Homeostaza: czym jest? – poznaj mechanizmy utrzymania homeostazy i zaburzenia w organiźmie

Homeostaza polega na zdolności do samoregulacji procesów zachodzących w organizmie oraz pozwala na zachowanie równowagi biologicznej w zmiennych warunkach. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z istnienia takiego procesu oraz jego wpływu na codzienne życie. Jak zatem działają mechanizmy utrzymania oraz jakie zaburzenia homeostazy występują w organizmie człowieka?

Homeostaza – definicja oraz sposób działania

Z definicji homeostaza to zdolność utrzymywania przez organizm względnej równowagi wewnętrznej, niezależnie od zmian zachodzących w środowisku zewnętrznym. Zdolność do homeostazy jest konieczna do utrzymania dobrego zdrowia oraz warunkuje odpowiednie zaopatrzenie organizmu w potrzebne składniki odżywcze.

Co wpływa na proces homeostazy?

Aby proces homeostazy działał w sposób prawidłowy, należy zadbać o odpowiednie parametry ciała. W ośrodkowym układzie nerwowym każdego człowieka działa pewnego rodzaju interpretator, który odbiera sygnały przesyłane przez receptory. Na każde odstępstwo od normy organizm natychmiast reaguje. Wśród czynników, które bezpośrednio wpływają na proces homeostazy, należą:

  • temperatura ciała,
  • ciśnienie krwi,
  • ciśnienie osmotyczne,
  • pH płynów ustrojowych oraz krwi,
  • stężenie związków chemicznych w płynach ustrojowych organizmu.

Mechanizmy utrzymania homeostazy

Prawidłowe działanie procesu homeostazy jest możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiednich mechanizmów dostosowawczych. Ich działanie natomiast opiera się na sprzężeniu zwrotnym, które zapewnia zachowanie wszystkich parametrów na odpowiednim poziomie. Wyróżnia się następujące mechanizmy sprzężenia zwrotnego:

  • ujemne – powoduje ono zmianę wartości danego parametru na tę zbliżoną do wartości stałej,
  • wyprzedzające – w wyniku tego sprzężenia dochodzi do natychmiastowej reakcji na zmianę wartości kontrolowanego parametru, która w momencie odpowiedzi mieści się jeszcze na akceptowalnym poziomie,
  • dodatnie – na jego skutek występuje celowe pogłębienie nieprawidłowej wartości. Dzieje się tak, gdy inne parametry są regulowane, a pozostałe pomimo przyjmowania nieakceptowalnych wartości nadal pozostają pod kontrolą.

Opisane mechanizmy mogą działać prawidłowo dzięki wsparciu układu nerwowego oraz hormonalnego. Wśród organów wewnętrznych największe znaczenie dla homeostazy mają natomiast nerki.

Zaburzenia homeostazy

Zdarza się, że procesy homeostazy w organizmie zostają zaburzone i nie funkcjonują prawidłowo. Brak umiejętności utrzymania równowagi może być spowodowany między innymi nieodpowiednią dietą, brakiem aktywności fizycznej, warunkami genetycznymi lub problemy z narządami wewnętrznymi.

Utrzymanie odpowiedniej diety w kontekście homeostazy jest bardzo ważne. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie diety wątrobowej. Zasady takiej diety oraz przykładowy jadłospis dostępny jest na dieta wątrobowa – wapteka.pl. Portal wapteka.pl jest apteką internetową, na której znaleźć można leki oraz suplementy niezbędne do utrzymania dobrej kondycji organizmu.

Utrzymanie prawidłowej homeostazy jest konieczne dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. Warto więc zadbać o jakość diety i odpowiednią aktywność fizyczną, aby w jak największym stopniu wspierać procesy równoważące w organizmie. Zachowanie dobrego zdrowia i komfortu życia bez względu na wiek jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest