Jakie zestawy suplementów na masę?

Kulturyści najczęściej pytają o dwie sprawy: “Jakie suplementy brać na przyrost masy?” i “Które pomogą mi pozbyć się tłuszczu?”. Po pierwsze należy pamiętać, że aby zwiększyć masę mięśniową, należy dostarczyć do organizmu nadwyżkę kalorii i odpowiednią ilość białka. Po drugie, aby schudnąć i wyrzeźbić brzuch trzeba – przeciwnie – zmniejszyć spożycie kalorii. Innymi słowy: najlepsze suplementy nie pomogą, jeśli nie będzie się jeść odpowiednich ilości pożywienia o wysokiej jakości. Dopiero mając te podstawy, można pomóc sobie suplementami i ułatwić zrobienie postępów.

ZESTAW 1: BIAŁKO SERWATKI, GLUTAMINA I PŁATKI OWSIANE
Serwatka jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, które zawiera dużo aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA). Przyjmowanie BCAA może zapobiec rozpadowi mięśni. Badania wykazały, że zjedzenie małej przekąski białkowo-węglowodanowej przed treningiem sprzyja powstaniu bardziej anabolicznego środowiska. I tu pojawia się miejsce dla płatków owsianych. Płatki owsiane są źródłem wolno przyswajalnych węglowodanów, co zapobiega spadkom poziomu energii i glikogenu.

W połączeniu z białkiem serwatki i uzupełnione glutaminą mogą pomóc utrzymać mięśnie podczas treningu.

ZESTAW 2: KREATYNA Z WITAMINĄ C i E

Cztery do sześciu gramów kreatyny w posiłku potreningowym podtrzymuje przyrost i regenerację mięśni. Regenerację można jeszcze bardziej przyspieszyć, wybierając napój kreatynowy, który zawiera dużo witaminy C i E. Kortyzol (hormon potencjalnie nieprzyjazny dla mięśni) podnosi się wskutek treningu – 1000 mg witaminy C pomoże go obniżyć, a 800IU witaminy E pozwoli zmniejszyć uszkodzenia mięśni i zwiększyć magazynowanie węglowodanów w postaci glikogenu mięśniowego.

ZESTAW 3: PREPARATY ZASTĘPUJĄCE POSIŁEK PLUS HMB

Preparaty zastępujące posiłek (MRP) to odpowiedź kulturystyki na zwyczaj noszenia ze sobą małych przekąsek. Choć MRP mają dużo wysokiej jakości białek typu serwatki czy kazeiny, to dodatek 2 g beta-hydroksymetylomaślanu (HMB) może spowodować, że uzyskany przyrost masy będzie jeszcze większy, dlatego że zapobiega on potencjalnej utracie mięśni. HMB jest kuzynem BCAA; badania wykazały, że już 1,5 g HMB dziennie może prowadzić do przyrostu masy – najprawdopodobniej zapobiegając rozpadowi mięśni, który towarzyszy ostremu treningowi. W każdym razie zwiększ potencjał swojego MRP, dodając do niego 1,5-2,0 g HMB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest