Kulturystyka źródłem młodości

Większość gerontologów ( naukowców zajmujących się procesami starzenia ) chętnie zgodzi się ze stwierdzeniem, że najbliżej prawdziwego źródła młodości znajdują się regularne, rozsądnie wykonywane ćwiczenia fizyczne w tym również kulturystyka.

Procesy starzenia charakteryzują się tym, że następuje stopniowy spadek wydzielania różnych istotnych dla organizmu hormonów, co powoduje zachodzenie szeregu procesów degeneracyjnych. Badania wskazują jednak, że odpowiednie ćwiczenia podtrzymują szczytowy poziom hormonów i odsuwają w czasie wiele fizycznych objawów związanych ze starzeniem się.

Nowe badania opublikowane w piśmie „Metabolism” wskazuje, że ćwiczenia mogą przywrócić poziom testosteronu nawet w przypadku mężczyzn, którzy wcześniej nie ćwiczyli. Po ćwiczeniach na rowerze stacjonarnym poziom testosteronu u mężczyzn w wieku 66-76 lat zwiększył się średnio o 39%. Ilość globulin transportujących hormony płciowe (SHBG), które przenoszą 50% testosteronu krążącego we krwi, również zwiększyła się o 19%. Jest to bardzo istotne, ponieważ SHBG zapobiega rozpadowi testosteronu w wątrobie.

Ponieważ testosteron jest ważnym hormonem anabolicznym mięśni, badanie to wykazuje, że postępu w rozwijaniu mięśni mogą być utrzymywane pomimo zaawansowanego wieku. Podtrzymywanie poziomu testosteronu korzystnie działa również na budowę kości oraz podnosi libido.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest