Nadesłany przez: Hades dnia 7.10.2017, 1:27:49 Ocena: 0.00 (0 głosów) Oceń artykuł 713 odsłon

Odżywianie w kulturystyce Co zrobić, aby przytyć?

Co zrobić, aby przytyć?
Choć wydawać by się mogło, że mało kto mógłby chcieć przytyć – to grono takich osób jest naprawdę duże. Chęć zwiększenia swojej wagi wykazują głównie mężczyźni. Wszak, męski wzorzec atrakcyjności zakłada, że sylwetka powinna być postawna, atletyczna i umięśniona. Nie dziwi zatem fakt, że wielu Panów postanawia zrobić wszystko, by zwiększyć swoją masę.

Zdrowe tycie, czyli o budowaniu masy mięśniowej

Zwiększenie wagi to cel, który naprawdę łatwo osiągnąć. Wystarczy po prostu więcej jeść. Jednakże, to samo w sobie rzadko kiedy stanowi cel. Wszak, mężczyznom zależy na zbudowaniu czystej masy mięśniowej, a nie zwiększeniu tkanki tłuszczowej.

Budowanie czystej masy mięśniowej to proces zdecydowanie bardziej wymagający. Aby nabrać masy mięśniowej musimy zadbać o następujące elementy: dietę, trening oraz opcjonalnie – suplementację. Poniżej pokrótce przedstawiamy każdy z tych elementów.

Dieta i suplementacja na masę mięśniową

Dieta na masę mięśniową to jadłospis, którego bilans wartości odżywczych przekracza zapotrzebowanie. Możemy go obliczyć korzystając z poniższych wzorów:

  • Białko : 2 x masa całkowita ciała

  • Węglowodany (g) : 5,5 x masa całkowita ciała

  • Tłuszcze (g) : 0,5 x masa całkowita ciała


Poza bilansem, dieta musi być pełnowartościowa, zdrowa i regularna. To niezwykle ważne, by posiłki dostarczane były o stałych porach i w podobnych porcjach. Przy czym należy pamiętać, że bilans każdego posiłku powinien być inny. Wszak, wraz z biegiem dnia zapotrzebowanie na węglowodany maleje (za wyjątkiem posiłków przedtreningowych).

Niezwykle ważnym elementem diety jest suplementacja. Stosowanie środków wspomagających wzrost włókien mięśniowych jest bardzo powszechne wśród sportowców i kulturystów. Do najefektywniejszych odżywek na masę zaliczamy:

  • Kreatynę (jabłaczan, monohydrat)

  • Aminokwasy rozgałęzione BCAA

  • L-glutaminę

  • L-karnitynę


Ponadto, substytutami posiłków mogą być: odżywki białkowe, gainery, odżywki typu carbo.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementacji? Koniecznie odwiedź: aminokwasybcaa.pl i monohydratkreatyny.pl

Trening na masę mięśniową

Bez treningu nie ma przyrostów. To właśnie poprzez stymulację mięśni doprowadzamy do ich wzrostu. Jak zatem trenować, by osiągnąć najwyższą efektywność? Jak powinien wyglądać trening na masę mięśniową?

Przede wszystkim trening oparty musi być na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, wielostawowych. Objętość jednej sesji treningowej powinna być równa 60-90 minutom. W ciągu umownego okresu jednego tygodnia należy trenować do 4 razy.

Niezwykle ważnym jest to, by trening miał charakter progresywny. Oznacza to, że wraz z każdą kolejną sesją treningową musimy zwiększać obciążenie treningowe.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem przyrostmasy.pl