Jak szybko wyrzeźbić mięśnie do wakacji?

Zastanawiasz się jak szybko wyrzeźbić mięśnie do wakacji? Jesteś w dobrym miejscu. Większość kulturystów wypowiada się na temat Franka Zane’a z wielkim szacunkiem twierdząc, że „ten facet miał wspaniałą symetrię”. Ale nic nie budzi większego niezadowolenia u trzykrotnego Mr. Olympia jak semantyka tego, wydawać by się mogło, prostego stwierdzenia. „Muszę jedną rzecz wyjaśnić: to nie jest symetria” – mówi Frank, były nauczyciel matematyki. „Symetria jest matematycznym terminem, który oznacza równowagę między lewą a prawą stroną, co by świadczyło, że obie strony ciała są lustrzanymi odbiciami. Tak naprawdę, ludzie mówią o proporcjach, co jest stwierdzeniem równości jednego lub więcej stosunków. W moim przypadku wszystkie grupy mięśniowe są rozwinięte równo i się równoważą, czyli żadna z grup nie ustępuje innej.” Frank wyjaśnia, że każdy posiada jakieś różnice w symetrii. Na przykład, twoje bicepsy, które mają te same [choć nie zawsze] rozmiary, ale nie mają idealnie takich samych kształtów. Nikt nie ma doskonalej symetrii.

Jak szybko wyrzeźbić mięśnie – poradnik

Znajomość własnego ciała i tego, co musisz z nim robić, to połowa wygranej w bitwie o uzyskanie wyważonej, pełnowartościowej sylwetki. Podobnie jak ze wszystkim innym w kulturystyce, uwarunkowania genetyczne odgrywają główną rolę w atletycznej ewolucji. „Rodzisz się z pewnym określonym układem kostno-szkieletowym, którego nie możesz zmienić”– mówi Frank. „Ale możesz robić wiele rzeczy, żeby wytworzyć wrażenie dobrych proporcji ciała. ”Przede wszystkim chodzi o uzyskanie szczupłej talii.„ Ten rejon to środek ciała. Jeśli masz dobrze rozwinięte mięśnie brzucha i szczupłą talię, to reszta ciała zaczyna wyglądać o wiele lepiej.”

„Francuskie wyciskanie siedząc”: Poznanie własnego organizmu i określenie tych rejonów, nad którymi trzeba specjalnie pracować, to połowa sukcesu w walce o harmonijnie zbudowaną sylwetkę. Każdy zawodnik musi bezstronnie przeanalizować swoją budowę fizyczną.

Aby uzyskać talię osy, Frank zaleca trenować brzuch bardzo długimi seriami, co w sumie może nawet dać około 1000 powtórzeń dziennie w okresie przedstartowym! Umiejętne pozowanie także może spotęgować wrażenie idealnych proporcji. „Obecnie, często widujemy coś, co nazwałbym “chaotycznym” pozowaniem. Zawodnik bezładnie chodzi po scenie i pięciokrotnie pod rząd wykonuje tę samą pozę, stojąc dokładnie przodem do widowni” – stwierdza Frank. “To nie prowadzi do ukazania własnej budowy fizycznej w sposób artystyczny. Nawet w dogrywkach nigdy nie ustawiałem się przodem do widowni. Zawsze stałem pod jakimś kątem, co powodowało zawężanie mojej talii i bardziej zrównoważony ogólny wygląd.’’

Przeczytaj również: Chcesz się szybko wyrzeźbić? Jeśli tak ten artykuł jest dla Ciebie

Frank zaleca początkującym zawodnikom, aby uczyli się pokazywać własną budowę fizyczną w taki sposób, który wywoła przyjemne wrażenie u nich samych i u sędziów. Ponieważ każdy zbudowany jest nieco inaczej, Frank twierdzi, że każdy zawodnik musi bezstronnie przeanalizować swoją budowę fizyczną. Zaleca wykorzystać w tym celu fotografie. „Uświadomienie sobie czegoś bywa bolesne i czasami powstrzymuje ludzi od obiektywnego spojrzenie na siebie od strony wyglądu fizycznego” – zauważa Frank. „Zrób zdjęcia z każdej strony ciała i określ, nad jakim i elementami musisz więcej pracować, a nad jakimi mniej. Większość kulturystów ma wspaniale rozwinięte klatki, ramiona i obszary talii, ale kiedy się odwrócą okazuje się, że z tyłu nie mają wiele do zaprezentowania. Właśnie dlatego, że nie widzisz się z tyłu, fotografia pomoże ci w znalezieniu tam słabych punktów.” Aby zapobiec pogłębianiu się wad sylwetki trzeba – zdaniem Franka – przede wszystkim zmienić układ treningów na bardziej wszechstronny. „Wiele osób ćwiczy razem grzbiet z bicepsami i klatkę z tricepsami, a potem oddzielnie barki. Oznacza to, że barki są ćwiczone trzy dni pod rząd, co zwiększa ryzyko kontuzji.”

Jak szybko wyrzeźbić mięśnie do wakacji

Oprócz proporcji sylwetki, Frank znany był również ze swojego niesamowitego przygotowania do zawodów. Oprócz diety stosował różne wyrafinowane techniki treningowe na siłowni, aby jak najlepiej wyrzeźbić swoje mięśnie. „Wykonywałem wiele superserii, ponieważ przy krótszych odpoczynkach wymagają od mięśni cięższej pracy i powodują intensywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej”- wyjaśnia Frank. Podczas gdy większość ludzi troszczy się o to, żeby ćwiczyć jak największymi ciężarami, Frank znalazł sposoby na zintensyfikowanie swoich treningów bez ciągłego zwiększania obciążeń. „Wykonywałem bardzo wolny ruch w negatywnej fazie powtórzenia i w każdej serii bardzo mocno koncentrowałem się. Tu wcale nie chodzi o jak największy ciężar, ale o to, żeby mięsień jak najbardziej odczuwał ciężar.” Frank namawia także ćwiczących o aspiracjach wyczynowych, żeby traktowali pozowanie jako część dziennego rozkładu treningów i jako środek prowadzący do poprawienia formy sportowej.

„Pozowanie poprawia jakość umięśnienia i wpływa na polepszenie unaczynienia tkanki mięśniowej. Na kilka tygodni przed zawodami ćwiczyłem pozowanie po kilka godzin dziennie.”

Po czterdziestu latach od chwili, kiedy wziął po raz pierwszy sztangielki do rąk, sylwetka Franka nadal prezentuje klasyczne greckie kanony, a on sam twierdzi, że najważniejsza w tym wszystkim jest cierpliwość. „Wszyscy chcą mięć wyniki na wczoraj. Moim zdaniem trenowanie jest pewnym stylem życia. Trzeba na to całych lat. Nadal jestem w trakcie robienia prób i błędów. Mam już ponad 70 lat, a dopiero niedawno znalazłem prawidłowy sposób na ćwiczenie moich mięśni łydek! Umiejętność kształtowania własnego ciała tak jak tego pragniesz, to potężna broń i jedyna rzecz, która może cię zatrzymać w kontynuowaniu tego procesu, to wygaśnięcie zainteresowania z własnej strony.”

Frank Zane i jego zrównoważony rozkład treningów:

Dzień 1 tułów: grzbiet, barki, klatka
Dzień 2 nogi: przednie partie ud, tylne partie ud, łydki
Dzień 3 ramiona: bicepsy, tricepsy
Dzień 4 odpoczynek
Dzień 5 powtarzanie cyklu
Mięśnie brzucha trenujemy co drugi dzień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest