Jak wytrwać na diecie?

Wiele osób wielokrotnie podchodzi do różnego rodzaju diet. Na ogół nie kończy się to jednak dobrze, bo waga stoi w miejscu lub po kilkunastu dniach zgubione kilogramy wracają z nawiązką. Trzeba sobie tutaj uświadomić, że dieta tonie głodówka czy post. Jak na niej wytrwać?

Dieta to tak naprawdę sposób żywienia, który warto przyjąć nie na chwilę, ale na lata. Opiera się na dokonywaniu świadomych wyborów i stawianiu na produkty wysokiej jakości. Okazuje  się, że wbrew pozorom nie jest  trudne. Kluczem do sukcesu jest dbanie o własny organizm, który musi być dobrze odżywiony. Nieprawidłowo zbilansowana dieta, która oparta jest tylko na dużym deficycie kalorii szybko sprawia, że organizm na nowo gromadzi zapasy tłuszczu. W praktyce ujemny bilans kaloryczny oczywiście powoduje utratę masy ciała, ale bardzo duża restrykcja kaloryczna nie jest możliwa do utrzymania przez dłuższy czas. Organizm zaczyna więc spowalniać metabolizm, aby do nowych warunków się przystosować. Z czasem zaczyna brakować mu energii, witamin, składników mineralnych i słabnie. Człowiek nie ma ochoty na pracę czy naukę. Jego skóra staje się pozbawiona blasku, włosy wypadają, a paznokcie się łamią. Spada odporność, rośnie ryzyko rozwoju różnego rodzaju chorób. Temu wszystkiemu towarzyszy senność, poirytowanie i ciągła dekoncentracja. Wiele osób sięga wówczas po dużą ilość kawy, napoje energetyczne czy papierosy. To ogromny błąd.

Powszechnym błędem jest sięganie po niekonwencjonalne, wymyślne wręcz diety. To niemal zawsze kończy się tym samym scenariuszem – osłabieniem organizmu i szybkim powrotem do starych nawyków. Dodatkowo po takiej terapii organizm gromadzi często nadmiar energii w formie tkanki tłuszczowej. Zabezpiecza się w ten sposób na przyszłość.

Jak zatem wytrwać na diecie? Przede wszystkim osoby, które nie mają na temat zdrowego odżywiania pojęcia, nie powinny podejmować prób odchudzania się na własną rękę. Lepiej odwiedzić dietetyka, aby ten ocenił dotychczasowy sposób odżywiania. Kluczem do sukcesu jest określenie swoich błędów żywieniowych i ich wyeliminowanie. Czasem niewielkie zmiany prowadzą do dużych sukcesów. Warto wygospodarować  każdego dnia czas na posiłki, najlepiej kilka mniejszych. To w dużej mierze wiąże się z umiejętnością zarządzania swoim czasem. Osoby, które rzeczywiście nie mają czasu gotować lub po prostu nie potrafią, mogą zdecydować się na profesjonalny catering dietetyczny.

Podczas robienia zakupów, trzeba zapoznawać się z etykietami produktów. Unikać należy bowiem żywności przetworzonej. Tym samym kluczem warto kierować się przy wybieraniu restauracji. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że dieta ma wpłynąć na zdrowie, dobre samopoczucie. Kwestie wizualne powinny być sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest to, jak człowiek czuje się we własnym ciele. Kluczem do sukcesu jest samoakceptacja siebie i poczucie własnej wartości. Oczywiście każdą dietę dobrze jest połączyć z regularną aktywnością fizyczną. Bez niej trudno jest zgubić nadprogramowe kilogramy raz na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest