Pozowanie w kulturystyce

W każdej dyscyplinie sportu obowiązuje pewien regulamin, także i w kulturystyce obowiązują specyficzne zasady zachowania i występowania podczas zawodów. By dobrze wyglądać na scenie powinno znać się je na pamięć. Jeśli się ich nie zna, należy zapytać lokalnego sędziego oraz udać się na zawody w celu ich dokładnej obserwacji.

W każdej dyscyplinie sportu obowiązuje pewien regulamin, także i w kulturystyce obowiązują specyficzne zasady zachowania i występowania podczas zawodów. By dobrze wyglądać na scenie powinno znać się je na pamięć. Jeśli się ich nie zna, należy zapytać lokalnego sędziego oraz udać się na zawody w celu ich dokładnej obserwacji. Ćwiczenie pozowania należy rozpocząć co najmniej na sześć tygodni przed zawodami. Najlepiej poświęcić temu około 30 do 40 minut dziennie. Niezależnie od tego jak dobrze się wygląda, jeżeli nie zaprezentuje się swojej sylwetki w możliwie najlepszy sposób, sędziowie nigdy nie dowiedzą się jak jesteś dobry. Jaką korzyść przyniesie posiadanie dobrej kondycji, jeżeli nie potrafisz dobrze się „sprzedać”? Jeżeli samemu nie posiada się talentu, dobrze jest zaangażować choreografa albo poprosić o pomoc kolegę.

Rodzaj muzyki do podkładu powinien odzwierciedlać fizjonomię i osobowość. Niech kolega nagra na video twój program i obowiązkowe pozy i niech oceni je ktoś z doświadczeniem. Pozy powinny być tak dopracowane, by podkreślały najlepsze części ciała, a te słabsze czyniły mniej widocznymi. Należy cały czas się uśmiechać i nie pozwolić na zdekoncentrowanie (np. rozluźnienie mięśni brzucha tak, że zacznie on zwisać, nie należy też mówić zbyt dużo, itd.). Nawet jeśli nie jest się w pierwszym szeregu pozujących, sędziowie i tak będą patrzeć, a oni nie lubią tego balonu zwisającego nad spodenkami. Należy ćwiczyć pozowanie przed żywą publiką, a nie tylko przed lustrem. Pozowanie przynosi tą korzyść, że poprawia separowanie i ogólną twardość mięśni. Nie należy zostawiać pozowania na ostatnią chwilę. Kolejną korzyścią wypływającą z ćwiczeń pozowania, jest poprawa wytrzymałości. Pozowanie jest ciężką pracą! Będziesz zaskoczony jak ciężko jest pozować przez pełne 30 minut. Bardzo często widać kulturystów wypadających z rytmu i ciężko łapiących oddech. Tylko dzięki ćwiczeniom będziemy mogli napinać mięśnie bez zbędnych odpoczynków. Naucz się przyjmować krytyczne uwagi. Tylko dzięki nim będziesz wiedział co musisz zrobić by wygrać następne zawody.
Właściwy kolor skóry jest bardzo ważnym elementem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak właściwe przygotowanie skóry wpływa na wyniki w czasie zawodów. Pewna część początkujących zaniedbuje uzyskanie poprawnej opalenizny lub nie używa środków do opalania lub używa ich nieodpowiednio (brak warstwy podkładowej pod wierzchni środek opalający, kleksy, opuszczone miejsca, itd.).

Każdy człowiek jest inny i będzie potrzebował więcej lub mniej opalenizny, albo więcej lub mniej środka samoopalającego. Opalenizna ściąga skórę, stwarzając wrażenie twardszej, pomaga wyeliminować wodę z warstwy podskórnej i dodaje połysku, przez co skóra wygląda na zdrowszą. Przed użyciem środka opalającego należy najpierw nałożyć warstwę podkładową, albo na scenie będzie się przypominało marchewkę w żółto-pomarańczowym kolorze skóry. Należy uważać by nie robić zacieków, kleksów, nie ominąć jakiejś partii. Nie wolno zapomnieć o twarzy. Czasami widać jak zawodnik wychodzi na scenę z opalonym ciałem ale białą twarzą i to nie jest tak zupełnie tym, czego oczekują sędziowie. Zbyt dużo olejku sprawia, że wyglądasz gładko, zbyt mało, że matowo. Pamiętaj że olejek musi być naniesiony równomiernie na całe ciało.

Należy zadbać o dobre uczesanie. Spodenki do pozowania powinny przylegać ściśle do ciała, szczególnie z tyłu. Jeżeli będą wyglądać jak pieluchy, zabiją symetrię ciała. Gdy zamawia się spodenki, należy pamiętać o stratach centymetrów w pasie, biodrach i pośladkach. Jeżeli ma się krótkie nogi i długi tułów, albo szeroką talię, należy zadbać by kostium był wysoko ponad udami. Jeżeli ma się duże pośladki, spodenki powinny być w kolorze czarnym. Nie wybieraj po prostu swojego ulubionego koloru. Kup sobie dwie lub trzy pary, na wypadek gdyby coś się przydarzyło jednej z nich.

Mięśnie dwugłowe ramion przodem

Mięśnie najszersze grzbietu przodem

Mięśnie klatki piersiowej bokiem

Mięśnie dwugłowe ramion tyłem

Mięśnie najszersze grzbietu tyłem

Mięsień trójgłowy ramienia bokiem

Mięśnie brzucha przodem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest