są bardzo łatwo dostępne, gdyż możemy je znaleźć właściwie w każdym sklepie, a ich ceny są przyjazne dla portfela. Warto zatem na co dzień spożywać jogurty, kefiry czy maślanki. Możemy jeść je z dodatkiem muesli czy płatków owsianych lub przyrządzać z nich owocowe koktajle.

Catering dietetyczny

Dla osób, które nie lubią gotować lub nie mają na to czasu, co skutkuje regularnymi posiłkami „na mieście”, dobrym rozwiązaniem może być catering dietetycznych. Zdrowe posiłki w pudełkach, przygotowane na cały dzień i dostarczane do nas rano, mogą być świetna alternatywą dla posiłków z restauracji. Cena takiej usługi nie jest niska, gdyż zwykle jest to od około 1 500 zł miesięcznie. Jednak może ona okazać się wbrew pozorom niższa, niż miesięczne wydatki na posiłki spożywane poza domem. Jeżeli chcesz zacząć dietę, lecz Twój tryb życia nie pozwala Ci na samodzielne gotowanie, rozważ zamówienie takiego cateringu. Jeżeli nie masz wystarczających środków, możesz to sfinansować wykorzystując pożyczki pozabankowe. Pożyczki pozabankowe są dość łatwo dostępne, również online, a ich spłata zwykle może być rozłożona na raty. Pamiętaj jednak, że zarówno kredyty bankowe, jak i pożyczki pozabankowe wiążą się z koniecznością ich spłaty w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest