Intensywność treningu

Każda sesja treningowa powinna być nieco inna. Jeśli będziesz powtarzał wszystkie czynności na każdej sesji treningowej, przyzwyczaisz swoje mięśnie do stałego wysiłku i prędzej czy później popadniesz w stagnację. Zmieniaj ilość ruchów w seriach, obciążenie i długość przerw między seriami. Nie wykonuj zawsze każdej serii po 8 powtórzeń atakuj mięśnie pod wieloma kątami, dla przykładu zwiększ ilość powtórzeń np. do 15-20…

Intensywność treningu łatwo można zwiększyć poprzez:

Skuteczne pompowanie krwi do mięśni
Jedną grupę mięśniową trenuj pod różnymi kątami, wykorzystuj kilka ćwiczeń (3-4) zanim przejdziesz do treningu kolejnej grupy mięśniowej. Wykonując 3-4 ćwiczenia na każdą grupę mięśniową w znaczny sposób przyczynisz się do napompowania krwią mięśni ćwiczonych i pobudzisz je do dalszego rozrostu.

Stałe napięcie mięśni
Podczas wykonywania ćwiczeń nie pozwalaj ćwiczonym mięśniom odpoczywać w dolnym i górnym punkcie każdego ruchu. Jeśli będziesz kontrolował pozytywną i negatywna fazę powtórzenia i nie będziesz wykonywał nagłych i gwałtownych ruchów, utrzymasz stałe napięcie w mięśniach.

Różna intensywność sesji treningowej
Każda sesja treningowa powinna być nieco inna. Jeśli będziesz powtarzał wszystkie czynności na każdej sesji treningowej, przyzwyczaisz swoje mięśnie do stałego wysiłku i prędzej czy później popadniesz w stagnację. Zmieniaj ilość ruchów w seriach, obciążenie i długość przerw między seriami. Nie wykonuj zawsze każdej serii po 8 powtórzeń atakuj mięśnie pod wieloma kątami, dla przykładu zwiększ ilość powtórzeń np. do 15-20 i rozwiń włókna mięśniowe odpowiedzialne za wytrzymałość – przez to zwiększysz obwód mięśni.

Trening izometryczny
Przerwę między seriami można wykorzystać różnie. Dobrym sposobem na pobudzenie do rozrostu jest napinanie mięśni i trzymanie ich w napięciu nawet do 10 sekund. Trening ten jest niezwykle przydatny kulturystom, którzy samoistnie napinając mięśnie zyskują lepszą kontrolę nad nimi przed pozowaniem na scenie.

Szczytowe napięcie mięśniowe
Dla zwiększenia wysiłku warto jest w końcówce powtórzenia napiąć samoistnie mięsień ćwiczony. Przytrzymując napięcie przez parę sekund w szczytowym punkcie męczysz mięśnie o wiele szybciej.

Zwiększanie ciężaru
Chcesz bardziej rozwinąć mięśnie? Zastosuj stopniowe zwiększanie ciężaru z sesji treningowej na sesję. Przy wyciskaniu nawet 1 kg więcej po każdej sesji treningowej jest sukcesem. Ćwicząc coraz większymi ciężarami nie pozwalasz Twoim mięśniom się do nich przyzwyczaić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest