Nadesłany przez: Hades dnia 23.10.2016, 6:50:00 Ocena: 0.00 (0 głosów) Oceń artykuł 3344 odsłon

Ciekawostki kulturystyczne Ćwiczenia podtrzymują wytwarzanie hormonów

Ćwiczenia podtrzymują wytwarzanie hormonów
Większość gerontologów (naukowców zajmujących się procesami starzenia) chętnie zgodzi się ze stwierdzeniem, że najbliżej prawdziwego źródła młodości znajdują się regularne, rozsądnie wykonywane ćwiczenia fizyczne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wytwarzania hormonów.

Procesy starzenia charakteryzują się tym, że następuje stopniowy spadek wydzielania różnych istotnych dla organizmu hormonów, co powodu­je zachodzenie szeregu procesów degeneracyjnych. Badania wskazują jednak, że odpowiednie ćwiczenia podtrzymują szczytowy poziom hormonów i odsuwają w czasie wiele fizycznych objawów związanych ze starzeniem się.

Nowe badanie opublikowane w piśmie "Metabolism" wykazuje, że ćwiczenia mogą przywrócić poziom testo­steronu nawet w przypadku mężczyzn, którzy wcześniej nie ćwiczyli. Po ćwiczeniach na rowerze stacjonarnym poziom testosteronu u mężczyzn w wieku 66-76 lat zwiększył się średnio o 39%. Ilość globulin transportujących hormony płciowe (SHBGj. które przenoszą 50% te­stosteronu krążącego we krwi, również zwiększyła się. Jest to bardzo istotne, ponieważ SHBG zapobiega rozpadowi testosteronu w wątrobie.

Ponieważ testosteron jest ważnym hormonem anabolicznym mięśni, badanie to wykazuje, że postępy w rozwijaniu mięśni mogą być utrzymywane pomimo zaawansowanego wieku. Podtrzymywanie poziomu testosteronu korzystnie działa również na budowę kości oraz podnosi libido.