Kontuzje, urazy, medycyna: Uraz stawu barkowego

Nadesłany przez: Hades dnia 19.01.2006, 2:00:00 Ocena: 7.00 (12 głosów) Oceń artykuł 74149 odsłon Praktycznie trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek ćwiczenie na mięśnie górnej części tułowia, w którym stawy barkowe, w większym lub mniejszym stopniu, nie brałyby udziału. Nic więc dziwnego w tym, że wśród kulturystów powszechnie uważa się, że najgorszą kontuzją jaka może kulturyście się przytrafić, jest właśnie uraz stawu barkowego.

Staw barkowy, zwany też ramiennym (articulatio humeri), łączy kości ramienia (barku) z łopatkami. Charakteryzując pracę stawów barkowych w aspekcie ćwiczeń kulturystycznych, należy podkreślić, że praca ta nie ogranicza się tylko do ćwiczeń skierowanych bezpośrednio na mięśnie naramienne. Praktycznie trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek ćwiczenie na mięśnie górnej części tułowia, w którym stawy barkowe, w większym lub mniejszym stopniu, nie brałyby udziału. Nic więc dziwnego w tym, że wśród kulturystów powszechnie uważa się, że najgorszą kontuzją jaka może kulturyście się przytrafić, jest właśnie uraz stawu barkowego. Może przecież dojść do sytuacji, że w najlepszym przypadku, trzeba będzie ograniczyć ćwiczenia z udziałem stawów barkowych, a w najgorszym przerwać je całkowicie. A zatem - chrońmy stawy barkowe!
Pamiętajmy, że jeżeli tylko poczujemy ból, a nawet pewien dyskomfort w którymś ze stawów, to trzeba natychmiast przerwać ćwiczenie i poznać dokładnie przyczynę bólu. Jeżeli przekonamy się, że to nic poważnego, to wystarczy na pewien czas zmniejszyć obciążenie treningów z udziałem stawów barkowych, a jeżeli ból będzie się utrzymywał, trzeba się udać do lekarza specjalisty z zakresu traumatologii lub ortopedii. Najczęstszą przyczyną urazu stawu barkowego, jest nadmierne jego przeciążenie, skutkiem zaś, pojawiające się stany zapalne i ból.


W 52% przypadków przyczyną bólu jest zapalenie ścięgien mięśni, tzw. stożka rotatorów. Tworzące go mięśnie (nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy i podłopatkowy) przybierają kształt kaptura ściśle spojonego z torebką stawu ramiennego. Stąd wzięto się porównanie do stożka. Najczęściej stany zapalne umiejscawiają się w ścięgnach mięśni nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego i podłopatkowego. Klęską jest stan zapalny wszystkich ścięgien i wówczas już o jakichkolwiek treningach z udziałem stawu barkowego nie może być mowy. Charakterystyczną cechą stanów zapalnych ścięgien mięśni stożka rotatorów jest ból punktowy (tylko w jednym miejscu), występujący przy wykonywaniu ruchów z oporem czyli z obciążeniem.Przy ruchach wykonywanych bez oporu ból się nie pojawia.
Ograniczenie ruchów w stawach barkowych zależy od miejsca, w którym powstał stan zapalny i tak:

— przy zapaleniu ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego ból odczuwamy przy unoszeniu sztangielek bokiem w górę,

— przy zapaleniu ścięgna mięśnia podgrzebieniowego ból odczuwamy przy rotacji zewnętrznej wbrew oporowi,

— przy zapaleniu ścięgna mięśnia podtopatkowego ból odczuwamy przy rotacji wewnętrznej ramienia wbrew oporowi,

We wszystkich ww. przypadkach stwierdza się istnienie tzw. „bolesnego łuku", czyli bólu w czasie unoszenia ramienia, który rozpoczyna się przy odwiedzeniu ręki w bok w zakresie od 40-120°.
Leczenie zapalenia stożka rotatorów jest trudne, wymaga wykrycia przyczyny przeciążenia barku i jej wyeliminowania poprzez:

1. zakaz treningu obciążającego barki,

2. rehabilitację w ośrodku specjalistycznym:
a. fizykoterapią o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym,
b. kinezyterapią polegającą na leczeniu ruchem po ustaniu fazy ostrego bólu,

3.farmakoterapię przy pomocy leków przeciwzapalnych,rozlużniających mięśnie,injekcji dostawowych np.:Celeston,

4.okresowe unieruchomienie chorego stawu.

Nieleczone zapalenie stożka rotatorów prowadzi do jego osłabienia,zmian zwyrodnieniowych,co z kolei prowadzi do zaniku mięśni obręczy barkowej,osłabienia siły mięśniowej,ograniczenia zakresu ruchów,a to już wymaga leczenia operacyjnego.