Jak działa insulina?

Insulina dziata anabolicznie – ułatwia przedostawanie się aminokwasów do mięśni i tym samym pobudza syntezę białek. Ponadto działa synergicznie w stosunku do innych hormonów anabolicznych w organizmie, takich jak testosteron i hormon wzrostu. Część osób uważa, że masywny przyrost masy mięśniowej u niektórych sportowców w ciągu ostatnich lat dokonał się dzięki zastosowaniu kombinacji preparatów insuliny, testosteronu i GH.

Jednakże insulina i GH znoszą w pewnym stopniu swe wzajemne działanie. GH zwiększa poziom glukozy we krwi, a insulina go obniża. Insulina hamuje rozpad białek mięśni wywołany kortyzolem. GH może zaburzać to antykataboliczne działanie insuliny. GH jest wydzielany w celu wyrównania hipoglikemii (niski poziom glukozy we krwi) spowodowanej przez insulinę. Insulina ponadto ma wpływ na syntezę i uwalnianie testoteronu. Przyczynia się do podniesienia poziomu wolnego (czynnego) testosteronu krążącego we krwi. Insulina może także zwiększyć uwalnianie testosteronu pobudzając enzym zwany dehydrogenazą hydroksysterydową.

Jednakże naukowcy ciągle nie są zgodni co do tego, czy insulina ma działanie antykataboliczne czy też pobudzające syntezę białek mięśniowych. Inne badania wskazują, że insulina jest niezbędna do zapewnienia optymalnego tempa syntezy białek mięśniowych, chociaż przyrost mięśni spowodowany treningiem jest procesem niezależnym od glukozy.

Nowsze prace pokazują, że insulina może wpływać na syntezę białek mięśniowych poprzez zwiększenie stopnia uwodnienia komórek. Dochodzi do tego wskutek pobudzenia przez insulinę pompy jonowej, co umożliwia szybszy napływ do komórki jonów potasu, sodu i chloru. Prowadzi to do „obrzmienia” komórek, co przyspiesza proces syntezy białek. W doświadczeniach na szczurach znaleziono receptory dla insuliny także w komórkach Leydiga w jądrach, w których odbywa się produkcja testonn u osobników płci męskiej. Wskazuje to na możliwość bezpośredniego wpływu insuliny na syntezę testosteronu u mężczyzn.

Ponadto insulina hamuje czynność aromatazy znajdującej się w tkankach obwodowych, która przekształca androgeny w estrogeny. To także może zwiększać poziom wolnego (czynnego) testosteronu we krwi.
Insulina pobudza syntezę tkanki tłuszczowej aktywując enzym zwany lipazą lipoproteinową i hamując czynność enzymu zwanego lipazą hormono-wrażliwą, która mobilizuje tkankę tłuszczową. Insulina jest także potencjalnym czynnikiem powodującym retencję wody, ponieważ pobudza wydzielanie aldosteronu. Aldosteron jest hormonem rdzenia nadnerczy, który powoduje zatrzymywanie sodu w nerkach, a wydalanie potasu. Ponadto insulina znosi termiczne działanie adrenaliny, co również ułatwia odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest