Weglowodany

Ten temat zawiera 4 odpowiedzi, ma 2 głosy i był aktualizowany ostatnio przez  Hades 16 lat, 11 miesiące temu.

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • #6407

  Hades
  Keymaster

  Weglowodany stanowia najpoważniejsze 1rod3o energii w ?ywieniu człowieka, zarowno tej natychmiastowej, jak i przechowywanej.
  Wyro?nia się trzy klasy weglowodanow:

  Monosacharydy (jednocukry: glukoza i fruktoza) – są proste w budowie i stanowia podstawowy składnik weglowodanow.
  Disacharydy (dwucukry) – Składaja się z dwoch jednocukrow. Przyk3adami dwucukrow są cukier kuchenny (sacharoza), który zbudowany jest z fruktozy i glukozy, oraz cukier mleczny (laktoza), którą składa się z galaktozy i glukozy.
  Polisacharydy (wielocukry) – W skład wielocukrow wchodzi wiele jednocukrow. Przyk3adem może tu być skrobia (chleb, owoce, ziarno, makaron, ryż).
  Weglowodany powinny stanowia w przybliżeniu 60% zapotrzebowania kalorycznego. Dlatego, przeliczajac to na 3000 kalorii dziennego zapotrzebowania rowna się to 1800 kaloriom otrzymanym z weglowodanow.

  Jesli ilość dostarczanych weglowodanow jest niewystarczajaca, organizm zaczyna zu?ywaa białko jako substrat energetyczny, nawet do tego stopnia, że spalane są tkanki mięśni w tym celu.

  Enzymy trawiace w jelicie cienkim rozbijaja weglowodany na czasteczki glukozy. Glukoza może zostać wykorzystana od razu, albo przechowywana pod postacia glikogenu w mięśniach, albo w watrobie. mięśnie moga zmagazynowaa tyle glikogenu, ile starczy3oby na 20-minutowy wydatek energetyczny. We krwi znajduje się wystarczajaca ilość glukozy na 1 godzine pracy. Jeżeli steżenie glukozy osiaga poziom maksymalny, a wszystkie miejsca gromadzenia glikogenu są pe3ne, wtedy nadmiar cukru jest w watrobie przekszta3cany w tłuszcz i przechowywany w tkance i komorkach tłuszczowych. Tak naprawde, nie istnieja jakiekolwiek granice ilośći tłuszczu, ktore cia3o może zmagazynowaa. Wed3ug badan przeprowadzonych na Uniwersytecie Massachusetts, weglowodany są zwykle przekszta3cane w tłuszcz w 75%, przy czym około 25% z nich jest wykorzystywane w samym procesie transformacji.

  lek. med. Anna Pieczarowska

  #90277

  Hades
  Keymaster

  super art.

  #90286

  Hades
  Keymaster

  będzie wiecej takich art. 8) czekajcie aż będzie dział zdrowie tylko musze wyb3agaa admina 🙄

  #90297

  Gromoz
  Uczestnik

  Wyb3agaa mowisz ??

  Nie musisz b3agaa – rozważamy już mo?liwosa za3ożenia takiego dzi3u.

  Nie używaj koloru czerwonego – jest on zarezerwowany dla administratorow.

  #90328

  Hades
  Keymaster

  Nie używaj koloru czerwonego – jest on zarezerwowany dla administratorow.

  Heh jak w szkole

Wyświetla 1 wpisów z $

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.

Pin It on Pinterest