Kontuzje, urazy, medycyna: Przetrenowanie

Nadesłany przez: Hades dnia 14.01.2007, 11:49:07 Ocena: 5.00 (2 głosów) Oceń artykuł 14579 odsłon Przetrenowanie jest to stan przewlekłego zmęczenia o podostrym przebiegu, powstający podczas intensywnego treningu przy stosowaniu nieadekwatnych przerw wypoczynkowych.

Początkowo objawy przetrenowania są mało uchwytne, niezauważalne (przebieg podostry) i trudne do określenia. Moźe to być, na przykład, pogorszenie samopoczucia bez konkretnych dolegli wości. Przeważają więc najpierw objawy subiektywne, a w późniejszym okresie (jeśli w porę stan ten nie zostanie zlikwidowany) dochodzą również objawy obiektywne, obniźając w sumie formę sportową ze wszystkimi konsekwencjami. W odróżnieniu od zmęczenia ostrego, którego objawy są bardzo wyraźne, ale i szybko mijają, przetrenowanie charakteryzuje się mniej uchwytnymi zmianami, ale dłuźej trwającymil (stan przewlekły).

Do czynników sprzyjających wystąpieniu przetrenowania należą: niedostateczne odżywianie, brak białka, a szczególnie niedobory witamin. Do przetrenowania łatwo też prowadzi trening w stanach obniźonej wydolności, np. przy niektórych niedocenianych schorzeniach lub w okresie rekonwalescencji, nawet po pozornie błahych przeziębieniach, grypach itp.

Subiektywne objawy przetrenowania to:
- pogorszenie samopoczucia,
- niechęć do treningu,
- apatia,
- łatwe występowanie uczucia zmęczenia w treningu.

Do obiektywnych objawów należą przede wszystkim:
- pogorszenie wydolności i wyników sportowych,
- pogorszenie umiejętności technicznych,
- wydłużenie reakcji odruchowych ( refleksu ).

Zapobieganie występowaniu stanów przetrenowania polega w głównej mierze na stosowaniu racjonalnego treningu, a przede wszystkim odpowiednich przerw wypoczynkowych