Duże mięśnie – wypracuj je sam!

“Jeśli chcesz utrzymać organizm w dobrej kondycji, nie ma nic lepszego niż kulturystyka. Nieważne, czy chcesz biegać, czy rozwinąć wytrzymałość, czy zależy ci na szybkości, czy na brutalnej sile. Jedyną czynnością, która pozwala na równomierne rozwinięcie całego ciała jest trening siłowy.

20 lat temu kulturystyka w szerokich kręgach społecznych była odbierana negatywnie [pierwsze wydanie niniejszej książki zostało opublikowane w 1977r.-przyp. red.]. Wielu trenerów oraz osób związanych ze sportem utrzymywało, że nie jest to właściwy trening dla sportowców, że kulturystyka służy tylko osiąganiu olbrzymich rozmiarów, by wyglądać masywnie i muskularnie. Duże rozmiary i muskularność dla tych ludzi były równoznaczne z dziwacznością. Mówiło się, że kulturyści przemęczają mięśnie. Teraz zostało dowiedzione, że kulturystyka i trening siłowy przynoszą korzyści w każdym rodzaju treningu, niezależnie od jego celu. Można dziś spotkać siłownie w szkołach średnich i na wyższych uczelniach. Korzystają z nich różnego rodzaju sportowcy, od biegaczy po zawodników baseballu. Można powiedzieć, że w czasie ostatnich lat zespoły futbolowe w całych Stanach Zjednoczonych poczyniły niesamowite postępy dzięki przedsezonowym przygotowawczym programom treningowym wykorzystującym ćwiczenia siłowe. Niedawno zapytałem Briana Oldfield, jakie korzyści czerpie z treningu siłowego. Odpowiedział, że moc i dokładność jego strzału są ściśle związane z tym, jakie ciężary podnosi w czasie treningu na siłowni. Karl Schranz, narciarz ważący zaledwie 72 kg, w TV zademonstrował, jak ćwiczy nogi, robiąc przysiady ze 180-kg obciążeniem. O.J.Simpson wygrał mecz Superstar kilkoma punktami, które zdobył dzięki podnoszeniu ciężarów.

Kulturystyka jest doskonała dla kogoś, kto pracuje nad ciałem, by zostać Mr. Universe, ale również dla osób, która chcą zrzucić brzuch, mieć nieco szersze ramiona albo poprawić krążenie. Trening siłowy jest coraz częściej stosowany w fizykoterapii po operacjach ortopedycznych. Korzyści, jakie daje ten sport, to znacznie więcej niż tylko fizyczna sprawność. Bobby Fisher podnosił ciężary, by zwiększyć poczucie pewności siebie przed mistrzostwami świata w szachach.

Trening siłowy rozwija każdy mięsień w twoim ciele. Nie można tego powiedzieć o żadnym innym sporcie. Weźmy tenis. Jeśli pograsz jakiś czas, rozwiną się twoje nogi, ale nic wartego wzmianki nie stanie się z twoimi ramionami, plecami, klatką czy mięśniami brzucha. To samo potwierdziło się w moim przypadku, kiedy jeździłem na nartach. Rozwinąłem niezwykłą wytrzymałość w nogach, ale moje ramiona i tułów pozostały słabe. Inaczej mówiąc, w każdym sporcie są takie mięśnie i części ciała, która pozostają zaniedbane. Jedno mogę ci obiecać: jeśli ćwiczenia siłowe będziesz wykonywać właściwie, już po krótkim czasie odkryjesz, że nie tylko lepiej wyglądasz i się czujesz; znacznej poprawie ulegną też twoje umiejętności gry w tenisa, golfa, jazdy na nartach, pływania czy w jakimkolwiek innym sporcie. Wzrośnie twoja wytrzymałość, zwinność i koordynacja”

Źródło: “Arnold – Edukacja kulturysty”

1 komentarz do “Duże mięśnie – wypracuj je sam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest