Edukacja Kulturysty – Oddychanie

Fragmenty książki “Arnold – Edukacja Kulturysty”. Podstawowa wiedza dla każdego początkującego kulturysty i nie tylko. Fachowej wiedzy nigdy za wiele. Odcinek 10 – Oddychanie

Właściwy oddech jest bardzo ważny dla zdrowia. Powinieneś się tego nauczyć przy pierwszym ruchu i pierwszym ćwiczeniu. Jeśli oddychasz niewłaściwie, może to źle wpłynąć na twoje płuca i serce. Właściwe oddychanie polega na tym, by wykonywać wydech za każdym razem, gdy czujesz opór w czasie ruchu. W czasie pompek, kiedy wypychasz się do góry na rękach, powinieneś zrobić wydech. Zapamiętaj tę jedną zasadę: jak tylko poczujesz jakiś opór, rób wydech. Wdech robisz przy pompce wtedy, gdy opadasz, kiedy ciało odczuwa najmniejszy wysiłek.

Zawsze powinieneś dbać o odpowiednie dotlenienie organizmu w czasie treningu. Z tego powodu osobiście wolę trenować na dworze, kiedy tylko jest to możliwe. Tlen utrzymuje naszą energię na wysokim poziomie i pozwala nam na dłuższy oraz bardziej intensywny trening bez ryzyka przemeczenia. Jeśli trenujesz w pomieszczeniu, musisz niekiedy wspomagać pobieranie tlenu przez organizm, przyjmując duże dawki witaminy E. Jeśli jednak masz taką możliwość, lepiej jest trenować na dworze i przyjmować tlen w sposób naturalny. Nawet kiedy większość czasu spędzam na siłowni, staram się biegać, pływać i wykonywać ćwiczenia rozciągające na świeżym powietrzu. Ten pierwszy zestaw ćwiczeń z “wolnymi rękami” może być wykonywany na dworze. Dosłownie wszędzie – nawet na ganku czy balkonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest