Najlepiej opłacani piłkarze na świecie

Dość powszechnie wiadomo, że gra w piłkę nożną na najwyższym światowym poziomie jest zajęciem bardzo dochodowym. Kluby piłkarskie wypłacają swoim zawodnikom ogromne sumy, o których przeciętnemu człowiekowi nawet się nie śni, a do tego dochodzą jeszcze wpływy z kontraktów reklamowych czy mediów społecznościowych. By zarobić podobną sumę, przeciętny człowiek musi liczyć na szczęście w loterii czy odwiedzając Polskie kasyna internetowe

W tym artykule przyjrzymy się przychodom najlepiej opłacanych piłkarzy w roku 2020, który, mimo że pandemiczny, okazał się bardzo dobry dla światowej klasy piłkarzy. Ubiegły rok był bardzo ważny dla Messi, który dołączył do grupy sportowców, którzy podczas swojej kariery zarobili ponad miliard dolarów. Przed nim próg ten przekroczyli m.in. Ronaldo, a także golfista Tiger Woods oraz bokser Floyd Mayweather.

Lista najlepiej zarabiających piłkarzy

Według magazynu Forbes, w roku 2020

  1. Lionel Messi (FC Barcelona) – 126 mln $
  2. Cristiano Ronaldo (Juventus Turyn) – 117 mln $
  3. Neymar (Paris Saint-Germain) – 96 mln $
  4. Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain) – 42 mln $
  5. Mohammed Salah (Liverpool) – 37 mln $
  6. Paul Pogba (Manchester United) – 34 mln $
  7. Antoine Griezmann (FC Barcelona) – 33 mln $
  8. Walijczyk Gareth Bale (Real Madryt) – 29 mln $
  9. Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 28 mln $
  10. David De Gea (Manchester United) – 27 mln $

W czołówce rankingu znajdziemy po dwóch piłkarzy z Manchesteru United, PSG i Barcelony oraz po jednym z Juventusu Turyn, Liverpoolu, Realu Madryt i Bayernu Monachium. Polak, Robert Lewandowski, jest jedynym zawodnikiem Bundesligi w tym zestawieniu. Wszyscy spośród 10 najlepiej zarabiający piłkarzy grają dla klubów z kontynentu, na którym najbardziej opłaca się grać w piłkę – Europy.

Jak widać, tylko dwóch piłkarzy przekracza granicę 100 mln $ – Lionel Messi i Cristiano Ronaldo. Co ciekawe, ich zarobki rozkładają się bardzo różnie: podczas gdy Messi otrzymuje 92 mln $ pensji, a pozostałe 34 mln z innych źródeł (takich jak kontrakty reklamowe), pensja Ronaldo wynosi ‘tylko’ 70 mln $, za to zarabia on około 50% więcej niż Messi z innych wpływów – 47 mln $. Łącznie dziesięciu najlepiej opłacanych otrzymało 570 mln $ – o 11% więcej niż w sezonie poprzednim. Raport ‘Forbes’ zaznacza ten wzrost, który nastąpił mimo negatywnego wpływu pandemii na sport, gospodarkę i inne dziedziny życia.

Spróbujmy zilustrować sobie, jak astronomiczne są powyższe kwoty. Zarabiając 126 mln $ w ciągu roku, Messi inkasuje 10,5 mln miesięcznie, czyli 345 tys. Dziennie albo ponad 14 tys. Za godzinę. Dla porównania, średnia płaca w Hiszpanii to ok. 2,710 euro – ponad trzy tysiące razy mniej, niż zarabia Messi. Przeciętny Hiszpan musiałby zatem pracować ponad 259 lat, aby zarobić tyle, ile Messi dostaje za miesiąc gry. 

Skąd te pieniądze?

Messi

Wyjątkowo wysoka pensja Messiego jest to efekt umowy, którą podpisał ze swoim klubem w 2017 roku. W ramach tego czteroletniego kontraktu, Messi zarobi 555 mln euro z pensji stałej, dodatków, premii lojalnościowej (78 mln euro) oraz premii za przedłużenie kontraktu (115 mln euro). Klub z Katalonii pracuje już nad nowym kontraktem, który zatrzymałby Messiego w klubie, w którym gra od kiedy był juniorem, do końca kariery.

Messi zarabia też na mediach społecznościowych; Hopper HQ podaje, że za post na Instagramie, Argentyńczyk może liczyć na średnio 720 tys. dolarów. 

Ronaldo

Zarobki Ronaldo wzrosły po transferze z Realu Madryt do Juventusu Turyn, który wiązał się z podwyżką pensji z 22 mln euro na 31 mln euro. Oprócz klubowej pensji, Ronaldo zarabia także na prawach do wizerunku, w tym na użyczaniu go w kampaniach reklamowych (np. Do gier FIFA, które promował w latach 2017 i 2018).

Jak już wspomniano, Ronaldo zarabia stosunkowo dużo ze źródeł innych niż klubowa pensja. Według wyliczeń portalu Hopper HQ, napastnik Juventusu jest najlepiej zarabiającym piłkarzem na Instagramie. Dzięki zgromadzeniu niezwykle licznego grona followersów (221 mln), Ronaldo może liczyć na ponad milion dolarów przychodu za każdy post. 

Neymar

Pensja Brazylijczyka wzrosła w 2017 w związku z jego transferem z Barcelony do stolicy Francji. Kontrakt, podpisany na rekordową kwotę 222 milionów euro, daje Brazylijczykowi zarobki w wysokości 36 mln euro rocznie, czyli aż o 17 mln więcej, niż zarabiał w Barcelonie. Poza tym, za jeden post na Instagramie Neymar dostaje średnio 800 tys. dolarów – więcej niż Messi, jednak daleko od rekordowych zarobków Ronaldo w mediach społecznościowych.

Kwoty, na jakie mogą liczyć najlepsi piłkarze na świecie są zaiste ogromne; przeciętny zjadacz chleba nie może nawet liczyć na to, żeby przez całe życie zarobić tyle, ile najlepiej opłacani zawodnicy otrzymują za miesiąc gry. Podczas gdy nieliczni zarabiają miliony kopiąc w piłkę, większości populacji, jeśli chcieliby zarobić takie pieniądze, jest dobrym wariantem zagranie w gry hazardowe online. Hazard czy szczęście może nam pomóc zarobić takie pieniądze, warto jednak pamiętać, że astronomiczne zarobki Messiego czy Ronaldo nie biorą się znikąd – doszli do nich swoją ciężką pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest