Trening w kulturystyce: Trening Obwodowy

Nadesłany przez: Hades dnia 4.06.2008, 20:50:04 Ocena: 0.00 (0 głosów) Oceń artykuł 15363 odsłon Tego typu formę treningu stosuje się nie tylko u początkowych kulturystów ale również u zaawansowanych. Trening obwodowy dobrze jest stosować codziennie na rozgrzewkę. Pomaga on w ujędrnianiu ciała i wypracowywaniu lepszej definicji mięśni nie zmniejszając wagi ciała! Trening obwodowy nie zwiększa siły i i wagi u ćwiczących.

Trening obwodowy składa się z 8-12 ćwiczeń ustawionych w obwodzie angażujących inne grupy mięśniowe. Przeciętny czas trwania każdego z ćwiczeń wynosi od 20 do 40 sekund. W każdym ćwiczeniu wykonujemy maksymalną ilość powtórzeń. Ćwiczymy bez przerw. Stosujemy jedynie przerwy pięciominutowe po wykonaniu obwodu. Podczas jednej sesji treningowej powtarzamy obwody 2-3 razy. Obciążenie powinno wynosić od 40% do 50% możliwości ćwiczącego.

Tego typu formę treningu stosuje się nie tylko u początkowych kulturystów ale również u zaawansowanych. Trening obwodowy dobrze jest stosować codziennie na rozgrzewkę. Pomaga on w ujędrnianiu ciała i wypracowywaniu lepszej definicji mięśni nie zmniejszając wagi ciała! Trening obwodowy nie zwiększa siły i i wagi u ćwiczących. Trudno jest się tego spodziewać jeśli się ćwiczy na poziomie 40-50% maksymalnych obciążeń w porównaniu z obciążeniami sięgającymi aż 90% stosowanymi w klasycznym treningu siłowym.

“U Ćwiczących poddanych cyklowi treningu obwodowego stwierdzono przyrost suchej masy mięśniowej (1-3%) oraz spadek poziomu tkanki tłuszczowej (1-3%), przy niezmiennej wadze ciała. Trening obwodowy może więc być wartościowym narzędziem dla osób pragnących ujędrnić swoje ciało przy stałej wadze, np fitnesek. Tutaj trening obwodowy wypada korzystniej od treningu aerobowego, który pociąga za sobą zarówno redukcję tkanki tłuszczowej jak i redukcję ogólnej masy ciała, nie zmieniając jego składu”

Bibliografia:
“Trening obwodowy, teoria z lamusa czy ciekawa alternatywa?” Kulturystyka i fitness nr 12 Grudzień 2004