Jak zostać zawodnkiem?

Zwycięstwo w zawodach może być celem samym w sobie ale przede wszystkim należy się skupić na drogach dojścia do tego celu. Pewne fundamentalne zasady są wspólnym mianownikiem w karierach sportowców, którzy odnieśli największe sukcesy.

Osiągnięcie “długowieczności” w sporcie zależy nie tylko od talentu. Talent jest surowcem. Chociaż znajduje się on w centrum każdego sukcesu – zblednie jeżeli nie będzie się o niego dbać. Jest on niczym bez związku z innymi podstawowymi elementami. Według mnie, istnieje pięć głównych warunków, które należy spełnić jeżeli chce się osiągnąć sukces jako zawodnik. Należy robić więcej niż tylko pokazać się w pierwszym dniu imprezy. Najważniejsze jest przygotowanie. Jego brak zastopuje nawet najbardziej zdolnego sportowca, wskazując na jej czy jego nieefektywność. W kulrurystyce przygotowania, to codzienne treningi i tygodniowe porogramy,
ale w ich skład wchodzi dużo więcej. Oznacza to m.in. rozpoczęcie diety dwa tygodnie wcześniej niż ostatnim razem. Oznacza to zwracanie uwagi na detale, np. wożenie do torby zapasowych spodenek do pozowania w dniu zawodów, na
wypadek gdy jedne się zabrudzą, posiadanie nie tylko olejku a również ręcznika oraz upewnienie się, że taśma z nagranym podkładem muzycznym też jest w torbie i że działa. Oznacza to również zakończenie opanowywania choreografii na cztery miesiące przed czasem, a nie na tydzień.

Przygotowywanie się do bitwy wymaga strategii, i niezależnie od tego jaka to strategia, należy zorganizować sobie czas tak, by móc ją wprowadzić w życie. Bez tego człowiek pozbywa się drugiego co do ważności elementu – pewności siebie. Gdy jest się przygotowanym, tej pewności przybywa. Nie zależnie od tego jak ciężką uprawia się dyscyplinę, zaczyna się wierzyć, że ma szansę na zwycięstwo.
Prawdziwa pewność siebie pochodzi z wykonania wszystkiego co jest potrzebne, by być gotowym na dzień imprezy. Nawet wtedy, najlepiej przygotowani sportowcy mają trudności z pokazaniem tego na zewnątrz. W takich wypadkach, zalecam metodę “udawania”. To w żadnym wypadku nie oznacza oszukiwania w przygotowaniach. W kulturystyce, brak przygotowania daje się natychmiast poznać – dużo łatwiej niż w innych dyscyplinac. Jest się szczupłym i muskularnym, albo nie. Tym którzy są przygotowani, natomiast często brakuje pewności siebie, powinni więc na początku grać, a otworzy to
drogę do tego, że zyskają z czasem prawdziwą pewność siebie.
Utrzymanie równowagi między pozytywnym nastawieniem a pewnością siebie może być trudne. Ta równowaga może często być zakłócona przez zbytnie zwracanie uwagi na wygląd innych. Można czuć się pewnym wiedząc o tym, że jest się przygotowanym, ale należy również mieć nadzieje co do wyników zawodoów. Wyobrażanie sobie każdej fazy konkursu pomaga w złagodzeniu przedkonkursowej tremy.

Rozwijanie umiejętności wizualizacji powinno być łatwe dla kulturstów, którzy używają tej techniki podczas treningów w klubie. Dla osoby posiadającej prawidłową komunikację między umysłem a mięśniami, używanie tej metody nie będzie stanowiło żadnego problemu. Aby prawidłowo wyobrażać sobie nadchodzące zdarzenia i wprowadzić się ws tan pozytywnego nastawienia, należy posiąść umiejętność koncentracji.
Podczas, gdy zdolność do koncentracji na wyimaginowanych obrazach przed konkursem jest ważna, tak jak i koncentrowanie się na samym momencie startu, należy być zdolnym do koncentracji na samym sobie raczej niż na wyglądzie innych. Lekkoatleta lub piłkarz nie jest w stanie wyobrazić sobie z wyprzedzeniem błędów innych zawodników, ale kulturysta widząc swoich konkurentów na zapleczu, może sobie wyrobić opinię o tym, jak potoczy się konkurs. Uprawianie kulturystyki odbywa się głównie w siłowniach, ale
zwracanie uwagi na innych podczas zawodów nie jest mądrym podejściem, gdyż jeszcze inne elementy mogą wpłynąć na końcowy wynik. Czy inni zawodnicy utrzymują formę na scenie i w czasie oceny wstępnej? Czy zaprezentują się słabo? Tych okoliczności nie da się niestety przewidzieć, więc zawracanie sobie tym głowy na zapas może jedynie zaszkodzić. Najlepszą drogą do sukcesu jest koncentrowanie się na samym sobie.

Aby to osiągnąć, trzeba odseparować się od wszystkiego co się dzieje na zapleczu i usiąść z tyłu audytorium. Mimo, że niektorzy ludzie mówią, iż zawody są już właściwie zakończone, gdy zawodnicy pojawią się na scenie, to nie koniecznie musi to być prawda. Jeżelu znajdzie się czterech wyjątkowych kulturystów w jednej kategorii, z których każdy może zostać zwycięzcą, do tego by wygrać potrzeba czegoś więcej niż tylko dobrej sylwetki. Koncentrowanie się na swoich planach ataku przed wejściem na scenę powinno być tym, co przeniesie zawodnika z poziomu średniego do najlepszego. Wszystko polega na indywidualnym występie.
Kulturystyka jest sportem unikalnym. W jakiej innej dyscyplinie występ sportowca tak mocno wpływa na ostateczny wynik? Oczywiście, wszyscy sportowcy trenują i w tym sensie, wyczyn staje się miarą przyszłego sukcesu, ale wyczyn niezbędny w kulturystyce ma więcej wspólnego z budowaniem podstaw sukcesu podczas codziennego treningu w siłowni. Wygrywanie tych małych zawodów z samym sobą, z dnia na dzień, przygotowuje do dobrego występu przed komisją sędziowską.

Występowanie na scenie to zupełnie inna sprawa. Chociaż nie wymaga to treningów z czołowymi tancerzami czy gimnastykami świata, wymaga jednak szczytowej formy i gotowości do zademonstwoania swojej fizycznej perfekcji i detali ciała. Sposób pokazania się na scenie może stanowić o pierwszym lub
czwartym miejscu, a jest to ogromna różnica. W przeciwieństwie do innych dyscyplin, gdzie występ podlega regułom gry lub pewnym manewrom, zawody kulturystyczne wymagają stałego prezentowania się. Od momentu wejścia na
scenę do chwili jej opuszczenia, cały trzeba występować. Sedziowie i publuczność obserwują bez przerwy. Należy jednak pamiętać, że występ nie może odbywać się kosztem innych zawodników, jest to po prostu niesportowa postawa.

Aby zostać zawodnikiem o jakim się marzy należy być rzetelnym. Przychodzi to razem z pewnością siebie i poczuciem własnej siły. Gdy koncentruje się na samym sobie i jest się przygotowanym, pewnym siebie i skupionym, uwalnia się umysł od niepotrzebnej złości, wewnętrznej walki itych gotujących się emocji, by znokautować innych zawodników. Jeżeli jest się gotowym, w swojej najlepszej formie i podjęło się wszustkie niezbędne kroki w celu zapewnienia sobie sukcesu, sukces na pewno przyjdzie. Łatwo wtedy przychodzi przyjemne obycie. Ponieważ jesteś skupiony na sobie samym i na zawody spoglądasz się z perspektywy, łatwiej jest wyciągnąć rękę do innych. Taka perspektywa pozwala na prowadzenie dobrej walki i nadał być człowiekiem. Zakładając, że lekcje zostały odrobione i jest się właściwie przygotowanym do zawodów, rzetelność i uczciwość sportowa jest ostatnim pociągnięciem pędzla.

Przygotowania, pewność siebie, koncentracja, rzetelność i jakość występu – te elementy mogą diametralnie zmienić końcowy rezultat zawodów. Jeżeli masz uczucie, że w przeszłości brakowało ci któregoś z tych elementów, musisz poświęcić czas i znależć metodę na poprawienie się w tej kategorii. Chodzenie do klubu, uczestniczenie w treningach czy też planowanie przyszłego występu są ważne, ale w żadnym wypadku nie stanowią one całości obrazu.

Charles Glass, Muscle 3-2000

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest