Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny?

Usługi cateringu dietetycznego zdają się być prawdziwym wybawieniem dla wielu z nas. Mowa tutaj nie tylko o osobach, które pragną żywić się w sposób racjonalny i zbilansowany, chociaż to one stanowią większość klientów firm cateringowych.

Diety pudełkowe są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy w dobie pogoni za obowiązkami zawodowymi, życiem prywatnym oraz swoimi zajęciami dodatkowymi nie mają czasu na samodzielne przygotowanie posiłków. Niektórzy z nas, dzięki usługom cateringu dietetycznego chcą osiągnąć wymarzoną sylwetkę lub poprawić osiągane przez siebie wyniki sportowe. Inni z kolei decydują się na korzystanie z tego typu usług ze względu na posiadanie chorób dietozależnych, wymagających specjalistycznego podejścia żywieniowego. Jest to szczególnie wymagająca grupa klientów, bowiem często od tego co znajduje się na ich talerzach zależny jest stan ogólny ich zdrowia oraz remisja choroby.

Różnorodność grup, które z powodzeniem i korzyścią zdrowotną mogą korzystać z usług cateringu dietetycznego jest ogromna. Tak samo różnorodny zdaje się być rynek cateringów dietetycznych w naszym kraju. Obecnie istnieją setki firm, które dwoją się i troją, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.

Wybór jest ogromny – jak więc zrobić to rozsądnie? Jak wybrać catering dietetyczny, który spełni nasze wszystkie oczekiwania? Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze firmy, której powierzymy przygotowanie swoich posiłków? Co powinniśmy wiedzieć zanim zbadamy rynek firm cateringowych w naszym otoczeniu?

Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, czytajcie uważnie!

Przygotowując się do skorzystania z cateringu dietetycznego powinniśmy dać sobie czas na zbadanie jakości usług firm znajdujących się w pobliżu. Informacje przedstawione poniżej pomogą nam dokonać właściwego wyboru.

1. Korzystaj z lokalnych firm cateringowych!

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przed wyborem odpowiedniego cateringu dietetycznego jest zapoznanie się z ofertą firm świadczących tego typu usługi w naszym rejonie. Przede wszystkim musimy dowiedzieć się ile cateringów dietetycznych działa w okolicy, oraz pozyskać informacje dotyczące możliwości dostawy posiłków na wskazany przez nas adres.

W większych miastach dostępność takich firm oraz zakres dostawy nie stanowią najmniejszego kłopotu. W ty przypadku kłopot pojawia się z decyzją, który z cateringów dietetycznych wybrać i jaki będzie dla mnie odpowiedni? Zwykle na terenie większych miast znajdują się liczne, konkurencyjne firmy, nieustannie walczące o względy swoich klientów. W takim przypadku warto skorzystać z dostępnych internetowych narzędzi np. porównywarki cateringów dietetycznych, która przefiltruje dostępne oferty w Twojej miejscowości, pozwoli na dobranie diety, która akceptuje ewentualne wykluczenia żywieniowe ale również pozwoli na zapoznanie się z oferowanym tygodniowym menu.

Wybór firmy cateringowej z najbliższej okolicy nie tylko pozwoli Ci wesprzeć lokalną gospodarkę, ale przede wszystkim da Ci gwarancję tego, że zamówione przez Ciebie posiłki są świeżo przygotowane, a ich transport nie trwał zbyt długo, co często wiąże się z obniżeniem jakości, smaku oraz wyglądu posiłków. Niektóre z firm zajmujących się cateringami dietetycznymi na skalę masową oferują dostarczanie posiłków raz na 2-3 dni. Zdecydowanie jednak odradzam takie rozwiązanie. Firmy oferujące wysokiej jakości usługi dietetyczne powinny dostarczać posiłki raz dziennie, włączając w to weekendy oraz wszelkie inne uprzednio uzgodnione z klientem terminy.

2. Współpraca z dietetykiem!

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług któregoś z lokalnych cateringów dietetycznych, upewnij się, że firma, którą wybrałeś ma na swoim pokładzie dietetyka. Jest to niezwykle ważny aspekt pracy najlepszych cateringów dietetycznych w Polsce. Osoba taka, odpowiedzialna jest za opracowanie wszelkich dostępnych wariantów diet oraz zindywidualizowanie posiłków do potrzeb klienta.

Warunek ten jest koniecznością w przypadku firm mających w swojej ofercie diety kliniczne lub specjalistyczne, czyli takie, z których bezpiecznie mogą korzystać osoby chore, mające szczególne potrzeby żywieniowe.

Jeśli należysz do grupy osób, które zdecydowały się na wybór diety pudełkowej ze względu na konieczność posiadania diety indywidualnej – koniecznie sprawdź, czy w załodze wybranego przez siebie cateringu jest wykwalifikowany dietetyk, z którym będziesz mógł się kontaktować.

Twoje zdrowie to sprawa pierwszorzędna! Nie bój się zatem sprawdzić kwalifikacji zatrudnionego w cateringu dietetyka, spytaj o jego wykształcenie, ukończone kursy czy doświadczenie w pracy z pacjentem klinicznym. Firmy oferujące profesjonalne usługi powinny zapewniać swoim klientom możliwość stałego kontaktu ze specjalistą. Jest to jeden z ważniejszych aspektów, na który powinno się zwracać uwagę.

Płacąc za wysokiej jakości usługi żywieniowe, masz prawo otrzymać wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące swojego planu żywienia. To oczywiste, że sam nie jesteś specjalistą od żywienia klinicznego. Jeśli korzystasz z diety specjalistycznej kontakt z dietetykiem powinien być wliczony w cenę cateringu dietetycznego, nie powinieneś godzić się na ponoszenie z tego tytułu dodatkowych opłat.

Wszelkie informacje oraz regulamin współpracy z cateringiem dietetycznym powinny znajdować się na stronie internetowej wybranej przez Ciebie firmy. Jest to źródło wiedzy, z której powinieneś skorzystać w pierwszej kolejności zbierając informacje o poszczególnych firmach cateringowych w swojej okolicy.

3. Pierwsza konsultacja dietetyczna!

Po dokonaniu wyboru firmy, z którą będziesz współpracować powinieneś zostać skierowany na pierwszą konsultację dietetyczną. W zależności od oferowanych przez firmę usług, może ona odbywać przez konsultację indywidualną w siedzibie firmy, rozmowę telefoniczną lub poprzez wypełnienie szczegółowego kwestionariusza internetowego dotyczącego potrzeb żywieniowych.

Aby dietetyk zatrudniony w wybranej przez Ciebie firmie cateringowej mógł Ci pomóc, powinien uzyskać od Ciebie następujące informacje:

Płeć i wiek,

Waga i wzrost (w przypadku osób z nadwagą lub osób otyłych, konieczne jest ustalenie należytej masy ciała),

Ustalenie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego,

Występowanie chorób dietozależnych,

Informacje dotyczące posiadanych przez Ciebie alergii i nietolerancji pokarmowych, to konieczne, aby wprowadzić niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa wykluczenia produktowe.

Twoje preferencje żywieniowe,

Pamiętaj o tym, że w przypadku posiadania alergii lub choroby trzewnej (celiakii) masz prawo do wglądu w certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie na każdym z poszczególnych etapów produkcji i dostawy posiłku.

4. Niska cena? – Przemyśl to dwa razy!

Decydując się na korzystanie z usług cateringu dietetycznego musisz wziąć pod uwagę koszty jakie się z tym wiążą. Pamiętaj o tym, że wybór najtańszych pakietów żywieniowych nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością otrzymywanych posiłków. Zwykle obniżenie ceny wiąże się z obniżeniem jakości stosowanych produktów spożywczych, a chyba nie tego oczekujesz oddając swoje zdrowie w ręce specjalistów, prawda?

Nie daj się zwieść pięknym słowom, promocjom i banerom reklamowym, pamiętaj, że firmy cateringowe również dążą do tego aby zarobić jak najwięcej.

Oczywiście niska cena nie zawsze idzie w parze ze złą jakością posiłków – nie jest to zasada. Warto jednak mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru. Średnia cena jednodniowego zestawu posiłków w diecie standardowej wynosi obecnie 50-60 zł. Koszt takiego zestawu może być nieco wyższy w przypadku diet specjalistycznych, sportowych lub w przypadku występowania dużej liczby wykluczeń produktów spożywczych.

5. Możliwość skorzystania z oferty testowej!

Po rozmowie z dietetykiem oraz wybraniu odpowiedniego wariantu diety pudełkowej powinno się mieć możliwość skorzystania z pakietu testowego. Rozwiązanie to polega na odpłatnym testowaniu usług cateringu przez 2-3 dni. Podczas tego czasu masz okazję zapoznać się z wybranym przez siebie wariantem, wielkością porcji oraz kunsztem kulinarnym kucharzy pracujących w firmie.

Skorzystanie z pakietu testowego to świetna okazja, by przekonać się czy usługi oferowane przez catering dietetyczny spełniają nasze oczekiwania.

Podczas testowania diety pudełkowej zwróć uwagę nie tylko na smak potraw, dokładnie przyjrzyj się również metodzie dostawy, sposobowi pakowania produktów oraz wszystkim etykietom zamówionych przez siebie posiłków. Na etykiecie każdego posiłku powinny znajdować się następujące informacje:

Nazwa posiłku,

Data produkcji posiłku,

Gramatura posiłku

Wykaz potencjalnych alergenów występujących w posiłku,

Zawartość składników odżywczych: węglowodanów, białka, tłuszczu oraz wartość energetyczna dania,

Sposób spożycia: na zimno / na ciepło.

Jeżeli wszystkie wyżej wymienione informacje znajdują się na etykietach dostarczonych do Ciebie posiłków możesz być pewien, że firma, z którą współpracujesz ma odpowiednie podejście do klienta.

6. Dostęp do tygodniowego menu!

Cateringi dietetyczne oferujące swoim klientom usługi najwyższej jakości powinny zapewniać im wgląd do menu z tygodniowym wyprzedzeniem. Opcja taka, jest szczególnie wygodna w przypadku konieczności edycji lub korekty któregokolwiek ze składników diety. Klient powinien mieć prawo zmiany danego posiłku, jeśli wymaga tego sytuacja.

Pamiętajcie również o tym, że wraz ze wprowadzeniem diety pudełkowej warto rozpocząć pracę nad poprawą jakości swojego życia. Mile widziane będzie w szczególności wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej u osób, które do tej pory tego unikały, lub zredukowanie ilości używek, czy poprawa jakości snu.

Jestem przekonana, że po przeczytaniu wyżej umieszczonych wskazówek będzie łatwiej dokonać Wam dobrego wyboru, a rynek cateringów dietetycznych stanie się dla Was nieco bardziej zrozumiały. Jako świadomi konsumenci macie bowiem prawo wymagać usług wysokiej jakości i musicie wiedzieć czym się kierować, decydując się na korzystanie z usług cateringu dietetycznego.

1 komentarz do “Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny?

  1. Ja korzystam z narzeczonym z Pana Diety, on ma dietę sport 3000 kcal i dostaje codziennie aż 7 dań, ja standard 2000 kcal z 5 daniami. Korzystamy już dłuższy czas i polecamy, nie wszyscy mają czas na gotowanie, a to, że masz catering dietetyczny nie znaczy, że jesteś leniwy. Tak jest po prostu wygodniej, szczególnie jeśli ćwiczysz i potrzebujesz naprawdę dobrej diety. Codziennie rano dostajesz zbilansowane posiłki prosto pod drzwi i wio do pracy. Nie musisz się martwić o zakupy, ciągle kombinować “a co na obiad”. A cenowo, wbrew pozorom wcale nie wychodzi tak drogo, ja za swoją płacę około 45 zł dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest