Jaka odżywka białkowa będzie najlepsza?

odżywka białkowa jaka najlepsza

Odżywki białkowe to klasyka gatunku wśród osób budujących masę mięśniową. Jej zadaniem jest uzupełnienie braków protein w diecie sportowca. Tego typu produkty są dobrym sposobem na wzbogacenie posiłków ubogich w białko. Aktualnie na rynku możemy spotkać się z ogromną liczbą odżywek proteinowych. Jednak wiele osób decydujących się na suplementację diety, zastanawia się jaki izolat białka będzie najlepszy.

Białko roślinne czy zwierzęce?

Dla osób zainteresowanych budowaniem masy mięśniowej najlepszym wyborem będą białka zwierzęce. Jeżeli jednak ze względów osobistych zdecydujemy się na zamiennik roślinny, warto mieć na uwadze, że tego rodzaju izolatu musimy spożyć więcej, aby uzyskać podobne rezultaty.

Przyswajalność odżywek białkowych

W tym przypadku lepiej przyswajalnym produktem będą także białka zwierzęce. Szacuje się, że ich wchłanianie sięga nawet do 96%. Wśród preparatów roślinnych, najlepszym wyborem są suplementy sojowe. Stosowanie tego rodzaju izolatów pozwala na zbudowanie masy mięśniowej na podobnym poziomie do białek serwatkowych.

Które białko jest najczęściej wybierane przez sportowców?

Najchętniej kupowanym produktem białkowym przez konsumentów są proteiny mleka. Wyróżniamy wśród nich białko serwatki i kazeiny. Wśród protein serwatkowych (whey) wyróżniamy: koncentraty (WPC), hydrolizatory (WHP) oraz izolaty (WPI). Podział odżywek jest spowodowany różnymi metodami ich otrzymywania oraz czasem wchłaniania i działania w układzie pokarmowym. Najczęściej wybieranym suplementem białkowym jest koncentrat serwatki WPC, a na drugim miejscu znajduje się izolat sojowy.

Białko na masę czy na redukcję?

Dokonując pierwszego zakupu białka, warto zdecydować czy rolą suplementu będzie redukcja masy ciała, czy budowanie mięśni. Należy jednak pamiętać, że odżywek proteinowych nie można rozumieć tylko i wyłącznie jako dodatków w diecie. Białka znajdujące się w produktach wspomagających budowę mięśni są tylko jednym z trzech podstawowych składników pokarmowych. Każdy z nich jest tak samo potrzebny, jednak różna jest ich ilość w zależności od celu jaki chcemy osiągnąć.

Osoby, które chcą zmniejszyć wagę ciała, powinny wybierać izolaty lub hydroizolaty serwatki. W redukcji warto także zwrócić uwagę na białko wołowe lub z łososia.

Jaką odżywkę wybrać?

Wybierając odżywkę białkową, warto jest zwrócić uwagę na jej skład. Najlepszym wyjściem są produkty, które posiadają minimum 85% protein. Sprawdzajmy, czy w opisie izolatu znajdują się aminokwasy rozgałęzione, czyli m.in.: izoleucyna, leucyna i walina. Jeżeli zależy nam na odżywce wysokiej jakości, powinniśmy unikać koncentratów, są to produkty o niskiej jakości. Wystrzegajmy się także suplementów zawierających miks białek roślinnych – słabo się wchłaniają. Izolaty sojowe nie są zalecane dla mężczyzn, ponieważ ich stosowanie powoduje pogorszenie się jakości nasienia.

Wybór odpowiedniej odżywki białkowej nie jest prosty i z pewnością trzeba mu poświęcić trochę czasu. Jednak najważniejszą informacją podczas zakupu jest przede wszystkim określenie jej zastosowania. Warto wziąć pod uwagę także takie parametry jak: smak i rozpuszczalność. Nie da się ukryć, że dobry skład izolatu białkowego w połączeniu z jego pysznym smakiem to przyjemna uciecha w rygorystycznej diecie każdego sportowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest