Posterydowe obrzmienie mięśni

Odstawienie sterydów to duży problem dla wszystkich, którzy je stosują. I żebyś nie wiem jak naukowo do tego podchodził, zawsze stracisz trochę siły i masy. To, ile stracisz, w dużym stopniu będzie zależeć od dawkowania androgenów, aktualnych wymiarów oraz od treningu i odżywiania się po odstawieniu leków.

Pytanie: Biorę anaboliki od około trzech lat. Zazwyczaj stosuję tostosteron – Deca, Winstrol, Anadrol czy inne doustne preparaty dostępne w mojej siłowni. Najdłuższa przerwa w braniu wynosiła u mnie około ośmiu tygodni. Mam wrażenie, że powinienem robić dłuższe przerwy między cyklami. Mam zamiar odstawić koks na rok lub dłużej. Jak to zrobić, by choć częściowo utrzymać obecną masę?

Odstawienie sterydów to duży problem dla wszystkich, którzy je stosują. I żebyś nie wiem jak naukowo do tego podchodził, zawsze stracisz trochę siły i masy. To, ile stracisz, w dużym stopniu będzie zależeć od dawkowania androgenów, aktualnych wymiarów oraz od treningu i odżywiania się po odstawieniu leków.
Większą część masy zyskanej dzięki sterydom stanowi woda. W zależności od przyjmowanej dawki możesz mieć całkiem niezłe obrzęki i spodziewać się nasilonej diurezy (czyli zwiększonego wydalania wody z moczem) po odstawieniu sterydów. I ta właśnie utrata wody powoduje, że czujesz się mały i wydaje ci się, że nigdy jeszcze tak głupio nie wyglądałeś.

Spadek masy może również wiązać się z posterydowym zmniejszeniem się liczby czerwonych krwinek. Rezultatem posterydowego zmniejszenia się hematokrytu (czyli objętości krwinek w stosunku do objętości pełnej krwi) i zmian w równowadze sodowo-potasowej jest zatrzymywanie wody w tkankach, co powoduje pogrubienie i obrzmienie mięśni. Efekt ten stopniowo zanika w przeciągu kilku tygodni od zakończenia cyklu.
Egzogenne androgeny mają olbrzymi wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Przewlekłe stosowanie steroidów hamuje wytwarzanie tostosteronu, LH i FSH, ale produkcja ich wraca do normy (w większości przypadków) w przeciągu 12 tygodni po odstawieniu leków. Trzeba o tym wiedzieć, że organizm nie od razu zaczyna wytwarzać testosteronu. To może mieć wpływ nie tylko na trening, ale także na życie seksualne i zdrowie psychiczne.

W terapii zaburzonej gospodarki hormonalnej męskiego ustroju związanej z odstawieniem steroidów używa się obecnie wielu leków. Najczęściej stosuje się HCG. HCG działa podobnie do LH i, w mniejszym stopniu, do FSH. Jeśli jest stosowana prawidłowo, pobudza produkcję testosteronu w jądrach i może odwrócić zanik jąder. Terapię HCG stosuje się przez kilka tygodni albo do momentu, w którym poziomy testosteronu i LH powrócą do normy.
Innym lekiem stosowanym w leczeniu niewydolności jąder jest clomiphene. Powoduje on wzrost wydzielania LH i FSH. Zazwyczaj po odstawieniu steroidów dochodzi do nagłego wzrostu stężenia estrogenów w organizmie. Miałeś kiedykolwiek ginekomastię? To skutek wysokiego stężenia estrogenów w Twoim ciele. Ginekomastia to powiększenie sutków występujące u mężczyzn. Jest nie tylko bolesna, ale również nie dodaje Ci urody. Ponieważ nie zagrażą życiu, leczenie operacyjne stosowane jest tylko w ciężkich przypadkach.

Poziom estrogenów powraca do normy w ciągu trzech, czterech tygodni od odstawienia sterydów, natomiast stężene testosteronu osiąga prawidłowe wartości dopiero po około 12 tygodniach, a nawet dłużej. Clomiphene pomaga przywrócić lepszy stosunek testosteronu do estrogenów. Mimo że terapia clomiphenem wygląda zachęcająco, wymaga ona jeszcze – jak również inne metody posterydowej terapii – dalszych badań.
Najlepiej odstawiać sterydy powoli, zmniejszając dawki, w przeciągu kilku tygodni, a nawet miesięcy (w zależności od tego, jak wysoka jest aktualna dawka) – to najlepsza droga dojścia do treningu bez koksu. Pomocne może być także zastąpienie sterydów krótkodziałających sterydami o przedłużonym działaniu. Niektórzy specjaliści zalecają przejść na testosteron, a następnie zmniejszać jego dawkę (enanian lub cypionian testosteronu w początkowej dawce 200-400 mg, zmniejszając o 50-100 mg co jeden-dwa tygodnie.

Odstawienie leków na dłuższy okres czasu może okazać się bardzo trudne. Niektórzy wycofują się ze sterydów i wtedy stosują niesterydowe środki o działaniu ergogennym, jak np. Clenbuterol. Czasem to pomaga, ale na pewno nie oznacza całkowitego odstawienia jakichkolwiek leków. Selektywni agoniści receptorów beta-2 też mają szereg skutków ubocznych, a zarówno ich działanie anaboliczne, jak i bezpieczeństwo stosowania u ludzi, jest kwestionowane przez wielu specjalistów z tej dziedziny.
Natomiast jeśli chodzi o suplementy, to monohydrat kreatyny może okazać się jednym z Twoich najlepszych przyjaciół w okresie wychodzenia ze steroidów. Mimo że nie ma żadnych prac na temat jej działania wspomagającego wycofywanie się ze steroidów czy zapobiegającego zmniejszeniu masy/siły wskutek odstawienia sterydów, wierzę, że jest to prawdziwa obietnica. Spodziewam się większej ilości prac na ten temat w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest