Edukacja Kulturysty – Motywacja

Fragmenty książki „Arnold – Edukacja Kulturysty”. Podstawowa wiedza dla każdego początkującego kulturysty i nie tylko. Fachowej wiedzy nigdy za wiele. Odcinek 3 – Motywacja

„Powinieneś wiedzieć, dlaczego zamierzasz trenować. To jeden z najważniejszych etapów przy rozpoczynaniu udanego programu kulturystycznego. Nie powinieneś chodzić na siłownię dlatego, że ktoś powiedział: „Ale jesteś słabiak. Powinieneś trochę poćwiczyć i nabrać kondycji”.

To nie jest dobry powód. W ten sposób będziesz się starał spełnić pragnienia kogoś innego, a nie swoje. Powinieneś dokładnie wiedzieć, dlaczego chcesz zacząć trening siłowy. Najlepsze, co można zrobić, to usiąść i powiedzieć sobie: „Co chcę przez to osiągnąć? Jaki mam cel?”.
Bądź ze sobą szczery. Szczerość to klucz do twojego rozwoju. Powodem może być chęć zostania kulturystą. Taka motywacja na pewno sprawi, że zaczniesz trenować. Jeśli jednak chcesz jedynie stracić kilka centymetrów w pasie, powiedz to sobie otwarcie: „Chcę zaangażować się w trening siłowy, żeby zgubić brzuch. Nie mogę na siebie patrzeć w lustrze”. Albo: „Jestem lekarzem i wiem, że kiedy pacjenci patrzą na mnie, myślą soie, że kiepski daję im przykład”.
Jakikolwiek masz powód, zapisz go i imieść tak, abyś w nadchodzących miesiącach miał go przed oczami.
Nastepnie musisz zdecydować, jak chciałbyś wyglądać. I znowu bądź szczery. Moim marzeniem był wygląd Rega Parka. Wyobrażałem to sobie w myślach dokładnie, że widziałem siebie w jego ciele.
Ten drugi krok, tworzenia obrazu w umyśle, wywołuje coś, co nazywam siłą pragnienia. Masz już wyobrażenie tego, jak chciałbyś wyglądać, co z kolei daje ci siłę, by iść na salę trenować. Teraz masz już cel. Bez niego byłbyś niczym statek bez ustalonego kursu. Musisz wiedzieć, dlaczego trenujesz, by móc dać z siebie wszystko i robić to skutecznie.
Prowadzę seminaria na całym świecie i zawsze pierwszą rzeczą, jaką słyszę, jest:
-Czy na tym seminarium dowiem się, jak robić rozpiętki?
-Czy dowiem się jak poprawnie wyciskać na ławce?
Mówię wtedy:
-Chwileczkę, pierwsza godzina będzie o tym, jaki jest twój cel. Dlaczego trenujesz. Dlaczego zamiast chodzić wieczorami na tace, idziesz na siłownię i przez dwie godziny ćwiczysz.
Wiele osób nie rozumie nacisku, jaki kładę na motywację. Ich zdaniem trening na siłowni jest najważniejszy. Jeszcze raz jednak podkreślam, że najważniejsze to być ze sobą szczerym. Mówić sobie prawdę. Ćwiczenia to łatwiejsza część.

Przeanalizuj siebie-bądź realistą

Zanim zaczniesz trenować, bardzo ważne jest, abyś przyjrzał się sobie i przypisał swój typ ciała do jednego z trzech: ektomorficzny, endomorficzny i mezomorficzny. Pamiętaj, że nie są to ścisłe definicje. Większość z nas posiada mieszankę cech więcej niż jednego typu. Jednak w czasie oceniania siebie powinieneś szukać cech dominująch.
Ektomorficzny typ – osoba szczupła, cienka struktura kości i długie, cienkie mięśnie. Taka osoba z trudem nabiera masy i rozwija siłę.
Endomorficzny typ – osoba krępa, o grubych kościach i z ogólną tendencją do zaokrąglania się oraz tycia. Osoba taka szybko nabiera masy i radzi sobie z ciężkim treningiem. Tego rodzaju ciało wykazuje tendencję do bycia muskularnym i jednolitym, bez wyraźnej separacji i definicji.
Mezomorficzny typ – anatomicznie jest to idealny typ budowy ciała do treningu siłowego. Osoba taka ma grube kości i potencjalnie bardzo szybko może zbudować mięśnie.
Możesz udoskonalić swoje ciało. Trenując z ciężarami, powinieneś dążyć do tego, by w stu procentach wykorzystać swój potencjał. Ten potencjał jest różny dla każdego typu budowy ciała, a w granicach każdego z tych typów również zależy od indywidualnych cech.
Jeśli jesteś chudym gościem, o ektomorficznej budowie, nie jesteś przypadkiem beznadziejnym, ale twoje mięśnie najtrudniej jest rozbudować. Być może będziesz musiał zmienić swój metabolizm i poprawić działanie tarczycy, dzięki czemu zaczniesz nabierać masy. W pewnym sensie znajdujesz się po bezpiecznej stronie barykady.

Jeśli jesteś endomorfikiem, jedną z tych puszystych osób, które nie mają widocznych mięśni, powinieneś zrozumieć, że przy takim ciele nie dojdziesz raczej aż do tytułu Mr. Universe. Nie będzie ci tak trudno, jak typowi ektomorficznemu, ale będziesz musiał włożyć w trening więcej energii psychicznej niż typ umięśniony-mezomorficzny.
Jeśli jesteś mezomorfikiem – muskularnym, o atletycznej budowie, to może ci się udać – przy odpowiednim nastawieniu psychicznym – osiągnąć wygląd Mr. Universe.
Pamięta, że są to charakterystyki ogólne. Siła umysły jest niesamowita. Być może tę stronę czyta jakiś endomorf, który nie zechce się ze mną zgodzić. Wbił sobie do głowy, że zostanie Mr.Universe i nic, co powie Arnold, nie jest go w stanie przekonać. Oby wytrwał. Jeśli będzie w to wierzył wystarczająco długo i mocno, a dodatkowo będzie ciężko i wytrwale pracował, może mu się udać.

Co możesz osiągnąć dzięki regularnym ćwiczeniom?

Jeśli trenujesz uczciwie i dokładnie wykonujesz ćwiczenia, powinieneś dość szybko zauważyć wzrost siły oraz polepszenie koordynacji. Gibkość i zasięg ruchu twoich stawów będą lepsze. Zaczniesz zużywać mniej energii przy wykonywaniu zadań fizycznych i psychicznych. Uzyskasz lepszą postawę. Zdolność do rozluźniania się oraz samoistego uwalniania od stresu i napięć również wzrosną. Serce powinno się wzmocnić, a krążenie usprawnić. Będziesz bardziej odporny na choroby. Staniesz się mniej podatny na urazy, a kiedy już doznasz kontuzji, szybciej wyzdrowiejesz.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest