Ćwiczenia dla każdego: Ćwiczenia - Nasze błędy

Nadesłany przez: Hades dnia 17.05.2011, 17:35:08 Ocena: 0.00 (0 głosów) Oceń artykuł 5606 odsłon Zaskakująco duża ilość kontuzji w sporcie powodowana jest wykonywaniem ćwiczeń ze zbyt dużym obciążeniem, a co gorsza zbyt wcześnie, gdy organizm nie jest jeszcze gotowy na taki wysiłek. Dlatego zacznij powoli z rezerwą, od mniejszych obciążeń, staraj się słuchać własnego ciała. Lekki ból mięśnia zmęczonego tuż po ćwiczeniu jest objawem dobrze wykonanego ćwiczenia.

1.Przetrenowanie
Zaskakująco duża ilość kontuzji w sporcie powodowana jest wykonywaniem ćwiczeń ze zbyt dużym obciążeniem, a co gorsza zbyt wcześnie, gdy organizm nie jest jeszcze gotowy na taki wysiłek. Dlatego zacznij powoli z rezerwą, od mniejszych obciążeń, staraj się słuchać własnego ciała . Lekki ból mięśnia zmęczonego tuż po ćwiczeniu jest objawem dobrze wykonanego ćwiczenia. Najczęściej parę ćwiczeń rozciągających mięśnie (ale gdy mięsień jest jeszcze rozgrzany) pomaga w usunięciu problemu.


2.Brak doświadczenia
Jeżeli nie masz pewności, jak używać maszyny i przyrządy, jak często i z jakim natężeniem, nie krępuj się: zapytaj najlepiej instruktora, obsługę klubu lub zdobądź odpowiednią wiedzę studiując lekturę. Nikt nie będzie cię obwiniał za fakt, że chcesz wiedzieć więcej niż wiesz. Stwierdzenie "koniec języka za przewodnika" w tym przypadku może zaoszczędzić nieprzyjemności i kłopotów.


3.Systematyczność
Niektórzy lubią ćwiczyć wcześnie rano witając dzień wzmożonym wysiłkiem. Inni natomiast preferują wieczorną aktywność jako narzędzie do walki z całodziennym stresem. Wybierz odpowiedni termin dla siebie i wpisz go w swój kalendarz jako stały element życia. Gdy planujesz ćwiczyć po pracy, zabierz potrzebne rzeczy ze sobą do biura. Z własnego doświadczenia wiemy, że powrót do domu dla zmiany ubrania, mała kanapka w kuchni lub karmienie rybek w akwarium, często kończy się w fotelu przed telewizorem.


4. Nuda
Nawet dziecko to wie, że tylko aktywność dająca przyjemność i zabawę ma szansę na przetrwanie. Nawet najbardziej wyzywające ćwiczenia mogą być nużące. Dlatego staraj się zmieniać zestawy ćwiczeń jak najczęściej. Próbuj różnych rozwiązań, maszyn, urządzeń. Słuchaj muzyki podczas ćwiczenia. Jednym z najlepszych sposobów na nudę jest ćwiczenie z partnerem lub w grupie przyjaciół.


5. Brak ustalonych celów
Jeżeli przychodzisz do klubu nie mając w głowie co byś chciał zrobić, prawdopodobnie nie zdziałasz zbyt wiele. Postaraj się wyobrazić po co tu przyszedłeś (mocniejsze ręce lub nogi, jeszcze bardzie płaski brzuch) a następnie pilnuj aby postęp lub rozwój były możliwe do sprawdzenia. Przykładowo gdy w styczniu potrafiłeś podnieść sztangę 25 kilową 12 razy a w lutym 12 razy podnosiłeś 30 kilo, to taki postęp jest łatwy do zmierzenia.