Kulturystyka – styl życia ?

W okresie ostatnich 20 lat na całym świecie, a szczególnie w krajach rozwiniętych, obserwuje się znaczny wzrost popularności różnych dyscyplin tzw. sportu masowego. Coraz więcej ludzi, w różnym wieku i obojga płci, dostrzega zbawienny wpływ aktywności fizycznej na swoje zdrowie, sprawność fizyczną, samopoczucie i wygląd zewnętrzny.

Stąd dziesiątki milionów ludzi uprawiających systematycznie jogging, tenis ziemny, aerobik, jazdę na rowerze. Do najbardziej popularnych dyscyplin zalicza się również kulturystykę.
System ćwiczeń z obciążeniem, znany w Polsce pod nazwą kulturystyka (od francuskiego CULTURISME), rozwija się od wielu lat niezwykle dynamicznie na całym świecie. Treść i cel kul­turystyki najpełniej wyraża powszechnie stosowany, angielski ter min BODY BUILDING. Dosłownie oznacza to budowanie (kształtowanie) ciała, proporcjonalnej, umięśnionej sylwetki”.

Według oceny Międzynarodowej Federacji Kulturystów (IFBB),która zrzesza aż 143 federacje krajowe, na świecie dyscyplinę tę uprawia ok. 10 milionów kobiet i mężczyzn. Ogromna większość ćwiczy rekreacyjnie dla zdrowia, sprawności fizycznej i zgrabnej sylwetki. Na tym fundamencie rozwija się również kulturystyka wyczynowa, która traktowana jest jako jedna z dyscyplin sportu zabiegających o swe włączenie do programu olimpijskiego. W mistrzostwach poszczególnych kontynentów i świata co roku rywalizują najlepsi, w tym również Polacy, którzy przez wieloletni trening potrafili osiągnąć niemal idealne kształty ciała i ponadprzeciętne umięśnienie. Mistrzostwa i konkursy w kulturystyce rozgrywane są osobno w kategoriach amatorów i zawodowców, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W Polsce kulturystyka stawiała pierwsze kroki w 1957 r. Z roku na rok zyskiwała coraz większą popularność mimo niechęci, z jaką traktowały ją oficjalne władze kultury fizycznej. Dopiero w 1984 kulturystyka została urzędowo uznana za jedną z wielu dyscyplin sportowych, które mogą być uprawiane w kraju. Aż do 1989 roku opiekę nad kulturystyką, zarówno rekreacyjną jak i wyczynową, sprawowało Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, a w ostatnich latach również zrzeszenie LZS. Dopiero przed rokiem powstał Polski Związek Kulturystyki i Trójboju Siłowego, który reprezentuje oficjalnie nasz kraj w IFBB i IPF. Sprawuje on głównie opiekę nad szkoleniem i wyłanianiem ekip reprezentacyjnych na mistrzostwa Europy i świata oraz inne imprezy międzynarodowe.

Kulturystyka należy obecnie do najbardziej masowo uprawianych w Polsce dyscyplin sportu bądź form rekreacji ruchowej. Działa już kilkaset dobrze i nowocześnie wyposażonych ośrodków ćwiczeń, a tysiące osób usprawnia swoje mięśnie i ciało indywidualnie w warunkach domowych. Z oporem sztang, sztangielek i różnych maszyn treningowych zmagają się nie tylko ludzie młodzi, a w tym coraz więcej kobiet. Czynią to systematycznie, wpajając sobie trwałe nawyki ruchowe i równocześnie poszerzając swoją wiedzę o anatomii układu mięśniowego, optymalnym odżywianiu oraz metodyce treningu.
Kulturystyka w coraz szerszych kręgach staje się synonimem dbania o sportową, zgrabną sylwetkę, zdrowie i sprawność fizyczną. Dla wielu osób stanowi pewien składnik stylu życia w sprawności i zdrowiu.
Ten kierunek zyskuje coraz większą popularność w świecie również jako swego rodzaju “bezpiecznik” przed szerzącymi się chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość i zanik mięśni na skutek biernego trybu życia.

Uprawianie ćwiczeń z obciążeniem, a także innych form ruchu, powinno znaleźć miejsce w rozkładzie dnia i tygodnia wszystkich, którzy chcą osiągnąć pełną równowagę w rozwoju ciała i ducha, pozbyć się stresów i kompleksów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest