Przedwczesny wytrysk, czyli nie zawsze musisz być pierwszy

Przedwczesny wytrysk należy do najczęstszych zaburzeń seksualnych. Wielu mężczyzn, którzy cierpią na tą przypadłość, często zadaje sobie pytanie: jak przedłużyć stosunek. Zdarza się, że tego typu problemy potrafią zrujnować życie seksualne lub być przyczyną rozpadu dobrze funkcjonującego związku. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są środki farmakologiczne, których stosowanie pomaga na nowo cieszyć się udanym życiem intymnym.

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk to inaczej wytrysk, który pojawia się bez kontroli mężczyzny. Ma on miejsce wtedy, kiedy wytrysk nasienia występuje bardzo szybko, zazwyczaj jeszcze przed lub chwilę po rozpoczęciu stosunku. W medycynie wytrysk dzieli się na:

– zbyt przedwczesny, czyli taki który pojawia się jeszcze przed pieszczotami lub też na samym ich początku;

– przedwczesny, czyli taki który ma miejsce przed stosunkiem lub też w chwili wprowadzenia członka do pochwy;

– zbyt wczesny, czyli taki, który pojawia się po kilku czy też kilkunastu ruchach frykcyjnych.

Wskutek przedwczesnego wytrysku seks dla mężczyzny nie jest przyjemnością, lecz może powodować obniżenie nastroju i samooceny, a niekiedy być przyczyną poważnych problemów w związku. Problem z przedwczesnym wytryskiem może osłabić więź łącząca partnerów, a także zmniejszyć częstotliwość stosunków.

Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?

Przedwczesny wytrysk występuje bardzo często w młodym wieku. Młodzi mężczyźni, którzy dopiero rozpoczynają życie seksualne wykazują się zazwyczaj większą wrażliwością na bodźce erotyczne. Mężczyzna, który nie ma zbyt dużego doświadczenia w tej sferze jest wrażliwy na wszelkie sygnały seksualne, a podniecenie w tym przypadku jest tak silne, że wytrysk może nastąpić w fazie pieszczot lub też zaraz po rozpoczęciu aktu miłosnego. Dopiero w miarę zdobywania doświadczenia mężczyzna zaczyna kontrolować moment ejakulacji, wówczas przedwczesny wytrysk przestaje być problemem.

Zbyt wczesny wytrysk ma swoje źródło w psychice. Do czynników psychogennych, które wpływają na wystąpienie tej przypadłości, zaliczyć można między innymi tak zwane „zadaniowe” podejście do zbliżenia oraz traktowanie seksu zbyt ambicjonalnie. Co to oznacza? Otóż, mężczyzna wytwarza sam na sobie presje, która koncentruje się na tym, aby jak najlepiej wypaść przed partnerką. Dzięki takiemu zachowaniu jeszcze bardziej się stresuje, co może spowodować odwrotny skutek. Inną przyczyną mogą okazać się złe relacje z partnerką lub po prostu strach przed niechciana ciążą, ale także i bardzo atrakcyjna partnerka, która powoduje lęk przed niesprawdzeniem się. Do przyczyn przedwczesnego wytrysku można zaliczyć także rzadkie oraz nieregularne kontakty seksualne. Brak stałego związku oraz stosunków seksualnych powoduje, że mężczyzna nie potrafi kontrolować wytrysku. Również praktykowanie stosunku przerywanego może pogłębić ten problem. Powodem zaburzeń seksualnych mogą być także zaburzenia nastroju, w tym depresja, nerwica lękowa, czy też różne nałogi, jak przykładowo alkoholizm.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą mieć również charakter somatyczny, czyli mogą być następstwem chorób takich jak cukrzyca, zaburzenia erekcji, zapalenia lub przerost prostaty, niedoczynność tarczycy, schorzenia neurologiczne, udar mózgu, czy infekcja dróg moczowych.

Leczenie

Mężczyznom zmagającym się z problemem przedwczesnego wytrysku zaleca się wizytę u specjalisty, który poprzez wywiad i rozmowę dobierze właściwe leczenie. W niektórych przypadkach zalecane są odpowiednie ćwiczenia, jednak niekiedy potrzebne będzie zastosowanie środków farmakologicznychKonsultacje z lekarzem na leki na przedwczesny wytrysk pomogą w doborze odpowiednich środków, które wydłużą stosunek oraz opóźnią wytrysk. Leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu leków na receptę z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które mają zdolność opóźnienie wytrysku. W sytuacji, gdy przyczyną przedwczesnego wytrysku są zaburzenia erekcji lub też, gdy zaburzenia te występują dodatkowo lekarz może przepisać leki z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy. W leczeniu stosowane są także różnego rodzaju suplementy diety, jak również preparaty znieczulające z benzokainą aplikowane miejscowo. Należy jednak pamiętać, że to lekarz dobiera odpowiednie leczenie, które pozwala w jak najbezpieczniejszy sposób odzyskać kontrolę nad własną seksualnością.

Natłok obowiązków oraz stresu sprawia, że w dzisiejszych czasach wielu mężczyzn boryka się z kłopotem przedwczesnego wtrysku. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty. Konsultacje lekarskie dla mężczyzn w szybki i łatwy sposób umożliwią zdiagnozowanie problemu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, które znów pozwoli cieszyć się doskonały  seksem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest