Powiększanie masy mięśni piersiowych

Jeśli zewnętrzne i wewnętrzne partie twoich mięśni piersiowych są dobrze rozwinięte, a górne i środkowe nie, to najprawdopodobniej w ćwiczeniach mięśni klatki nie wykorzystałeś pełnego zakresu ruchu. To najbardziej powszechny problem w kulturystyce…

Jeśli zewnętrzne i wewnętrzne partie twoich mięśni piersiowych są dobrze rozwinięte, a górne i środkowe nie, to najprawdopodobniej w ćwiczeniach mięśni klatki nie wykorzystałeś pełnego zakresu ruchu. To najbardziej powszechny problem w kulturystyce. Jego przyczyną jest pokusa wyciskania jak największych ciężarów, a nie skuteczny trening klatki w celu uzyskania optymalnych rezultatów.

Kiedy zastanawiasz się nad tym, jaki największy ciężar możesz założyć do wyciskania, to najprawdopodobniej będzie on i tak zbyt duży, aby mięśnie klatki mogły przy nim dokładnie pracować. Możesz zrobić z nim nawet kilka powtórzeą, ale nie będą to pełne powtórzenia. Prawdopodobnie nie jesteś w stanie wydźwignąć ciężaru na w pełni wyprostowane ręce w szczytowej fazie powtórzenia, a to oznacza że mięśnie piersiowe nie będą całkowicie napięte. Innymi słowy, koączysz ruch przed momentem pełnego pobudzenia mięśni piersiowych.

Żeby mięśnie klatki rozrastały się, muszą być trenowane w pełnym zakresie ruchu. W dolnym punkcie ruchu mięśnie piersiowe muszą być możliwie najbardziej rozciągnięte, w czym pomaga maksymalne wypchnięcie klatki w górę z jednoczesnym ściągnięciem barków do dołu i pod tułów. Maksymalny zasięg, obrót i ruch są tym, czego potrzebujesz. Zobacz jak bardzo w każdym powtórzeniu może się poruszać i rozciągać klatka piersiowa. W dolnej fazie wyciskania ściągnij razem łopatki pod siebie, a następnie wyprostuj całkowicie ręce i napnij mięśnie piersiowe. Jeśli pełny wyprost rąk i napięcie nie skutkują rozrostem górnych i środkowych partii mięśni piersiowych, to prawdopodobnie stosujesz zbyt szeroki uchwyt sztangi. Nie pozwala on na swobodny ruch rąk i barków, uniemożliwiając tym samym ściągnięć łopatek barkowych pod grzbiet w dolnej fazie powtórzenia.

Możliwe, że zmiana uchwytu pozwoli ci uzyskać maksymalny zasięg ruchu. Idealna szerokość uchwytu dla maksymalnego zasięgu ruchu mięśni piersiowych jest wtedy, kiedy odległość między zewnętrznymi krawędziami dłoni jest nie więcej niż o 1cm większa od szerokości barków. Spróbuj tego. Dzięki temu uzyskasz lepsze napompowanie mięśni piersiowych w obrębie środkowej linii klatki i jednocześnie zauważysz rozrost górnych partii mięśni piersiowych w ich wewnętrznych sektorach. Rób trening klatki dwa razy w tygodniu.

Zobacz w załączonym opisie, w jaki sposób można ułożyć treningi na rozwój górnych i dolnych partii mięśni piersiowych.

Priorytetowy trening klatki:

Trening A

ćwiczenie/serie/powtórzenia;

Wyciskanie sztangi na ławie płaskiej – 5/20-12
Wyciskanie sztangi na ławie skośnej głową w górę – 4/12
Rozpiętki na ławie płaskiej – 4/12
Wyciskanie hantli na ławie skośnej głową w górę – 4/12

Trening B

ćwiczenie/serie/powtórzenia;

Wyciskanie sztangi na ławie skośnej głową w górę – 4/12 , w superserii z ;
Rozpiętkami na ławie skośnej głową w gór – 4/12

Wyciskanie sztangi na ławie płaskiej – 4/12 , w superserii z ;
Rozpiętkami na ławie płaskiej – 4/12

3 komentarze do “Powiększanie masy mięśni piersiowych

  1. Jeśli chodzi o trening “A”
    to nie jest troche za dużo
    z tego co wiem przyjeło sie że do 16 seri na duże partie mięśniowe
    a tu wychodzi jakieś 21 seri

  2. Wszystko zależy od indywidualnej formy danej osoby. Zaawansowani mogą wykonywać 4-3 serie po 12 powtórzeń, natomiast początkujący 2-3 serie po 8-12 powtórzeń. Ciężko mi określić od jakiego czasu trenujesz, ale musisz sam wyczuć na ile powtórzeń ( i jaki ciężar ) Cię stać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest