Glutamina i alanina – dynamiczny duet

Bez przerwy słyszysz, jaki pozytywny wpływ wywiera glutamina na układ odporności i jak zapobiega ona utracie masy mięśniowej. Jesteś bombardowany informacjami o tym, jak aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych zwiększają twoją tolerancję na wysiłek i stymulują wzrost mięśni. Ale czy wiesz, że alanina może być lepsza niż aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych, a w połączeniu z glutaminą może tworzyć mieszaninę aminokwasów o bardzo silnym działaniu. Jak się za chwilę sam przekonasz, alanina odgrywa bardzo ważną rolę w oszczędzaniu białek mięśniowych.

Przypuszczam, że słyszałeś już o cyklu glukozowo-alaninowym. Jeśli nie. oto krótka powtórka z biochemii. Jeśli masz deficyt węglowodanów (np. wykonując przedłużające się ćwiczenia aerobowe lub będąc na jednej z tych chorobliwych, głodowych diet) twój organizm pożycza sobie aminokwasy z mięśni. Zdecydowanie niekorzystna sytuacja. W rzeczywistości twój organizm bierze sobie rozgałęzione aminokwasy z mięśni wykorzystując ich część jako paliwo, a pozostałość do tworzenia alaniny. Ona z kolei jest transportowana do wątroby i przemieniana w glukozę, która z powrotem wraca do twoich mięśni lub innych tkanek, a wykorzystywana jest jako paliwo.

Tak więc rozsądnym działaniem wydaje się dostarczanie rozgałęzionych aminokwasów, aby pomóc w zapobieganiu zmniejszaniu się masy mięśniowej. Czy dostarczanie alaniny również nie byłoby rozsądne? Wiemy na przykład, że kroplówka z alaniny pomaga utrzymać normalny poziom glukozy we krwi. Co więcej, co się stanie jeśli połączymy alaninę z glutaminą – matką wszystkich aminokwasów? Jak się okazuje, ten dwupeptyd alaninowo-glutaminowy jest rzeczywiście silnym związkiem.

W badaniach przeprowadzonych na uniwersytecie w Tokio zainfekowano szczury E.coli (w celu pobudzenia stresu katabolicznego). a następnie podzielono je na grupę alaninowo-glutaminową lub grupę przyjmującą aminokwas z rozgałęzionymi łańcuchami. Badacze dostarczali te aminokwas poprzez ciągłą pompę, a ich kaloryczność była identyczna dla obu grup. W porównaniu z grupą aminokwasową podawanie szczurom mieszanin alaninowo-glutaminowej miało większy wpływ anaboliczny na ich przewód pokarmowy. Wpływ na układ mięśniowy nie został zmierzony, lecz późniejsze doświadczenia pokazał, że ta kombinacja powoduje większą syntezę białek w wątrobie i mięśniach szkieletowych. A teraz coś. co wydaje się być bardzo intrygujące. Autorzy badania doszli do wniosku, że dostarczanie glutaminy wraz alaniną może być pomocne u ludzi chorych na jakąś infekcję.

Tak więc czy powinieneś się gdzieś wybrać, aby kupić trochę wolnopostaciowej alaniny, pomieszać ją z podobną postacią glutamin, następnie poczarować, aby otrzymać tę cudowną kombinację aminokwasów? Ponieważ dipeptyd ten nie jest (jeszcze) powszechnie dostępny, to zaryzykowałbym stwierdzenie, że spożycie tych dwóch aminokwasów (w postaci wolnej) w proporcji 1:1 może mieć podobne działanie. Poza tym sama alanina powinna pomóc w ochronie rozgałęzionych aminokwasów w mięśniach szkieletowych. Glutamina powinna być zużytkowana przez przewód pokarmów zapobiegając w ten sposób ucieczce tego aminokwasu z mięśni szkieletowych.

Lecz kiedy ten dipeptyd pojawi się na rynku – to uwaga – nie wiadomo, co się będzie działo na rynku… Musimy jednak najpierw sprawdzić, czy ten silny duet aminokwasowy pomaga w zapobieganiu zmniejszania się masy mięśniowej u kulturystów. Czy jest użyteczny w redukowaniu niektórych skutków przetrenowania? Być może jest on lepszy niż sama glutamina. Odłóżmy wszystkie te pytania na bok. Istniejące dowody raz jeszcze sugerują, że nie wszystkie aminokwasy lub ich kombinacje są sobie równe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest