Dieta niskowęglowodanowa

Zapomnij o dietach niskowęglowodanowych, w których spożycie węglowodanów spada do zera, natomiast je się dużo tłustych pokarmów, np. Hamburgerów, całych jaj i tłustą wołowinę. Tym razem chodzi o to, by ograniczyć węglowodany i tłuszcz…

Sekrety diety niskowęglowodanowej

#1

Mało węglowodanów nie znaczy dużo tłuszczy
Zapomnij o dietach niskowęglowodanowych, w których spożycie węglowodanów spada do zera, natomiast je się dużo tłustych pokarmów, np. Hamburgerów, całych jaj i tłustą wołowinę. Tym razem chodzi o to, by ograniczyć węglowodany i tłuszcz i uczynić chude białko głównym składnikiem diety, która ma na celu oszczędzać mięśnie.

#2

Dziel węglowodany
Zmniejsz spożycie węglowodanów w następujący sposób: weź standardowe dzienne spożycie węglowodanów poza sezonem (dla typowego kulturysty ważącego 90kg wynosi ono 500 g) i podziel na pół. Otrzymasz ilość, którą należy zjeść dnia pierwszego (250 g). Następnie ilość tę podziel jeszcze raz na pół, a otrzymasz ilość 125 g, którą należy zjeść przez następne dwa dni. Rozłóż ją równomiernie na sześć posiłków. Oto jak wygląda przykładowa trzydniowa rotacja spożycia węglowodanów:
Dzień 1: 250 g węglowodanów
Dzień 2-3: 125 g węglowodanów dziennie

#3

Jedz węglowodany przed i po treningu przez dwa dni
zwartego i piątego dnia jedz węglowodany tylko przed i po treningu. Ma to na celu oszczędzić mięśnie przy wyczerpaniu rezerw glikogenu. Unikanie węglowodanów podczas pozostałych posiłków da w efekcie długotrwały niski poziom insuliny, a co za tym idzie, przyspieszenie mechanizmów spalania tkanki tłuszczowej.
Dzień 4-5: 125 g węglowodanów dziennie (62,5 g przed i 62,5 g po treningu)

#4

Na jeden-dwa dni ogranicz węglowodany do minimum
Teraz, gdy już naprawdę jesz mało węglowodanów, spróbuj zjeść do 75 g dziennie przez kolejne dwa dni. To najtrudniejsza część całego planu, gdyż poziom glikogenu jest tak niski, że trenin wymaga olbrzymiej siły woli. Kulturysta o wadze 90 kg, który przez ostatnie dni jadł 125 g węglowodanów, teraz powinien zejść do 75 g na dzień lub dwa. Większa część węglowodanów powinna zostać zjedzona przed treningiem, by poziom energii wzrósł na tyle, by móc trenować.
Przyjmij jako zasadę, że jeśli pod koniec dnia szóstego wyglądasz dobrze – jesteś szczupły u umięśniony – to dnia siódmego możesz zjeść tę samą ilość węglowodanów (75 g). Jeśli jednak straciłeś zbyt dużo masy, przejdź od razu do punktu 5.
Dni 6-7: 75 g węglowodanów dziennie

#5

Na jeden cudowny dzień zwiększ węglowodany
Dieta niskowęglowodanowa powoduje metaboliczną adaptację, która zmniejsza spalanie kalorii. Chcąc uniknąć tego efektu, trzeba oszukać swój organizm zwiększając na jeden dzień spożycie węglowodanów do poziomu 80% typowego dziennego spożycia poza sezonem (dla kulturysty o wadze 90 kg ilość ta powinna wynosić 400 g). Taka sztuczka zapobiega zwolnieniu metabolizmu, a jednocześnie dostarcza tak potrzebnej energii do treningu.
Dzień 8: 400 g węglowodanów

#6

Zwiększ spożycie białka
Białko to głowny składnik odżywczy, dzięki któremu oszczędza się mięśnie podczas radykalnego zmniejszenia spożycia węglowodanów. Przestrzegaj następującego rozkładu spożycia białka podczas tych ośmiu dni.

Dzień 1: 2,2 g białka na kilogram wagi ciała
Dni 2-3: 2,64 g białka na kilogram wagi ciała
Dni 4-5: 3,52 g białka na kilogram wagi ciała
Dni6-7: 3,96 g białka na kilogram wagi ciała
Dzień 8: 2,2 g białka na kilogram wagi ciała

#7

Powtarzaj po kolei tych sześć punktów aż do uzyskania super rzeźby
Powtórz ten ośmiodniowy cykl dwa czy trzy razy, następnie zrób tydzień przerwy. Po jednym lub dwu cyklach niewątpliwie uda Ci się przed nadejściem lata uzyskać sylwetkę, o jakiej marzyłeś/aś.

1 komentarz do “Dieta niskowęglowodanowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest