Endomorfik – Kto to taki?

Mało kto wie kim są endomorficy. Są to osoby posiadające duży rozłożysty szkielet, na którym jest dużo mięśni, ale równie dużo tłuszczu. Posiadają powolną przemianę materii, co powoduje, że szybko łapią masę.

Osoby posiadające ten typ sylwetki mogą odnieść duży sukces w kulturystyce, muszą jednak poddać się całkowicie zasadom diety która uchroni ich przed gromadzeniem nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Treningi muszą prowadzić do przyspieszenia przemiany materii i redukcji tkanki tłuszczowej. W tym celu należy maksymalnie urozmaicać trening. Polegac to powinno na częstych zmianach w planie treningowym, ćwiczenia można zmieniać nawet co 2. trening. podczas każdej sesji konieczny jest trening mięśni brzucha. Aby zapobiec odkładaniu tłuszczu po treningu warto wykonywć jeszcze sesję aerobów. Aeroby muszą trwać minimum 30-40 minut, a sesja może trwać nawet 60 minut. Pamiętajcie, że dopiero po 15 minutach ćwiczeń organizm zaczyna spalać zapasy tkanki tłuszczowej, wcześniej wykorzystuje “podręczne” rezerwy energii zwarte w glikogenie. Sam trening siłowy powinien być intensywny, a przerwy jak najkrótsze, nie dłuższe niż minuta. Można zwiększać intensywność poprzez superserie, powtórzenia wymuszone. Na partię mięśniową powinno być przeznaczonych 8-10 serii po 12-18 powtórzeń.

Równie ważna jest dieta. Jej przestrzeganie jest warunkiem sukcesu. Nie może być mowy o oszustwach i drobnych ostępstwach. Dieta powinna być uboga w tłuszcze i cukry, węglowodanów nie powinno się spożywać po 19. Posiłki powinny być rozłożone równomiernie na cały dzień. Stosując odżywki, jak ognia należy unikać wszelkiego rodzaju “gainerów”, ponieważ zawarte w nich węglowodany będą błyskawicznie odkładane w postaci tkanki tłuszczowej. Dla endomorfików zalecane są odżywki białkowe, od czasu do czasu można zdecydować się na l-karnitynę, nie przeceniając jednak właściwości fat-burnerów.

Ostatnią radą jest skrócenie snu. Endomorficy, ze względu na powolną przemianę materii, nie muszą długo wypoczywać – wystarczy 7-8 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest