Niezbędne produkty w diecie sportowca

Sportowy i bardzo aktywny tryb życia, choć może być dla organizmu niezwykle zdrowy, może też wiązać się z większym zapotrzebowaniem na pewne składniki odżywcze. W przypadku próby zbudowania mięśni i siły, np. przez kulturystów, wzbogacenie diety o białka i węglowodany jest niezbędne do utrzymania prawidłowej masy ciała i kontrolowanego zwiększania masy mięśniowej bez narażania się na kontuzje i niebezpieczne urazy. Wielu sportowców wie jednak, że sama dieta oparta na dobrze opracowanych posiłkach to nie wszystko i że warto włączyć do niej specjalnie dobrane odżywki, suplementy i napoje izotoniczne, które zasilą organizm w niezbędne witaminy, minerały i składniki odżywcze. Co powinno znaleźć się w diecie sportowca i jak wybrać bezpieczne odżywki?

Podstawowe zasady konstruowania diety sportowca

Kulturystyka to jedna z tych dziedzin sportu, którą każdy kojarzy z wzbogacaniem diety o dodatkowe odżywki i suplementy przyspieszające budowę masy mięśniowej i wspierające bezpieczny trening. W istocie jednak dbałość o zdrowe ciało i właściwy rozwój mięśni należy zacząć od właściwie opracowanej diety spersonalizowanej indywidualnie dla każdego sportowca i biorącej pod uwagę jego płeć, wiek, rodzaj uprawianej dyscypliny sportu czy budowę ciała, którego rozwój ma wspierać. Każdy sportowiec skorzysta na dostarczaniu do swojego organizmu białka i węglowodanów, jednak nie tylko na nich opiera się zdrowa i zróżnicowania dieta. Zagadnienie to warto więc skonsultować z dietetykiem, szczególnie przed sezonem i w trakcie budowania masy mięśniowej.

  • Węglowodany to podstawowy składnik spalany przez mięśnie podczas treningu oraz wykorzystywany po jego zakończeniu na regenerację włókien mięśniowych. To właśnie „węgle” dostarczają energii niezbędnej do przetrwania ciężkiego treningu bez poczucia słabości czy zawrotów głowy, dlatego też w diecie sportowca nie może zabraknąć produktów takich jak kasze, makarony, ryż brązowy, pieczywo razowe czy płatki owsiane, spożywanych nie tylko jako element posiłku po treningu, ale przez cały dzień.
  • Białka to kolejna ważna grupa składników odpowiedzialnych za budowę wszystkich organów i tkanek ciała. Białka są głównym powodem, dla którego mięśnie są w stanie odbudować się po wysiłku, szczególnie w momencie gdy staramy się rozbudować masę mięśniową i w efekcie każdy trening jest dla nich wyjątkowo wymagający. Białko dostarczane w diecie powinno być oczywiście wartościowe – warto włączyć do niej drób, chudą wołowinę, cielęcinę, ryby, mleko, jaja czy białka pochodzenia roślinnego.
  • Witaminy i minerały zawarte głównie w produktach roślinnych to trzeci niezbędny składnik diety sportowca. Dostarczanie ich do organizmu pozwala wyrównać niedobory powstałe przez wydzielanie wody z organizmu w postaci potu podczas treningu, a tym samym przyspiesza odbudowę i regenerację całego ciała.

Suplementy diety – produkty niezbędne w diecie sportowca

suplementy diety dla sportowca

Właściwie skonstruowana dieta uwzględniająca wszystkie wymagania organizmu sportowca powinna zaspokajać w dużej mierze jego zapotrzebowanie na białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. W wielu przypadkach intensywny trening jest jednak zbyt dużym wysiłkiem i standardowo wchłaniane składniki odżywcze nie wystarczają, by zaspokoić potrzeby organizmu. Na sytuacje takie stworzono właśnie dedykowane dla sportowców odżywki i suplementy diety, których stosowanie może znacząco poprawić pracę nad masą mięśniową i ogólne samopoczucie przed i po treningu. Dostępne w sklepach dla sportowców odżywki wpływają na szybszy przyrost tkanki mięśniowej, poprawiają odporność organizmu na zmęczenie, przyspieszają proces jego regeneracji, a jednocześnie budują w organizmie zapas energetyczny, jakiego organizm potrzebuje podczas samego treningu.

Odżywki dla sportowców występują w bardzo wielu wariantach – od proszków dodawanych do koktajli, przez rozpuszczalne w wodzie płyny nawadniające, aż po batony, przysmaki i napoje stworzone z myślą o uzupełnianiu konkretnych składników odżywczych. Nie warto przyjmować ich jednak bez wcześniejszej konsultacji z dietetykiem – niektóre składniki gorszej jakości odżywek mogą powodować skutki uboczne takie jak bóle głowy czy nudności, dlatego zawsze warto sięgać po zaufane produkty i skonsultować ich przyjmowanie w razie wystąpienia niepokojących objawów. Ostatecznie rolą odżywek dla sportowców jest wspomaganie zdrowego rozwoju mięśni, a nie osłabianie całego organizmu.

Dieta sportowca powinna być przede wszystkim dietą lekkostrawną, przyswajaną przez organizm znacznie lepiej niż ciężkie, tłuste i przetworzone produkty. Uzupełnienie jej o odpowiednie suplementy i odżywki może znacząco poprawić jakość treningów kulturysty, przyspieszając budowę masy mięśniowej i przyczyniając się do zdrowszego, mniej narażonego na kontuzje treningu. Wystarczy wybrać te dobrej jakości, by przekonać się że nie tylko profesjonaliści mogą znacząco poprawić jakość i wartość swojej diety.

Sprawdź również dietę sportową betterlife

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest