Owoce i warzywa w odchudzaniu

Chcąc się zdrowo odżywiać, powinniśmy odwrócić proporcje na talerzu. Mięso ma być skromnym dodatkiem do masy jarzyn i surówek. Warzywa i większość owoców to produkty niskokaloryczne. A zatem czy tylko mała zawartość kalorii sprzyja procesowi odchudzania? W odchudzaniu nie chodzi tylko o kalorie, bardzo ważny jest błonnik, magiczna substancja, której nie trawimy, ale która odgrywa niezmiernie istotna rolę w procesach trawiennych.

SA to włókna roślinne działające w jelitach jak gąbka i miotełka. Wchłaniają różne toksyczne substancje i wymiatają je z organizmu. Błonnik daje też masę objętościową, wypełnia żołądek, powodując uczucie sytości.
Mówiąc o wartość owoców i warzyw w naszej diecie, absolutnie nie należy się ograniczać do kwestii odchudzania. SA one niezbędne dla zdrowia! Muszą być częścią naszej codziennej diety przez cały rok i powinny być spożywane 5 razy dziennie przy każdym posiłku, bez względu na to, czy się odchudzamy, czy nie.

Warzywa i owoce zawierają witaminy, mikropierwiastki i antyoksydanty, które chronią nas przed rozwojem wielu chorób, w tym nowotworów i chorób układu krążenia. Zostało to ostatecznie udowodnione przez współczesna naukę. Praktycznie widać pozytywne skutki diety z duża zawartością owoców i warzyw na poziomie zdrowia ludów śródziemnomorskich. Właśnie W Basenie Morza śródziemnego ludzie znacznie rzadziej chorują na serce i nowotwory niż w innych krajach. Ponieważ organizm nie potrafi magazynować tych substancji na zapas, musimy mu je dostarczać sukcesywnie, w każdym posiłku. To jest prosta zasada, która powinnyśmy w pełni zaakceptować dla własnego dobra. Pamiętajmy też, że dieta musi być różnorodna, im więcej rodzajów warzyw i owoców, tym lepiej.

W Polsce ostatnio bardzo wzrosło spożycie owoców, ale z warzywami ciągle nie jest dobrze. Zapominamy, na przykład, o kapuście, która jest bardzo zdrowa, niskokaloryczna i ma dużo antyoksydantów. Jesli chcemy schudnąć, trzeba zwracać uwagę na dodatki – zawiesiste sosy, masło i tarta bułkę, dodane do porcji jarzyny, podniosą kaloryczność dania. Ale dla wartości odżywczej bardziej istotny jest sposób przygotowania potrawy. Warzyw nie powinno się zbyt długo gotować, ze względu na witaminy i inne biologicznie aktywne substancje.

Soki owocowe są dość kaloryczne, szczególnie te dosładzane. Ich pewna wada jest fakt, że nie zawierają błonnika. Ale maja za to dużo witamin i mikroelementów, są więc wartościowym uzupełnieniem diety. Pragnienie, szczególnie wtedy, gdy się odchudzamy, najlepiej gasić czysta woda, która możemy pić bez ograniczeń.

Warto być szczupłym, ale przede wszystkim warto być zdrowym! Jednym z objawów rzucenia palenia (zaprzestania inhalowania dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, w tym 40 rakotwórczych, a nie tylko nikotynę) są zmiany w przyswajaniu pokarmu. Może temu towarzyszyć wzrost apetytu. Okazuje się jednak, że niekoniecznie musimy utyć. 1/3 osób, które przestały palić – nie tyle, mniej więcej tyle samo przybiera na wadze, a są nawet tacy, którzy w tym czasie chudną. Najgorsze, co może się zdarzyć, to powrót do nałogu z powodu wzrostu wagi. Przytycie kilku kilogramów jest błahostka w porównaniu z rujnowaniem zdrowia z powodu palenia. Jeśli przyrost wagi jest przyczyna obawy przed zerwaniem z nałogiem, wystarczy przestrzegać pewnych zaleceń:

# wraz z rzuceniem palenia, zmień sposób odżywiania się
# główne posiłki spożywaj regularnie, jedz więcej na śniadanie i obiad niż na kolację
# nos ze sobą niskokaloryczne ” przegryzki”, na przykład surowe warzywa i owoce
# przez pierwsze 3 miesiące codziennie waż się i notuj swoja wagę
# licz kalorie
# codziennie ćwicz lub zacznij uczęszczać na zorganizowana gimnastykę, licz dodatkowo spalone kalorie zobacz także: [dieta z przetworów]

źródło: “Super Linia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest