Ketonal bez recepty – kiedy stosować? Czy działa tak samo?

Ketonal jest dostępny bez recepty od 2017 roku. Wiele osób zastanawia się, czy ten środek przeciwbólowy działa tak samo, jak jego odpowiedniki sprzedawane wyłącznie na zlecenie lekarza. Mimo mniejszej dawki Ketonal bez recepty doskonale radzi sobie z łagodnym i umiarkowanym bólem.

Czy Ketonal można kupić bez recepty?

Przez wiele lat Ketonal można było kupić wyłącznie z przepisu lekarza. Sytuacja ta zmieniła się w 2017 roku na skutek działań firmy Sandoz, dotyczących zmiany przynależności leku do kategorii farmaceutycznej. Było to ważne w celu zapewnienia pacjentom powszechnego dostępu do skutecznego środka przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego. Pozytywną decyzję wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych po wcześniejszym zasięgnięciu opinii ekspertów i Ministerstwa Zdrowia.

Ketonal, który jest dostępny bez recepty, ma postać twardych kapsułek. Jedna zawiera 50 mg substancji czynnej – ketoprofenu. Jest to najmniejsza skuteczna dawka. Zmiana formuły leku miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów poprzez zminimalizowanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Preparat dostępny bez recepty nosi nazwę Ketonal Active.

Czy Ketonal bez recepty działa tak samo?

Mechanizm działania Ketonalu bez recepty jest dokładnie taki sam, jak preparatu, który do tej pory można było kupić wyłącznie na zlecenie lekarza. Oba środki zawierają identyczną substancję czynną, czyli ketoprofen należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zmiana dotyczy jedynie jego dawki.

Ketoprofen działa na zasadzie blokowania enzymu cyklooksygenazy COX-1 i COX-2. Dzięki temu niemożliwa jest synteza substancji odpowiedzialnych za powstawanie procesów zapalnych w organizmie (m.in. prostaglandyn i leukotrienów), których objawami są: ból, obrzęk i podwyższona temperatura. Złagodzenie dolegliwości następuje szybko – już 30 minut po połknięciu kapsułki.

Wskazania do stosowania Ketonalu bez recepty

Po Ketonal bez recepty mogą sięgać osoby powyżej 15 roku życia, u których nie stwierdza się żadnych innych przeciwwskazań, czyli m.in. chorób układu pokarmowego, nadwrażliwości na składniki leków, okresu karmienia piersią, ciąży (szczególnie III trymestru), przyjmowania niektórych leków (np. metotreksatu, innych leków z grupy NLPZ), ciężkiej niewydolności serca, nerek lub wątroby. Szczegółowe informacje na temat tego, kto nie może stosować Ketonalu bez recepty, dostępne są na ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie wątpliwości należy zawsze skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Ketonal bez recepty jest przeznaczony do zwalczania łagodnego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia. Najlepiej sprawdza się w przypadku dolegliwości bólowych mięśni, stawów i kości, ale warto sięgnąć po niego także wtedy, gdy boli ząb lub głowa. Chętnie wybierają go również kobiety, które cierpią na bolesne menstruacje. Warto pamiętać, że Ketonal bez recepty służy do leczenia objawowego i nie usuwa przyczyny problemu.

Dawkowanie Ketonalu bez recepty

Ketonal bez recepty należy stosować zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami określonymi na ulotce lub ustalonymi z lekarzem. Dzięki temu leczenie będzie przebiegało bezpiecznie, a ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych zostanie zredukowane do minimum. Trzeba mieć świadomość, że zwiększanie dawki leku nie wpływa na poprawę skuteczności. Natomiast może wywołać skutki uboczne, głównie ze strony układu pokarmowego.

W celu złagodzenia dolegliwości bólowych zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki Ketonalu co 8 godzin. Należy ją popić dużą ilością wody lub mleka (co najmniej pół szklanki). Dziennie można przyjąć maksymalnie 150 mg ketoprofenu (czyli 3 kapsułki). Lek należy stosować maksymalnie przez 5 dni. Jeżeli do tego czasu ból nie ustąpi, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Opinie na temat Ketonalu bez recepty

Ketonal bez recepty zbiera pozytywne opinie pacjentów. Potwierdzeniem tego jest raport opublikowany we wrześniu 2019 roku przez KANTAR Polska. Zgodnie z nim:

  • 74% respondentów uważa, że Ketonal jest silniejszy od innych leków;
  • 64% osób sięga po niego, gdy zawiodą inne leki;
  • 53% osób twierdzi, że Ketonal jest lekiem, któremu można zaufać;
  • 34% pytanych sięga po niego w pierwszej kolejności;
  • ponad połowa osób uważa, że Ketonal bez recepty działa na każdy ból.

Ketonal jest znanym lekiem, polecanym przez lekarzy. Ma opinię nowoczesnego i bezpiecznego środka przeciwbólowego. Działa szybko i skutecznie na ból różnego pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest