Hormon wzrostu – bilans zysków i strat

Hormon wzrostu, produkowany przez gruczoł przysadki mózgowej, jest dość często stosowanym środkiem wśród miłośników kulturystyki. Jego główny cel to zwiększanie siły i masy mięśniowej. Sportowcy decydują się na jego zastosowanie, ponieważ nie do koąca jest wykrywalny przez obecne metody testujące zawartość niedozwolonych substancji we krwi.

Działanie
Hormon wzrostu jest potężnym anabolikiem. Przyspiesza transport aminokwasów do mięśni i wpływa na budowę zarówno ich, jak i tkanki łącznej. Hormon wzrostu stymuluje insulinopodobne czynniki wzrostu, takie jak IGF-1, które mają również wpływ na budowę masy mięśniowej. Przyspiesza metabolizm i znacząco usprawnia gospodarkę węglowodanową.
Badania nie wykazały, aby hormon wzrostu miał jakikolwiek pozytywny wpływ na wydajność mięśni, jednak pozostaje z dużym wpływem na szybkość ich przyrostu.

Efekty uboczne
Stosowanie suplementacji hormonem wzrostu może mieć poważne konsekwencje. Wśród efektów ubocznych wymienia się problemy z gospodarką węglowodanową i kwasami tłuszczowymi oraz powiększenie mięśnia sercowego. Połączenie hormonu wzrostu i sterydów anabolicznych prowadzi do chorób serca i twardnienia ścianek naczyą krwionośnych. Hormon wzrostu może także powodować przerost koączyn, co jest nieodwracalne. Podawanie go w zbyt dużych ilościach może również powodować, że organizm zacznie produkować hormony znoszące jego działanie.
W przeszłości stosowanie hormonu wzrostu było bardzo kosztowne, gdyż nie było technologii wytwarzania go sztucznie – był pozyskiwany z mózgów zmarłych. Dopiero niedawno stał się bardziej dostępny, dzięki opracowaniu sztucznego substytutu hormonu wzrostu. Wizja znacznego podniesienia wydajności w stosunkowo krótkim czasie powoduje, że sportowcy, niestety, w dalszym ciągu bardzo chętnie sięgają po ten środek.

Obserwacje / dozwolone od lat 18 /
Jeśli już zdecydujesz się na stosowanie hormonu wzrostu i masz na to pieniądze, lub stosowałeś już ten środek zwróć uwagę, zanim będzie za późno, na następujące rzeczy:
Upewnij się, że korzystasz z pewnego źródła. Środki nieoryginalnego pochodzenia są równie drogie, a przy tym niebezpieczne. Unikaj hormonu wzrostu uzyskiwanego naturalnie, gdyż może być zainfekowany.
Na początku przyjmuj tylko minimalne dawki. Naukowcy zalecają branie trzech jednostek dziennie trzy razy w tygodniu przez cztery do sześciu tygodni. Większe dawki zwiększają ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.
Uważnie obserwuj zmiany w uzębieniu, szczęce, twarzy, rękach oraz stopach. Hormon wzrostu może powodować wystąpienie cukrzycy II typu, która powoduje duże komplikacje zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest