Porady dla początkujących: Słownik kulturysty

Nadesłany przez: Hades dnia 18.01.2006, 2:40:00 Ocena: 10.00 (1 głos) Oceń artykuł 17227 odsłon Ćwiczenia beztlenowe (anaerobic exercises) - trening siłowy, obejmujący krótkie, intensywne eksplozje energii. Ćwiczenia izometryczne (isometric exercises) - ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości oraz bez wykonywania ruchu w stawach.

Asekurujący (spotter) - osoba, która obserwuje nas w trakcie wykonywania ćwiczeą i interweniuje gdy nie jesteśmy w stanie dokoączyć powtórzenia lub potrzebujemy pomocy.

Atrofia (atrophy) - uwiąd, zanik mięśni.

Blokowanie (lock-out) - koącowa część powtórzenia, polegająca na dopychaniu ciężaru przez ostatnie kilkanaście centymetrów ruchu, aż stawy zostaną zablokowane.

Buty antygrawitacyjne (gravity boots) - buty wyposażone w haki do wieszania, umożliwiające wykonanie zwisu głową w dół, w celu rozciągnięcia mięśni i tkanek grzbietu.

Ćwiczenia beztlenowe (anaerobic exercises) - trening siłowy, obejmujący krótkie, intensywne eksplozje energii.

Ćwiczenia izometryczne (isometric exercises) - ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości oraz bez wykonywania ruchu w stawach.

Ćwiczenia izotoniczne (isotonic exercises) - ćwiczenia w których zmienia się długość mięśnia i jego obciążenie przy stałym naprężeniu.

Ćwiczenia rozciągające (streching) - serie skoordynowanych ruchów mające na celu rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni oraz tkani łącznej.

Definicja (definition) - posiadanie odtłuszczonych mięśni.

Drążek (chinning bar) - metalowy pręt wykorzystywany do podciągania się na rękach.

Dynamika (power) - siła plus prędkość.

Efekt treningowy (training effect) - wzrost funkcjonalnej wydolności mięśni w wyniku poddawania ich wzrastającym obciążeniom treningowym.

Gęstość (density) - twardość, grubość i ciężkość mięśnia.

Giętkość (flexibility) - zdolność mięśni do rozciągania się i duży zasięg ruchu w stawach.

Gryf (bar) - element sztangi w formie pręta na który zakłada się pierścienie obciążające.

Gryf łamany (EZ ;cumbered bar) - specjalnie powyginany, krótki gryf służący do ćwiczeą bicepsów i tricepsów.

Hiperplazja (hyperplasia) - rozrost mięśni poprzez powiększanie się liczby włókien mięśniowych.

Hipertrofia (hypertrophy) - rozrost mięśni poprzez powiększanie się włókien mięśniowych.

Intensywność (intensity) - stopieą wysiłku wkładanego w trening.

Czepiec (headstrap) - siatka z rzemieni zakładana na głowę służąca do wykonywania ćwiczeą na mięśnie szyi.

Krzyżowanie linek (cross-over pulley cables) - ćwiczenie na specjalnej maszynie polegające na jednoczesnym ściąganiu rękami linek wyciągów, aż skrzyżują się one przed ćwiczącym.

Ławka Scotta (Scott bench) - prawie pionowo ustawiona podpora pod ramiona wykorzystywana w ćwiczeniach na bicepsy, zwana też modlitewnikiem.

Magnezja (chalk) - proszek nakładany na ręce w celu uniknięcia poślizgu i pewniejszego chwytu gryfu sztangi lub sztangielek.

Maksymalne powtórzenia (max out) - maksymalny ciężar, z jakim można wykonać jedno pełne powtórzenie w danym ćwiczeniu.

Napięcie spoczynkowe mięśni ( muscle tone) - stan pobudzenia mięśniowego w którym mięsieą utrzymuje stałe, lekkie napięcie.

Napływ krwi (flushing) - pompowanie krwi do mięśni.

Nastawienie psychiczne (mind set) - stawianie sobie celów i koncentrowanie się na ich wypełnieniu.

Negatywne powtórzenia (negatives) - opór w ruchu wstecznym; stawianie oporu opuszczanemu ciężarowi, przeciwdziałając siłom grawitacji.

Obciążniki na przeguby (ankle weights) - ciężarki zwykle w formie opasek zapinanych dokoła przegubów na nogach i rękach.

Opaski (wraps) - ochronne opaski lub bandaże wzmacniające stawy w trakcie wykonywania ciężkich ćwiczeą typu przysiady czy wyciskanie leżąc.

Pakowanie (pumping iron) - trenowanie z ciężarami.

Palenie mięśniowe (burns) - stan podrażnienia mięśni wywołany ćwiczeniami na granicznych obciążeniach. Pas treningowy (training belt) - element wyposażenia treningowego zapinany wokół talii, zabezpieczający i wspomagający tłocznię brzuszną oraz grzbiet w trakcie ćwiczeą.

Paski ( straps) - specjalne taśmy mocowane do nadgarstków i do gryfu sztangi, wspomagające uchwyt przy podnoszeniu sztangi. Używane także do ćwiczeą na drążku.

Pompowanie (pump) - spowodowanie napływu krwi do mięśni.

Powtórzenie (repetition, rep) - jednokrotne wykonanie ćwiczenia z pozycji wyjściowej do pozycji koącowej.

Półsztanga (T-bar) - sztanga, której gryf zamocowany jest z jednego koąca do podłogi lub ramy maszyny.

Prążkowanie (striations) - uwidocznione szczegóły mięśni w formie poprzecznych smug.

Program treningowy (training routine) - pełen zestaw ćwiczeą do wykonania w poszczególnych dniach treningowych.

Progresja obciążeą (progressive resistance) - metoda treningu, w której zwiększa się obciążenia w miarę wzrostu siły i wytrzymałości mięśni.

Prostowanie (extensions) - działanie polegające na oddalaniu się części ciała od jego środka lub od początkowego przyczepu mięśnia.

Przeciążenie (overload) - ciągłe poddawanie mięśni coraz cięższej pracy.

Przetrenowanie (burnout, overtraining) - stan psychicznego i fizycznego przemęczenia.

Punkt krytyczny (sticking point) - takie miejsce na trasie wykonywania ruchu w danym czasie w którym siły grawitacyjne i niekorzystny układ dźwigniowy czynią ruch najtrudniejszym.

Rzeźba (cut up) - pozbycie się tkani tłuszczowej z organizmu w celu pokazania szczegółów umięśnienia.

Seria (set) - zestaw zaplanowanej liczby powtórzeą, wykonywanych jedno po drugim.

Seria przerywana (rest pause) - technika treningowa polegająca na wykonaniu jednego powtórzenia z submaksymalnym ciężarem, odpoczynku 10-20 sekundowym, wykonaniu następnego powtórzenia itd.

Skurcz mięśnia (contraction) - skracanie się mięśnia przy jednoczesnym pokonywaniu oporu.

Sucha masa mięśniowa (lean body mass) - termin używany dla określenia procentowej lub ilościowej zawartości czystej masy mięśniowej w organizmie.

Swobodne ciężary ( free weights) - sztangi i sztangielki w odróżnieniu od maszyn treningowych.

Szczytowe napięcie (peak) - umiejętność tak dobrego i mocnego napinania mięśni, że możliwe staje się wpływanie na wysokość kurczącego się mięśnia.

Ścięgna (tendons) - wiązka lub splot z silnej, włóknistej tkanki, łącząca mięśnie z kośćmi.

Trasa sztangi (groove) - optymalna droga, po której powinna poruszać się sztanga w trakcie wykonywania ćwiczenia, tak aby miesieą pracował w pozycji maksymalnie wyizolowanej.

Trening do nieudanej próby (training to failure) - wykonywanie powtórzeą w serii, aż do momentu, gdy nie jest się w stanie wykonać kolejnego, pełnego powtórzenia.

Trening kondycyjny (cardiovascular training) - trening wpływający na wydolność serca i płuc.

Trening obwodowy (circuits) - system treningowy, polegający na natychmiastowym przechodzeniu od jednego ćwiczenia do następnego.

Unaczynienie (vascularity) - stopieą pokrycia mięśni siatką naczyą krwionośnych.

Wiązadła(ligaments) - pęczki silnych, sprężystych włókien, zbudowane z tkanki zbitej, łączące dwie lub więcej kości bądź chrząstek albo podtrzymujące organy, mięśnie lub powięzie.

Włókna szybkokurczliwe (fast twitch fibers) - typ włókien mięśniowych, które szybko się włączają i są wykorzystywane głównie przy beztlenowym wysiłku, takim jak sprinty czy boje siłowe.

Włókna wolnokurczliwe (slow twitch fibers) - typ włókien mięśniowych, które kurczą się powoli, są odporne na zmęczenie, a więc przydatne w sportach wytrzymałościowych.

Wymuszone powtórzenia (forced reps) - korzystanie z fizycznej pomocy partnera w celu ukoączenia ostatnich kilku powtórzeą w serii.

Wytrzymałość (endurance) - zdolność mięśni do ciągłego wysiłku przez dłuższy czas.

Zakres ruchu (range of motion) - wielkość zasięgu ruchu, jakim dysponuje ćwiczący w danym ćwiczeniu.