Domowe sposoby na podniesienie libido

Jako gorący zwolennicy treningów z obciążeniami często myślimy o odżywkach jako o rzeczach, które pomagają nam stać się większymi, silniejszymi lub szczuplejszymi – jednym słowem są one po to, aby poprawiły się nasze osiągnięcia na siłowni. Niektórzy pewnie będą zadowoleni kiedy się dowiedzą, że niezliczona ilość odżywek zwiększa również możliwości seksualne. To, czy te substancje wpłyną pozytywnie na twoje wyczyny w sypialni może być sprawą indywidualną, lecz opisywany tutaj zestaw ziół, minerałów i aminokwasów może pomóc przywrócić ten charakterystyczny błysk w oku.

Zioła i suplementy na podniesienie libido

Nie traktuj tych substancji jako remedium na wszystkie swoje kłopoty łóżkowe. Prawdą jest, że jeśli masz poważne problemy w tej sferze życia, powinieneś pójść do lekarza lub psychologa, osoby, która profesjonalnie zajmuje się zaburzeniami seksualnymi. Lecz jeśli uważasz, że potrzebujesz jedynie “dostrojenia”, a nie gruntownej “naprawy”, te substancje mogą sprawić, że twój “silnik” będzie pracował sprawniej.

TRIBULUS

Tribulus terrestris lub krótko tribulus jest rośliną używaną w Bułgarii do leczenia niepłodności i obniżonego libido. U mężczyzn tribulus może ewidentnie zwiększyć poziom testosteronu, jak również usprawnić spermatogenezę (tworzenie się spermy). U kobiet może on rzekomo zwiększyć aktywność seksualną oraz zmniejszyć drażliwość…, w każdym razie, wygląda to na niewiarygodną kombinację.

Wiele badań na temat tego specyfiku zostało przeprowadzonych przez bułgarską firmę (Sopharma), która produkuje prawnie zastrzeżony ekstrakt pod nazwą Tribestan. Chociaż nie opublikowano wiele prac na temat tej substancji w anglojęzycznych czasopismach, to jej korzystne działanie jest bardzo intrygujące.

Według Sopharmy, dziesięć dni terapii wyciągiem z tribulusa przywraca do normy libido i odruchy seksualne u 71% świń płci męskiej cierpiących na impotencję. U ludzi podawanie tego specyfiku może zwiększyć liczbę oraz ruchliwość plemników. Dawka od 90 do 100 mg tribulusa może również ograniczyć proces zapalny w prostacie oraz pozytywnie wpłynąć na zaburzenia libido. U normalnych mężczyzn bez zaburzeń seksualnych może on rzekomo zwiększyć poziom testosteronu w surowicy krwi.

Tak więc, czy to wszystko ma jakieś znaczenie? Wygląda na to, że tribulus może oddziaływać na oś przysadka-gonady poprawiając funkcje seksualne. Jednakże w tym momencie dobrze by było zobaczyć wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Zachodniej Europie. Nie w tym rzecz, że nie ufam Bułgarom, lecz niezależne potwierdzenie jego właściwości I znacznie pomogłoby całej sprawie.

JOHIMBINA

Johimbinę otrzymuje się z kory afrykańskiego drzewa Pausinystalia yohimbine. Może ona zwiększyć aktywność seksualną u szczurów płci męskiej, co jest mierzone zwiększoną „możliwością wspinania się” oraz odsetkiem ejakulacji.
Johimbina jest wykorzystywana jako lekarstwo w zaburzeniach erekcji u mężczyzn. W randomizowanych, kontrolowanych badaniach porównujących johimbinę i placebo, w 43% przypadków osób, którym ją podawano, w porównaniu do 23% otrzymujących placebo stwierdzono pozytywne działania tego specyfiku. Tak więc istnieją doniesienia, które dają podstawę sądzić, że zwiększa ona możliwości seksualne. A jeśli wierzyć badaniom przeprowadzonym na zwierzętach, to johimbina wydaje się najskuteczniej działać u starszych osobników, które z jakiś powodów cierpią na związane z wiekiem obniżenie popędu płciowego.

ŻEŃSZEŃ

Jedno z najczęściej używanych obecnie ziół, Panax ginseng, było od wielu wieków wizytówką kultury azjatyckiej. Aktywnymi składnikami tego zioła są glikozydy steroidowe lub saponiny, a tak dokładnie ginsenozydy. Jednym z problemów związanych z tym specyfikiem jest to, że ilość aktywnych substancji waha się w zależności od produktu. Niemniej jednak wydaje się, że ma on wiele potencjalnych korzystnych działań.

W badaniach przeprowadzonych na uniwersytecie w Seulu zajmowano się wpływem żeńszenia na zachowania seksualne u 90 pacjentów płci męskiej. Zaobserwowano zmiany w częstości zbliżeń, porannych erekcjach oraz przedwczesnych wytryskach. U osób, które otrzymywały żeńszeń odnotowano, że ich członek osiągał większe rozmiary oraz większą sztywność w trakcie erekcji w porównaniu do grupy kontrolnej. Libido u tych ludzi również ulegało poprawie. U 60% osobników, którzy otrzymali żeńszeń odnotowało polepszenie swoich możliwości seksualnych w porównaniu do tylko 30% w grupie otrzymującej placebo.

INNE ZIOŁA ORAZ JAJKA

Wyciąg z korzeni Dinh lang, zioła podobnego do żeńszenia, wydaje się mieć działanie zwiększające aktywność seksualną i częstotliwość ejakulacji u ospałych szczurów po podaniu go w dawkach równoważnych z 650 mg dla 67 kilogramowego osobnika. Interesujący pozostaje fakt, że substancja ta wydłuża również życie oraz zwiększa zdolność do uczenia się u naszych małych przyjaciół. Wyobraźcie sobie, jeśli miałby on taki sam wpływ na nas….doskonała pamięć, niezapomniany seks oraz długie życie!

Liście Trichopusa zeylanicusa, zioła występującego endemicznie w Indiach, są kolejnym specyfikiem, który ewidentnie pobudza u myszy płci męskiej agresywne zachowania seksualne, lecz w przypadku człowieka dawki powodujące takie zachowania musiałyby być stosunkowo duże (około 14 gramów dla 67 kilogramowego osobnika.)

Komercyjny produkt pod nazwą Libido lub Libid, pozyskiwany z zapłodnionych, częściowo inkubowanych jajek kurzych, w badaniach przeprowadzonych w Norwegii pokazał swoje pozytywne działanie na funkcje seksualne już po dwóch tygodniach jego stosowania. Nikt co prawda do końca nie wie, na czym to właściwie polega, ale jeśli jest coś cudownego w jajkach kurzych, to lepiej może przestań wyrzucać wszystkie żółtka.

ANDROSTENDION

Nieliczne, jeśli nie żadne badania zajmowały się metabolizmem androstendionu i jego wpływem na libido. Jest on prekursorem testosteronu i odkąd testosteron odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu czynności seksualnych, pomyślisz sobie zapewne, ze androstendion musi mieć jakiś wpływ na libido. W badaniach przeprowadzonych w Niemczech był on podawany jako spray do nosa, co w efekcie dało podwyższenie się dwukrotnie poziomu testosteronu. Podawany doustnie powodował dość słabą reakcję. Być może androstendion dawałby lepsze efekty u starszych mężczyzn, którzy mają niższe wyjściowe poziomy testosteronu. Obecnie informacje dotyczące tej substancji są bardzo skąpe, a jedynym dostępnym „badaniem” jest sprawdzenie na sobie, czy ma on jakieś działanie.

DHEA

Podobnie jak androstendion, dehydroepiandrosteron (DHEA) jest kolejnym hormonem, który jest jednym z pośrednich substancji metabolicznych poprzedzających testosteron. DHEA jest hormonem sterydowym występującym w największej ilości w organizmie ludzkim. Może on działać jak estrogen lub androgen w zależności od aktualnego stanu hormonalnego człowieka. Może on przekształcić się w androstendion, który następnie może przekształcić się w testosteron. Tak więc, zapewne pomyślisz sobie tak: „Jeśli wezmę dużą dawkę DHEA i androstendionu, to przynajmniej jakaś ich część musi przekształcić się w testosteron”. Będziesz się również zastanawiał, czy pozytywnie może to wpłynąć na twoje libido. Z pozoru wygląda to łatwo i przyjemnie, ale organizm ludzki nie funkcjonuje w tak prosty sposób.

DHEA wydaje się nie mieć tak dużego wpływu na młode dorosłe osoby, lecz w miarę upływu czasu jego poziom znacząco się zmniejsza. U mężczyzn którym został on zaaplikowany naukowcy odkryli, że poziom androstendionu w surowicy uległ zwiększeniu. Nie zaobserwowano jednak żadnego wpływu na poziom testosteronu. U mężczyzn, którym podawano 1600 mg DHEA doustnie dziennie przez 28 dni, ilości tkanki tłuszczowej i frakcji LDL cholesterolu uległy zmniejszeniu, podczas gdy masa tkanki mięśniowej zwiększyła się. Niska dawka 50 mg podawana mężczyznom i kobietom w wieku od 40 do 70 lat zwiększyła poziom testosteronu u kobiet i androstendionu u mężczyzn.

Jeśli chodzi o mężczyzn, ta dodatkowa ilość androstendionu może nie oznaczać wiele, lecz zwiększenie stężenia testosteronu w surowicy krwi u kobiet będzie na pewno skutkowało zwiększonym libido. (Zwiększenie poziomu hormonu męskiego może budzić obawy u kobiet. Ponieważ jednak pewna jego ilość jest w naturalny sposób obecna w organizmie, wydaje się, że dodatkowa odrobina – ale nie więcej! – może uczynić cuda dla poprawy samopoczucia bez działania maskulinizującego.) Dawka 50 mg DHEA powoduje również zauważalną poprawę zarówno w zdrowiu fizycznym jak i psychicznym u kobiet i mężczyzn w tej samej grupie wiekowej, lecz, co było dużym zaskoczeniem, nie powoduje zmian w libido, Niemniej jednak można przypuszczać, że jeśli u mężczyzny zwiększy się poziom testosteronu i będzie mógł on czuć się lepiej w tym samym czasie, to jego życie seksualne zapewne również się poprawi, nawet jeśli popęd płciowy pozostanie taki sam. Liczy się jakość, a nie ilość, nieprawdaż?

ARGININA

Arginina jest najbardziej znana ze swojego wzmacniającego działania na hormon wzrostu, lecz mniej poznanym jej działaniem jest jej zdolność do pobudzenia produkcji tlenku azotu. Wiadome jest, że jest on cząsteczką biorącą udział w relaksacji mięśni gładkich i skurczu naczyń (w rezultacie dochodzi do zwiększonego napływu krwi, a jak łatwo się domyślić, prawidłowy napływ krwi jest niezbędny do funkcjonowania tkanki erekcyjnej.

Tlenek azotu powstaje z argininy. Tak więc, co by się stało jeśli mężczyzna przyjmowałby argininę? Nie znalazłem żadnych badań na ludziach, lecz badania na zwierzętach wykazały ciekawy wpływ argininy na funkcjonowanie penisa. Dorosłe szczury karmione argininą miały o ponad 100% wyższy poziom tego aminokwasu we krwi i tkance erekcyjnej. Musimy jednak jeszcze poczekać
na to, aby arginina stała się środkiem ułatwiającym rozwiązywanie zaburzeń seksualnych u mężczyzn, chociaż z pewnością wiemy, że istnieją biologiczne mechanizmy, w których arginina spełniałaby pomocną rolę w funkcjach seksualnych u mężczyzn.

CYNK

Cynk odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju seksualnym. W badaniach przeprowadzonych na jednej z akademii medycznych w Chinach, naukowcy odkryli pozytywny związek pomiędzy poziomem testosteronu w surowicy krwi a cynkiem i rozwojem jąder i penisa. Podawanie cynku mężczyznom z niewielkim jego niedoborem, którzy w każdym innym przypadku byliby traktowani jako zdrowi osobnicy, powoduje wzrost poziomu testosteronu w surowicy krwi. Być może codzienna dawka multiwitaminy/minerałów, w skład których wchodzi i cynk, powinna być częścią twojego programu uzupełniania substancji odżywczych. Oczywiście, niskie poziomy testosteronu mogłyby negatywnie wpływać na twoje możliwości seksualne i powinno to skłonić was, chłopcy, do utrzymania odpowiedniego poziomu spożycia cynku. Jeśli nie lubisz łykać tabletek, spożywaj dużo płatków zbożowych, mięso, wątróbkę lub jajka. To powinno zadziałać.

1 komentarz do “Domowe sposoby na podniesienie libido

  1. ja bym po żadną chemię nie sięgnął, dlatego kupiłem sobie w aptece całkowicie naturalny suplement herbaya z ekstraktem z korzenia maca, żeby w bezpieczny sposób poprawić swoje libido.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest