Ochraniacze szczęki – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Bez dwóch zdań, najważniejszym elementem w sportach walki są ochraniacze na szczękę. Dobrze zabezpieczają nie tylko przed zderzeniem się górnej i dolnej szczęki podczas uderzenia, ale nawet przed przegryzieniem sobie języka. Zapewne uratowały już niejednego sportowca przed kontuzją, dlatego powyższy sprzęt zawsze warto mieć w swoim wyposażeniu. Jak jednak wybrać ochraniacz na zęby? Jakie wyróżniamy rodzaje ochraniaczy? Na co zwracać uwagę przy zakupie? A co ważniejsze – jak trzeba o nie dbać, aby służyły długo i skutecznie? Czytaj dalej!

Jakie są rodzaje ochraniaczy na szczękę?

Do najpopularniejszych materiałów, które używane są do produkcji ochraniaczy, można zaliczyć osłony żelowe, które dopasowują się kształtu zębów, a jednocześnie solidnie chronią przed potężnymi uderzeniami. Istotny jest w tym przypadku model, ponieważ każdy z nich wyróżnia się materiałem, a tym samym, czasem „eksploatacji”. Każdy zainteresowany bezproblemowo jednak znajdzie coś dla siebie: współczesny rynek oferuje wiele rodzajów ochraniaczy na zęby.

Jakie wyróżniamy zatem modele? Do najpopularniejszych z nich należą:

  • ochraniacze jednowarstwowe – dopasowują się do kształtu szczęki po ogrzaniu w gorącej wodzie. Będą więc doskonałym wyborem dla amatorów, ponieważ ich cena jest wyjątkowo niska!
  • wielowarstwowe (żelowe) – są bardziej wytrzymałe od tych pierwszych, ze względu na łączenie wielu warstw ze sobą. Doskonale tłumi wstrząsy, a dzięki właściwościom plastycznym bezproblemowo dopasuje się do układu szczęki,
  • protetyczne – wyróżnia je najwyższy stopień ochrony, jednak ich dostępność jest bardzo ograniczona. Spowodowane jest to bardzo długim czasem produkcji – na takie rozwiązanie decydują się tylko zawodowcy!

Wniosek może być tylko jeden. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, to najlepiej jest zainwestować w wersję żelową lub jednowarstwową, ta jednak nie da Ci aż takiej wytrzymałości, co pierwsza!

Jak dobrać ochraniacz szczęki?

Dodatkowe właściwości są pożądane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Można do nich zaliczyć takie rzeczy, jak np. obecność kanalików, które odprowadzają ślinę i ułatwiają oddychanie, co w przypadku walki ma ogromne znaczenie.

A co z dopasowaniem do szczęki? I w tym nie ma żadnej trudności! Większość z nich samoistnie wpasowuje się do kształtu zarówno szczęki dolnej, jak i górnej. Musisz jedynie uprzednio zanurzyć ochraniacz w gorącej wodzie na ok. minutę. Uważaj! Po wyjęciu z wody ochraniacz nie może być zbyt gorący – możesz włożyć go wtedy na kilkanaście sekund pod bieżącą wodę.

W jaki sposób dbać o ochraniacz szczęki?

Bez regularnego czyszczenia ochraniacz szczęki szybko może stracić na swojej skuteczności. Będziesz miał również problemy w jego dopasowaniu ze względu na nagromadzony brud lub niedokładne wyczyszczone z zębów fragmenty jedzenia. Dlatego pamiętaj, aby:

  • po każdym korzystaniu z ochraniacza należy umyć go pod bieżącą wodą,
  • przechowywać ochraniacz w suchym miejscu – najlepiej w twardym pudełku,
  • chroń sprzęt przed wpływem wysokiej temperatury, która może zdeformować ochraniacz.

Wierzymy, że ten artykuł uchylił nieco rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o temat ochraniacza szczęk. Zastosuj się do powyższych porad i ciesz się zdrowym sportem już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest