Ćwiczenia odchudzające: Jak schudnąć? Ćwiczenia

Nadesłany przez: Hades dnia 27.10.2010, 22:20:00 Ocena: 8.00 (4 głosów) Oceń artykuł 27901 odsłon Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać po 25 minutach wysiłku - mówi Magda Janusz. - Aby więc spalać tłuszcz, musielibyśmy biegać około godziny. Dla wielu osób jest to nie do wykonania, nie mają takiej kondycji. Osobom chcącym schudnąć polecałabym raczej jazdę na rowerze albo szybki marsz.

Zobacz, co zrobić, aby schudnąć. Sprawdź, jakie ćwiczenia są dla ciebie najlepsze i jak ćwiczyć, żeby sobie nie zaszkodzić.


Bieganie

Jogging staje się ostatnio coraz modniejszy. Wiele osób myśli, że jest to najlepsza i najprostsza metoda aby schudnąć. Nic bardziej mylnego.

- Bieganie nie jest formą aktywności, którą każdy może uprawiać - mówi Magda Janusz, instruktor fitness. - Bieganie bardzo obciąża nasze stawy i kręgosłup, dlatego nie powinny go uprawiać osoby z dużą nadwagą.

Poza tym, bieganie jest bardzo intensywną formą aktywności.

- Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać po 25 minutach wysiłku - mówi Magda Janusz. - Aby więc spalać tłuszcz, musielibyśmy biegać około godziny. Dla wielu osób jest to nie do wykonania, nie mają takiej kondycji. Osobom chcącym schudnąć polecałabym raczej jazdę na rowerze albo szybki marsz.

Jak efektywnie ćwiczyć?


- Światowa Organizacja Zdrowia promuje zasadę 3x3. Oznacza to wysiłek 3 razy w tygodniu, po 30 min. przy tętnie 130 - mówi Magda Janusz. - Jest to jednak wysiłek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli chcemy schudnąć, musimy ćwiczyć dłużej.

Jak twierdzi instruktor fitness, aby osiągnąć efekty, powinniśmy ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu przez godzinę.

- Bardzo ważne jest kontrolowanie naszego tętna - mówi Magda Janusz. - Jeśli chcemy spalić tłuszcz, powinniśmy ćwiczyć przy 50-70 proc. naszego maksymalnego tętna. Obliczamy je odejmując od 220 nasz wiek. Przy treningu wytrzymałościowym tętno powinno być wyższe, 75-90 proc. naszego maksimum.

Wiele osób błędnie myśli, że jeśli bardzo się zmęczy i spoci, to oznacza, że trening był efektywny.

- Jest to powszechny mit - mówi Magda Janusz. - Przy bardzo wysokim tętnie nie spalamy tak dobrze tłuszczu. Możemy też zakwasić mięśnie. Jeśli ćwiczymy przy 50-70 proc. naszego maksymalnego tętna, po treningu nie powinniśmy mieć zakwasów.

Najważniejsza jest systematyczność


Efekty ćwiczeń osiągniemy tylko przy regularnym wysiłku fizycznym.

- Jednorazowe zrywy nic nie dadzą - mówi Magda Janusz. - Lepiej jest ćwiczyć częściej, ale krócej, niż przeprowadzać jednorazowo długi trening.

Nie powinno się jednak ćwiczyć codziennie.

- Organizm musi mieć czas na regenerację - mówi Magda Janusz. - Najlepiej między treningami robić jeden lub dwa dni przerwy.

Od czego zacząć?

Każdy wysiłek fizyczny powinniśmy zacząć od kilkuminutowej rozgrzewki. Rozgrzejmy te partie ciała które będą najbardziej obciążone w czasie treningu. Rozgrzewka powinna zakończyć się krótkim rozciąganiem.

- Dla osób, które wcześniej nie ćwiczyły polecam zajęcia z aqua aerobiku - mówi Magda Janusz. - Są to zajęcia z obciążeniem w odciążeniu. Nie obciążają naszych stawów ani kręgosłupa. Na takie zajęcia może chodzić prawie każdy, nawet kobiet w ciąży i seniorzy.

Po kilku tygodniach aqua aerobiku można zacząć chodzić na ćwiczenia na sali i na siłownię.

- Pamiętajmy, aby chodzić na zmianę na zajęcia siłowe i wytrzymałościowe - mówi Magda Janusz. - Pierwsze z nich kształtują naszą sylwetkę, drugie są nastawione na spalane tłuszczu.

Autor tekstu: Anna Gawriołek mmsilesia.pl