Jak duże obciążenie?

Jest to chyba najczęściej stawiane pytanie. Każdy trenujący zbudowany jest inaczej i ma inne możliwości. Posłużmy się przykładem wyciskania na ławce skośnej. Weź gryf i wyprostuj ramiona, unosząc go do góry.

Łatwe, prawda? następnie na obu końcach gryfu umieść talerze o wadze po 4 kg. Wyciśnij sztangę, unosząc ją do góry 10 razy. Czy tym razem też nie miałeś trudności? Jeśli było łatwo, dodaj kolejne 4 kg po każdej strony sztangi i rób 10 powtórzeń. Jeśli nie było to bardzo trudne, dodaj jeszcze po obu stronach sztangi po 1-2 kg. Dokładaj w ten sposób obciążenie, aż będzie ci trudno wykonać 8-10 powtórzeń. Z chwilą, kiedy bez problemu wykonywać będziesz po 10 powtórzeń, zwiększaj obciążenie o około 10%.

Oczywiście nigdy nie powiększaj ciężaru sztangi kosztem precyzji ćwiczenia. Jasne, że chcąc stymulować mięśnie do wzrostu i zwiększać siłę trzeba je przeciążać poprzez stopniowe zwiększanie obciążeń. Jednakże pamiętaj, że w kulturystyce ciężar to tylko środek do celu, a nie sam cel. Wielu wspaniałych kulturystów ćwiczy z niewielkimi ciężarami w taki sposób, że odczuwają je jako wielkie i mają doskonałe wyniki. Rzecz polega na tym, aby zmusić mięśnie do pracy przy zachowaniu doskonałej techniki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest