Oddychanie podczas wykonywania ćwiczeń

Prawidłowe oddychanie podczas wykonywania ćwiczeą jest niezbędnym warunkiem ich bezpiecznego stosowania. W praktyce umiejętności tej przypisuje się często tak dużą rolę, że sportowiec koncentrując się intensywnie na tym elemencie, może mieć kłopoty z jego prawidłowym wykonaniem.

Powszechnie zaleca się wykonanie wydechu podczas podnoszenia ciężaru, a wdechu w trakcie opuszczania ciężaru. Jednakże, gdy uwzględni się rodzaj ćwiczenia, charakter jego wykonania czy też konieczność stałego aktywnego napięcia mięśni podczas trwania niektórych ćwiczeą, to ten zalecany sposób nie zawsze może być zastosowany.

Zasadą, którą należy bezwzględnie przestrzegać, jest niedopuszczanie do wykonywania ćwiczenia w fazie wstrzymania oddechu (na bezdechu). Ma to na celu unikanie nadmiernego naprężania klatki piersiowej przy wstrzymanym oddechu (warunki Valsalvy), po ustąpieniu którego następuje dość gwałtowna reakcja układu krążenia.

W celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia niekorzystnego wpływu ćwiczeą na układ krążenia należy:
– zwracać uwagę na prawidłowe oddychanie od początku stosowania ćwiczeą
– w treningu początkujących stosować jak najmniej wysiłków submaksymalnych i maksymalnych
– przed wykonaniem ćwiczenia nie należy brać głębokiego wdechu, bo to zwiększa ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej
– starać się wykonywać maksymalne wysiłki przy wydechu, bez wstrzymywania oddechu, ponieważ nie zmniejsza to w istotnym stopniu rozwijanej siły, np. wartości siły mięśni grzbietu podczas wstrzymania oddechu, wydechu i wdechu wynoszą odpowiednio: 1330, 1270 i 1190 N (Źródło Trzaskoma).

Jeżeli zalecany sposób oddychania – wydech podczas podnoszenia ciężaru, a wdech podczas jego opuszczania – sprawia ćwiczącemu trudności, to należy poszukać innego, odpowiedniego dla niego.Niekiedy należy sposób oddychania dostosować do konkretnego ćwiczenia (np. podciąganie na drążku, rzuty, wieloskoki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest